Katajalle kova päänahka Mestarien liigassa: ”Emme antaneet missään vaiheessa periksi”

2.11.2016 ​Joensuulainen Kataja Basket otti arvokkaan voiton koripallon Mestarien liigassa, kun se kaatoi kotonaan lohkonsa ennakkosuosikkeihin kuuluvan ranskalaisen Le Mans Sarthen jatkoajan jälkeen 77-76 (33-37).

Joensuu Areenalla yli 1400 katsojaa pääsi nauttimaan kotijoukkueen avausvoitosta Mestarien liigassa. Kuvat: Kuvanmaailma/Vesa Kuukka.

Kataja oli sisuuntunut viikon takaisesta murskatappiosta Saratovissa ja väänsi ottelun väkisin itselleen yli 1400 katsojan edessä. Tiivis joukkuepeli ja kylmäpäiset yksilösuoritukset viimeisillä sekunneilla toivat lopulta kaivatun avausvoiton Mestarien liigassa. Voiton sinetöi vapaaheittoviivalta Daniel Mullings.

- Nyt tuntuu hyvältä, nousimme viime viikon tappion jälkeen taas jaloillemme. Pysyimme keskittyneinä ja toteutimme omaa pelisuunnitelmaamme. Emme antaneet missään vaiheessa periksi, vaan luotimme itseemme, Katajan Nino Johnson summasi ottelun lehdistötilaisuudessa.

- Raadoimme ja teimme kaikkemme. Tuli tyhmiä menetyksiä ja olisimme auttaneet itseämme olemalla menettämättä palloa, mutta me uskoimme, että voimme voittaa. Vaikka en varsinaisesti tiennyt miten teemme sen, usko voittoon oli kova. Ensin puolustimme vastustajalle 5 sekunnin virheen, ja perään kova ratkaisu ja voitto, Katajan päävalmentaja Greg Gibson kuvaili.

Le Mans viimeisteli tehokkaasti hyökkäyksensä korin alta ja rankaisi Katajaa armottomasti jokaisesta virheestä. Vierasjoukkue pysyi muutaman pisteen karkumatkalla läpi avauspuolikkaan, mutta Kataja sinnitteli mukana loistavan ottelun pelanneen Johnsonin (11/8) ja Ilari Seppälän (5/2) onnistumisilla.

Le Mans hallitsi ottelua etenkin korin alla ja joukkue heitti ensimmäisellä puolikkaalla kolmosen takaa ainoastaan kaksi kertaa. Kataja onnistui kuitenkin pimentämään ranskalaisten parhaan pistemiehen, 20 pisteen keskiarvolla Mestarien liigaan pelanneen Ryan Pearsonin (12/7). Pearson ajautui Joey Kingin puristuksessa vaikeisiin heittoihin ja jäi ensimmäisellä puolikkaalla ilman pelitilannekoria.

Sinnikäs taistelu palkittiin

Kolmannen neljänneksen puolivälissä Kataja nousi johtoon Daniel Mullingsin (14/4) korilla ja trillerimäinen ottelu eteni tasalukemissa viimeisille minuuteille. Teemu Rannikon (12/9s) ja Joey Kingin (11/7) peräkkäiset kolmoset toivat Katajan tasoihin, kun kellossa oli jäljellä minuutti. Kovissa liemissä keitetty Mickaël Gelabale (17/5) vei vieraat vielä kahden pisteen johtoon vapaaheittoviivalta, mutta Byron Wesley (18/8) johdatti ajollaan ottelun jatkoajalle.

Jatkoaika eteni Le Mansin komennossa, mutta hurjassa heittovireessä olleen Rannikon ja Wesleyn kovat kolmoset nostivat isäntien toiveita. Ottelun ratkaisu näytti tulevan vapaaheittoviivalta, kun Kataja tuhri yrityksiään ranskalaisten upottaessa yhtä vaille kaikki heittonsa. Joensuulaisten armoton taistelu tuotti kuitenkin tulosta.

Yhdeksän sekuntia ennen loppua Kataja puolusti Le Mansille viiden sekunnin rikkeen sivurajaheitosta ja sai pallon itselleen. Sankariksi nousi Daniel Mullings, jonka kova ajo korille toi kaksi pistettä ja virheen myötä bonusheiton. Mullings sinetöi Katajan avausvoiton Mestarien liigassa vapaaheittoviivalta kolme sekuntia ennen päätössummeria.

