Katajan Tommi Huolila: ”Ei ole varaa uhrata ajatuksia muuhun, kuin yksittäiseen tilanteeseen kerrallaan”

12.5.2017 Joensuun Kataja on ollut läpi kevään koko Korisliigan kuumimpia joukkueita ja nyt joensuulaisryhmä on enää yhden voiton päässä mestaruudesta. Vilpas selvitti Katajan ensimmäisen ottelupallon keskiviikkona, mutta sentteri Tommi Huolila tietää, että Katajan oma pelaaminen tarjoaa joukkueelle kaikki avaimet voittoon lauantain kuudennessa finaaliottelussa.

Katajan kauden 2014/15 mestarijoukkueen avainpelaajaksi noussut sentteri Tommi Huolila on tällä kaudella jatkanut joensuulaisten riveissä tutuksi tullutta, äärivarmaa suorittamistaan. Läpi kauden 3,7 pisteen, 3,0 levypallon ja 0,9 torjunnan keskiarvoilla urheillut Huolila on avausviisikon sentterin Kervin Bristolin takana pitänyt huolen siitä, että Teemu Rannikko ja Katajan hyökkäys saavat Bristolin istuessa nauttia laadukkaista skriineistä, vahvoista rullauksista ja esimerkillisestä puolustuspään työskentelystä.

Finaalisarjassa Kataja on ollut erityisen vahva kotiparketillaan, kuten olettaa saattaa. Salohallissa pelatut ottelut ovat olleet tasaisia, eikä Kataja ole vielä vieraskentällä yltänyt yli 75 pistettä korkeampaan saaliiseen, jonka joukkue kirjautti finaalien avauskamppailun trillerivoitossa. Mehtimäen Jäähallissa Katajan hyökkäyskoneisto on puolestaan kahdessa ottelussa lapioinut keskimäärin 91 pistettä per ottelu.

Finaalisarjan jokaisessa ottelussa torjunnan tilastoihinsa kirjauttanut Huolila antaa ison osan kunniasta joensuulaisyleisölle.

- Jäähallissa on hyvät puitteet operoida ja kotiyleisön tuki sekä kannustus kohottavat varmasti jokaisen pelaajan mieltä. Siitä on hyvä ammentaa rohkeutta sekä virtaa ja sitä kautta saamme peliin lisää vauhtia, Huolila kiittelee joensuulaiskannattajien tukea.

- Saamme olla Joensuussa kiitollisia siitä, miten hyvin yleisöä on löytänyt peleihin koko kevään aikana.

Katajan toinen ottelupallo mestaruuden voittamiseen on lauantaina, tuon samaisen kotiyleisön tukemana.

”Lähdetään pelaamaan meidän omaa peliä”

Katajan ensimmäinen mahdollisuus mestaruuden voittamiseen oli keskiviikkona Salohallissa. Matias Ojalan ja Juwan Statenin loukkaantumisista huolimatta Vilpas pystyi kotiyleisönsä edessä venymään voittoon ja venytti ratkaisun ainakin lauantain kuudenteen finaaliotteluun.

Lauantaina pelataan kuitenkin Mehtimäen Jäähallissa, jossa Kataja on ollut kahdessa aikaisemmassa ottelussa todella vakuuttava erityisesti hyökkäyspäässä parkettia. Rannikon johtama Katajan hyökkäys on onnistunut Joensuussa luomaan laadukkaita heittoja joko kolmen pisteen kaaren taakse tai suoraan korirenkaan läheisyyteen kuin liukuhihnalta.

Rannikon ja Bristolin sekä Huolilan kesken suoritetut palloskriinit ovat tuon hyökkäyksen ytimessä. Minkälaista Rannikon kanssa on pelata sentterin näkökulmasta?

- Rannikon kanssa pelaaminen on todella antoisaa. Hän osaa lukea peliä mestarillisesti ja vaatii pieniä yksityiskohtia toteutettavaksi oikein, jonka vuoksi miehen kanssa on todella hauska pelata, Huolila hehkuttaa konkaritakamiestä.

- Tarkkana saa itsekin olla, ettei miehen syötöt pääse yllättämään!

Toinen Katajan ase finaalisarjassa on ollut hyökkäyslevypallopelaaminen. Parhaimmillaan Kataja on saanut hyökkäyslevypalloista valtavan edun ja tuntuvan määrän ylimääräisiä, laadukkaita heittoja. Mitään erikoista Katajan leirissä ei kuitenkaan olla suunniteltu, vaan kyse on enemmän luontaisesta intensiteetin nostamisesta kamppailutilanteissa.

- En osaa sen viisaampaa arvausta antaa kuin sen, että olemme menneet irtopalloihin ehkä hieman voimakkaammin kuin aikaisemmin kauden aikana, Huolila toteaa.

Miten Kataja sitten pitää huolen, ettei finaalisarja siirry enää Salohalliin sunnuntaiksi?

- Kyllä me lähdetään pelaamaan ihan sitä meidän omaa peliä. Tässä vaiheessa ei ole enää varaa uhrata ajatuksia mihinkään muuhun, kuin itse peliin ja jokaiseen yksittäiseen tilanteeseen kerrallaan, Huolila linjaa.

