17.10.2008 Korisliigan kärkipaikalla kolmen kierroksen jälkeen puhtaalla pelillä oleva, mutta loukkaantumissumasta kärsivä Joensuun Kataja on saanut lisää huonoja uutisia. Amerikkalaislaituri Quinnel Brownin maanantaina loukkaaman nilkan kolmesta nivelsiteestä kaksi on poikki ja vamma vaatii leikkaushoidon.
Brown loukkasi nilkkansa pudottuaan TV-ottelussa helsinkiläistä ToPoa vastaan vastustajan jalan päälle donkkinsa päätteeksi. Vamma ei aluksi vaikuttanut vakavalta ja jalka on ollut tapaturman jälkeen varattavissa, mutta magneettikuvat näyttivät toisin.
Brown saa leikkaushoidon välittömästi ja alustavan arvion mukaan toipumisaika on nelisen viikkoa. Pelikuntoinen jalan tulisi olla noin kuuden viikon kuluttua.
Katajan valmennus- ja seurajohto pohtii parhaillaan eri vaihtoehtoja, kuinka edetä asian suhteen. Päätöksistä tiedotetaan mahdollisimman pian.
Pelaamassaan kolmessa Korisliiga-ottelussa 198-senttinen Quinnel Brown on kirjauttanut keskimäärin 15,0 pistettä, 5,3 levypalloa ja 3,3 riistoa pelattuaan keskimäärin 28 minuuttia.
Brownin lisäksi Katajan pelaavasta kokoonpanosta ovat tällä hetkellä sivussa Anssi Kinnaslampi, Janne Kinnunen ja Mikko-Petteri Järvinen. Katajan alkukauteen ovat kuuluneet myös maajoukkuemiesten Petri Virtasen lonkkavamma ja Sami Lehtorannan keuhkoputkentulehdus.
Miesten Korisliigassa pelattiin täysi kuuden ottelun kierros. Luukas Vaara, Teemu Suokas, Alvar Peltoniemi, Tevaun Kokko, Ike Nweke ja Kahron Ross nousivat illan säväyttäjiksi – jokainen vieraskentällä.
Suomen Koripalloliiton kurinpitopäällikkö Tero Kankaanpää on määrännyt Helsinki Seagullsin René Rougeaulle yhden ottelun kilpailukiellon.
Korisliigan ja naisten Korisliigan sarjamääräysten mukaisesti Korisliigan, naisten Korisliigan, miesten I divisioona A:n ja naisten I divisioonan seurojen piti hakea kilpailuvuoden 2026–27 sarjalisenssiä kyseisiin sarjoihin sarjalisenssihakemuksella 15. joulukuuta mennessä.
Kiihkeällä Korisliiga-kierroksella voittajiksi kohosivat Bisons Loimaa, Salon Vilpas, Kataja Basket, Tapiolan Honka ja Korhait.
Kauhajoki otti kotivoiton Kobrista ja nousi sarjataulukossa ykköspaikalle. Voiton päässä perässä tulevat Salon Vilpas ja Tapiolan Honka ovat kumpikin pelanneet yhden ottelun vähemmän ja voivat kääntää tilanteen jo huomenna.
Korihaiden kotivoitossa pääsivät loistamaan erityisesti etukentän tähdet Frank Champion ja Mikael Aalto. Uusikaupunkilaisseura on nyt sarjapisteissä tasoissa voittamansa Helsinki Seagullsin kanssa jatkosarjojen välisen rajaviivan tuntumassa.
Korisliigassa pelattiin kaksi ottelua, joista voittajiksi selvisivät Kauhajoki ja Kataja Basket. Illan korkein pistesuoritus oli tappion kärsineiden Kobrien Jaquan Carlosin 35.
Tampereen Pyrinnön voitossa nähtiin väkevä tilastoilta niin Ahren Freemanilta, Topias Palmilta, Erik Muhoselta kuin Riku Laineeltakin. Kaksi muuta Korisliiga-ottelua päättyivät Lahti Basketballin ja KTP-Basketin voittoihin.
Sekä Salon Vilppaan Ansley Almonor että Kataja Basketin De'vion Harmon nakuttivat joukkueidensa voitoissa pyöreät 40 pistettä.
Kouvot nappasi väkevän vierasvoiton ja hätyyttelee jatkosarjalohkojen välistä rajaviivaa. Tapiolan Honka puolestaan nousi kotiesityksellään Korisliigan kärkeen.