- Työskentelemme vapaaheittojemme kanssa paljon tällä hetkellä. Haluaisin, että heittoprosenttimme olisi korkeampi, mutta nyt Danielin heitto ratkaisi. Tämä on joukkueelle ja koko seuralle upea voitto, Gibson totesi.

Lisätietoja: Ottelutilastot
 
30.4.2026 15:52 NCAA

Oliver Kandén NCAA-liigan Pepperdineen

Karhu Basketia Korisliigassa viimeisen kolmen kauden ajan menestyksekkäästi edustanut Loimaan Korikonkareiden kasvatti Oliver Kandén, 200 cm ja 21 vuotta, siirtyy ensi kaudeksi Yhdysvaltain NCAA-liigaa pelaavaan Pepperdinen yliopistoon.

30.4.2026 14:30 Korisliiga

Korisliiga-finaalit: Järkähtämätön sarjavoittaja kohtaa vaikeuksista voittoihin nousseen sensaatiohaastajan!

Salon Vilpas ja Kataja Basket ottavat mittaa miesten Korisliigan finaalien avausottelussa lauantaina 2. toukokuuta. Nuoret suomalaistähdet Luukas Vaara ja Thomas Tumba jakavat ajatuksensa yllättävän kaksikon tulevasta kohtaamisesta.

28.4.2026 20:44 Korisliiga

Korisliigan jymy-yllätys: Kataja finaaliin seitsemänneltä sijalta, vastustajaksi jatkosarjavoittaja Vilpas!

Kataja Basket ja Salon Vilpas voittivat tänään omien välieräsarjojensa seitsemännet ottelut ja etenevät näin ollen toisiaan vastaan Korisliiga-finaaleihin.

26.4.2026 20:36 Korisliiga

Jännitys jatkaa tiivistymistään: molemmat Korisliiga-välierät seiskapeliin!

Sekä Korihait että Helsinki Seagulls saalistivat tänään voiton, jolla joukkueet venyttivät omia välieräsarjojaan seitsemänteen otteluun.

24.4.2026 20:34 Korisliiga

Välierät katkolla Vilppaalle ja Katajalle – illan pistekuninkaat Harmon ja Adler

Korisliigan kumpikin välieräsarja on nyt tilanteessa 3–2, ja voiton päässä finaaleista ovat Salon Vilpas ja Kataja Basket.

21.4.2026 20:47 Korisliiga

Molemmat välierät tasoissa – Tahvanainen 26 pistettä, Harmon hillittömät 47!

Miesten Korisliigassa kumpikin välieräsarjoista päätyi tänään kotivoittojen ansiosta kutkuttavaan 2–2-tilanteeseen.

18.4.2026 20:53 Korisliiga

Kataja kavensi Seagullsin johtoa Kantosen ja Harmonin säkenöivällä pelillä – Vilpas yli 50 pisteen voittoon Korihaista

Miesten Korisliigan välierissä tilanne on parhaillaan 2–1 niin Salon Vilppaan kuin Helsinki Seagullsinkin hyväksi.

15.4.2026 21:51 Korisliiga

Korihait tasoitti välierät Vilpasta vastaan – Katajakin kävi lähellä, mutta Seagulls pääsi lopussa ohi

Miesten Korisliigassa pelattiin toinen ottelu kumpaakin välieräsarjaa. Salon Vilpas ja Korihait ovat nyt tilanteessa 1–1, kun taas Helsinki Seagulls johtaa Kataja Basketia vastaan 2–0.

13.4.2026 21:38 Korisliiga

Vilpas vei voiton välieräavauksesta Korihaiden vahvasta pelistä huolimatta

Salon Vilpas vei ensimmäisen välieräottelun nimiinsä luvuin 92–84.

12.4.2026 18:59 Korisliiga

Korisliiga-välierät käynnistyivät: Seagulls avasi kotivoitolla

Helsinki Seagullsin ja Kataja Basketin ensimmäinen kohtaaminen päättyi Seagullsin voittoon.

Näytä lisää vastaavia