2.3.2009 Suomen Koripalloliitto on valinnut Korisliigan helmikuun pelaajaksi Joensuun Katajaa edustavan amerikkalaislaiturin Quinnel Brownin. 198-senttinen Brown on jo kolmas Kataja-peluri, joka kuluvalla kaudella palkitaan kuukauden pelaajana.
Katajan kaatanutta ei löytynyt helmikuussa, sillä joensuulaissikermä voitti kaikki kuukauden kuusi otteluaan. Parhaillaan sarjakärjessä porskuttavalla Katajalla on meneillään seitsemän pelin voittoputki.
Helmikuun peleissä Kataja löi vastustajansa keskimäärin 20 pisteen erolla, vaikka vastassa oli kärkipään joukkueista Kouvot, Namika Lahti ja Espoon Honka.
Quinnel Brown nousi helmikuussa joukkueensa parhaaksi korintekijäksi ja teki sen näyttävästi. Brown pussitti kolmosensa hurjalla 64,0 prosentin (16/25) sekä kakkosensa 63,4 (26/41) ja vapaaheittonsa 90,0 prosentin (9/10) tarkkuudella.
Auburn-yliopiston kasvatti Brown saalisti pisteitä helmikuussa 17,8 ottelua kohden, jonka lisäksi hän napsi 7,0 levypalloa.
Korisliigan kuukauden pelaajana Koripalloliitto palkitsi tammikuussa Lappeenrannan NMKY:n Demetrius Brownin, joulukuussa Katajan pelintekijä Larry Blairin, marraskuussa KTP-Basketia edustaneen Damon Williamsin ja lokakuussa Katajan tehosentterin Jeremiah Woodin.
Miesten Korisliigassa voittivat tänään Helsinki Seagulls, Kataja Basket ja Lahti Basketball.
Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Joulukuun parhaaksi valittiin sensaatiomaisen kuukauden pelannut Kataja Basketin De’Vion Harmon.
Tapiolan Honka on porskuttanut Korisliigan kärjessä useina viikkoina, mutta Korihaiden vahva esitys vierasmatkalla päästi Salon Vilppaan ja Kauhajoen voiton verran espoolaisten edelle.
Miesten Korisliigassa voittajiksi kohosivat tänään Kauhajoki ja Salon Vilpas, jotka johtavat runkosarjaa jaetulla kärkipaikalla.
Korisliigan kehittynein pelaaja 2024 Teemu Suokas törmäsi Espanjassa synkkään pukukoppi-ilmapiiriin ja tuli sysätyksi ulos rotaatiosta täysin vailla varoitusta. Nyt pelaaja kertoo oppineensa arvostamaan uudella tavalla voittavassa joukkueessa pelaamista ja luotettavalle työnantajalle työskentelyä.
Miesten Korisliigassa pelattiin täysi kuuden ottelun kierros. Luukas Vaara, Teemu Suokas, Alvar Peltoniemi, Tevaun Kokko, Ike Nweke ja Kahron Ross nousivat illan säväyttäjiksi – jokainen vieraskentällä.
Suomen Koripalloliiton kurinpitopäällikkö Tero Kankaanpää on määrännyt Helsinki Seagullsin René Rougeaulle yhden ottelun kilpailukiellon.
Korisliigan ja naisten Korisliigan sarjamääräysten mukaisesti Korisliigan, naisten Korisliigan, miesten I divisioona A:n ja naisten I divisioonan seurojen piti hakea kilpailuvuoden 2026–27 sarjalisenssiä kyseisiin sarjoihin sarjalisenssihakemuksella 15. joulukuuta mennessä.
Kiihkeällä Korisliiga-kierroksella voittajiksi kohosivat Bisons Loimaa, Salon Vilpas, Kataja Basket, Tapiolan Honka ja Korhait.
Kauhajoki otti kotivoiton Kobrista ja nousi sarjataulukossa ykköspaikalle. Voiton päässä perässä tulevat Salon Vilpas ja Tapiolan Honka ovat kumpikin pelanneet yhden ottelun vähemmän ja voivat kääntää tilanteen jo huomenna.