Lisätiedot: Tommi Huolila
 
20.10.2025 23:41 Suomalaiset ulkomailla

Lotta-Maj Lahtinen aloittanut vahvasti Espanjassa – ”Sujunut positiivisesti”

Lotta-Maj Lahtinen pelaa jo kolmatta kauttaan Espanjan kovassa LF Endesassa. Täksi kaudeksi hän siirtyi Araskin joukkueeseen ja on aloittanut kauden erinomaisesti.

15.10.2025 10:13 Suomalaiset ulkomailla

Ilari Seppälä nauttii suurta vastuuta Unkarissa – ”Ei tunnu väsy”

Ilari Seppälä on aloittanut toisen kautensa Unkarin liigassa pelaavan Kecskemetin joukkueessa. Täksi kaudeksi hän sai tuttua seuraa, kun Okko Järvi siirtyi joukkuekaveriksi.

6.10.2025 16:38 Suomalaiset ulkomailla

Elina Koskimies palasi Saksaan voittamaan mestaruuden

Elina Koskimies siirtyi yhden Suomessa vietetyn kauden jälkeen takaisin ulkomaille palaten tuttuun maahan Saksaan. Seura on kuitenkin uusi, kun hän teki sopimuksen Saarlouis Royalsin kanssa.

29.9.2025 11:33 Suomalaiset ulkomailla

Aatu Kivimäki riemuitsi Mestarien liigan lohkopaikasta – ”Hulluin peli missä olen ollut osallisena”

Aatu Kivimäki täydensi Mestarien liigan vahvaa suomalaispanosta, kun hänen seuransa Patrioti Levice voitti oman karsintalohkonsa dramaattisten vaiheiden jälkeen. Samalla joukkue sai hyvän startin keskiviikkona alkavaan sarjakauteen.

14.9.2025 10:12 Susijengi

Sasu Salin pronssiottelun aamuna: ”Mennään kentälle ottamaan kaikki irti!”

Susijengin kapteeni Sasu Salin osaa kertoa viidentoista maajoukkuevuoden ja 161 miesten maaottelun kokemuksella, että tänään sunnuntaina Riian Areenalla pelataan ennenkokemattomista asioista. Salin, 34, uskoo, että Riikaan saapuneiden faniensa tuella Susijengillä on mahdollisuus päättää EM-kisat historialliseen suoritukseen.

12.9.2025 12:14 Susijengi

Henrik Dettmann EM-semifinaalipäivän aamuna: ”Tästä hetkestä kannattaa nauttia”

Koripalloliiton valmennuksen johtaja ja Susijengi-ilmiön isä Henrik Dettmann, 67, kuvailee perjantaisen EM-semifinaalin aamuna suomalaisen koripallon olevan ainutlaatuisessa tilanteessa. Kun Susijengin ja Saksan väliseen otteluun on enää muutama tunti aikaa, Dettmannilla on yksi kehotus suomalaisen koripallon ystäville: nauttikaa!

10.9.2025 10:06 Susijengi

Micke Jantunen: ”Ollaan odotettu kolme vuotta, että päästään taas pelaamaan mitalipelipaikasta”

Yksi suomalaisen koripallon historian suurimmista otteluista pelataan tänään keskiviikkona Riian Xiaomi Areenalla, kun Susijengi kohtaa EM-puolivälierässä Georgian. Susijengin keulakiviin lukeutuva Mikael Jantunen, 25, kertoo odottaneensa mahdollisuutta pelata mitalipelipaikasta aina Berliinin vuoden 2022 EM-puolivälierän jälkeen.

8.9.2025 11:39 Susijengi

Sasu Salin: ”Tehdään Riian Areenasta kotihalli!”

Kahden nukutun yön jälkeen Susijengin kapteeni Sasu Salin, 34, kertoo sisäistäneensä lauantain myöhäisillan Serbia-voiton todellisen merkityksen. Kun keskiviikon EM-puolivälierään on samaiset kaksi yötä, kapteeni toivoo joukkueeltaan samanlaista latausta ja tarkkuutta kuin Serbiaa vastaan ja suomalaisfaneilta ryntäystä Riikaan tekemään yhdessä historiaa.

6.9.2025 12:43 Susijengi

Lauri Markkanen Nikola Jokicin kohtaamisesta: ”Vaarallisin koripalloilija maailmassa”

Saman sukupolven koripallosuuruuksina Lauri Markkanen ja Nikola Jokic ovat kohdanneet toisensa jo toistakymmentä kertaa NBA- ja maaottelukentillä. Markkanen kehuu Jokicia maailman tämän hetken parhaaksi koripalloilijaksi, jonka korintekokykyäkin vakuuttavampaa on hänen kykynsä saada joukkuetoverit peliin mukaan.

4.9.2025 14:27 Susijengi

Lassi Tuovi: ”Riiassa meidän on kilpailtava ja oltava rohkeita”

Susijengi on jatkanut Tampereen ikimuistoisen EM-alkulohkon jälkeen matkaansa Latvian Riiaan ja kääntänyt katseensa lauantain myöhäisillan neljännesvälieräkohtaamiseen mestarisuosikki Serbiaa vastaan. Valmistautuessaan otteluun suurta ennakkosuosikkia vastaan päävalmentaja Lassi Tuovi odottaa omiltaan ennen kaikkea rohkeutta pelata.

Näytä lisää vastaavia