10.5.2015 Korisliigan kausi 2015/2015 saa arvoisensa päätöksen, kun finaalipariksi selviytyivät viiden välieräottelun jälkeen Kataja Basket ja Bisons Loimaa. ”Biisonit” ovat kasvattaneet intensiteettiään kansainvälisten VTB-liigapelien myötä, kun taas joensuulaiset ovat kartuttaneet mainetta oivalla hyökkäyspelillään. Finaalit alkavat huomenna maanantaina Mehtimäen Jäähallissa.

Katajan Teemu Rannikko metsästää ensimmäistä Suomen mestaruuttaan Korisliigassa...

... kuten myös Susijengi-joukkuekaveri Tuukka Kotti ja Bisons.

Kataja-luotsi Pekka Salminen painottaa, että Bisonsin kanssa ei kannata ryhtyä juoksukilpailuun.

Greg Gibsonin valmentama Bisons on kerryttänyt kokemusta kauden aikana VTB-liigasta. Kuvat: Vesa Kuukka/Kuvanmaailma & Tytti Nuoramo.
Alkukauden ennakko-odotuksissa pudotuspelien häntäpäähän veikkailtu Kataja on osoittanut epäilijät vääräksi, kun joensuulaisjoukkue nousi kauden aikana Korisliigan piikkipaikalle. Pudotuspeleissä Kataja on joutunut molemmilla kierroksilla tiukoille, kun jatkopaikka on selvinnyt vasta viidensien ottelujen jälkeen.
Teemu Rannikon ja Robert Arnoldin masinoima hyökkäyspelaaminen perustuu palloskriineihin, aggressiivisiin ajoihin ja pallonliikkeeseen, mikä on aiheuttanut pitkin kautta harmaita hiuksia vastustajien valmentajille.
- Ei ole epäilystäkään, etteikö Kataja olisi loistava koripallojoukkue. Heillä on allaan kaksi viiteen peliin mennyttä pudotuspelisarjaa, joissa he ovat näyttäneet sisukkuutensa, Bisonsin päävalmentaja Greg Gibson kommentoi vastustajaa.
- Rannikko ja Arnold ovat varmaan kaksi koko sarjan parasta pelaajaa. Heitä ei välttämättä pysty pysäyttämään, mutta pyrimme hidastamaan heitä. Katajalla on mielestäni koko Korisliigan paras puolenkentän hyökkäys.
Gibsonin mukaan Rannikko-Arnold-kaksikon jälkeen Katajasta löytyy myös paljon ratkaisuvalmiutta: Ken Horton on vaarallinen kaaren takaa, kun taas Tom Knight tekee tuhojaan korin alla.
Lisäksi Katajalta löytyy vielä nopeasti kuumenevia heittoranteita, kuten Petri Virtanen ja Marius van Andringa - unohtamatta tietenkään puolustuksen linkkuveitsi Jesse Niemeä.
Bisons taas saavutti jo kauden alusta lähtien olleen tavoitteensa: päättää peräti 70 runkosarjaottelua sisältäneen kauden Korisliigan finaalipaikkaan. Moni mestaruutta tavoitteleva joukkue ei olisi ollut tyytyväinen neljänteen sijaan runkosarjassa, mutta Bisons otti sijoituksen mielellään vastaan, kun ottaa mukaan ottelumäärän tuoman rasituksen.
VTB-liigassa mm. Moskovan TsSKA:ta ja BC Himkiä vastaan pelatuista otteluista on jäänyt paljon sukanvarteen, mikä erityisesti näkyy pelikovuudessa ja intensiteetissä.
- Bisons on fyysinen joukkue. Sillä on koko, voimaa ja nopeutta. Se on joukkue, jonka kanssa ei kannata ryhtyä juoksukilpailuun. VTB-liiga on tuonut enemmän kuin kovuutta ja pelaajien intensiteetti on korkealla tasolla, Katajan päävalmentaja Pekka Salminen analysoi.
- He menevät kovaa tilanteisiin ja liikuttavat palloa ripeästi. Meidän tavoite on saada heidän rytminsä poikki ja pitää huoli siitä, että pärjäämme irtopalloissa.
Bisons myös aiheuttaa vastustajalleen vaikeuksia, kun joukkueen amerikkalaiskolmikko voi vaihtua ottelusta toiseen. Pääasiallisena kolmikko pudotuspeleissä on nähty Anthony Hilliard, Martin Zeno ja Ian Hummer, mutta KTP-sarjassa kolmessa ottelussa Hummerin tilalla nähtiin Travis Nelson.
Vahvistusten lisäksi ensimmäisiä Korisliiga-finaalejaan pelaava Tuukka Kotti on pelannut huikeat pudotuspelit, takakentältä löytyvät maajoukkuetakamiehet Roope Ahonen ja Antto Nikkarinen sekä Loimaalle kesken kautta siirtynyt Pierre Jallow täyttää paikkansa arvokkaana roolipelaajana penkiltä.
Korisliigan finaalit alkavat huomenna maanantaina 11.5. kello 18:30 Mehtimäen Jäähallissa. Kaksi ensimmäistä finaaliottelua näkyvät YLE Areenalta. Kolmannesta ottelusta lähtien ratkaisevat finaaliottelut televisioidaan suorina lähetyksinä YLE TV2:n toimesta.
Helsinki Seagullsin ja Kataja Basketin ensimmäinen kohtaaminen päättyi Seagullsin voittoon.
Tänä keväänä Salon Vilpas voitti ylemmän jatkosarjan reippaalla etumatkalla ja viimeisteli puolivälieräsarjan Tampereen Pyrintöä vastaan voitoin 4–1. Nyt se saa vastaansa Korihait, joka lähti playoffeihin sarjan neljänneltä sijalta ja kaatoi Tapiolan Hongan niin ikään 4–1.
Kataja Basket on rakentanut ja hajottanut läpi koko kauden, ja palaset loksahtivat paikoilleen vasta pudotuspelien koittaessa. Helsinki Seagullsilla puolestaan todellinen valtti, henkinen kovuus, löytyi rajussa takaa-ajoasemassa, kun sitä kipeimmin tarvittiin.
Helsinki Seagulls matkustaa miesten Korisliigan välieriin kohtaamaan Kataja Basketin noustuaan 3–1-takaa-ajoasemasta voittajaksi KTP-Basketia vastaan.
Helsinki Seagulls otti kotivoiton KTP-Basketista ja venytti puolivälierät vielä seitsemänteen otteluun. Pöllä pani parastaan korin alla, mutta se ei riittänyt, kun Rougeau ja Ross kirjauttivat komeat tuplatuplat.
Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Maaliskuun parhaaksi valittiin upean kuukauden pelannut Korihaiden Frank Champion, joka vei samaisen kunnian myös helmikuussa.
Selkä seinää vasten pelannut Helsinki Seagulls otti KTP-Basketista kriittisen vierasvoiton.
Ville Tahvanainen ja Mikael Aalto johtivat Korihait neljänteen voittoon Tapiolan Hongasta.
Ylemmän jatkosarjan voittanut Salon Vilpas eteni toisena joukkueena välieriin. Ottelusarja Pyrintöä vastaan päättyi salolaisten voittoon 4-1. Ratkaiseva voitto irtosi kotiyleisön edessä.
Kauhajoki saapui puolivälieriin jatkosarjojen toiselta sijalta mutta kärsi kriittisellä hetkellä loukkaantumisvaikeuksista. Seitsemänneltä paikalta ponnistanut Kataja voitti pelit 4–0.