Katajan voittokulku jatkui Ranskassa - lohkokärki Le Mans Sarthe kaatui toistamiseen

20.12.2016 Kataja Basket järjesti Mestarien liigassa jälleen jättiyllätyksen, kun se kaatoi vieraskentällä lohkonsa kärkijoukkue Le Mans Sarthen 74-57 (33-43). Ranskalaisjoukkue on hävinnyt liigassa kolme ottelua, joista kaksi Katajalle.

Ilari Seppälä tuurasi Katajan pelinrakentajan tontilla onnistuneesti Teemu Rannikkoa.

Tommi Huolila taisteli jälleen suurella Kataja-sydämellä ranskalaisjoukkueen isoja pelaajia vastaan. Kuvat: Kuvanmaailma / Vesa Kuukka

Joensuulaisittain ottelun lähtökohdat olivat hankalat, sillä Katajan pelin sielu, kapteeni Teemu Rannikko joutui seuraamaan kamppailua vaihtopenkiltä jalkavammaansa parannellen.

Ottelun kuluessa "Taikurin" puuttuminen kokoonpanosta ei kuitenkaan juuri näkynyt. Kataja onnistui laajalla rintamalla osuen läheltä ja kaukaa, ja uhrautuva puolustuspeli isompia ranskalaisia vastaan toi jälleen toivotun tuloksen.

- Minulla ei ole paljoa sanottavaa, olen todella ylpeä joukkueestamme. Lähdimme peliin hieman vajavaisena, kun kapteenimme ja yksi koko Euroopan parhaista takamiehistä oli sivussa. Hänen johtajuutensa puuttui kentältä ja juuri sen takia tämä voitto kertoo paljon näistä muista kavereista, Katajan päävalmentaja Greg Gibson suitsutti omiaan ottelun jälkeen.

Le Mans tuskaili hyökkäyspäässä omien heittojensa kanssa ja Kataja-puolustuksen puristuksessa joukkue onnistui tekemään toisessa erässä ainoastaan kahdeksan pistettä.

- Puolustus oli tänään ehdottomasti voiton avain. Teimme pieniä muutoksia ja puolustimme hieman aktiivisemmin ja aggressiivisemmin palloa kuin viimeksi. Autoimme toisiamme ja pelasimme joukkueena. Toisinaan tuli mismatcheja, jolloin takapelaajat auttoivat ja toisaalta myös isot pelaajat auttoivat korin alla. Tämä oli koko joukkueen voitto, Daniel Mullings painotti.

"Olemme kuin perhe"

Isäntäjoukkue sai juonesta kiinni tauon jälkeen ja Katajan huolimattomuuden myötä Le Mans kuroi 10 pisteen eron Ryan Pearsonin (14/5) johdolla kiinni. Joey King (18/3), Ilari Seppälä (6/1) ja Jarekious Bradley (10/11) upottivat kuitenkin kolmoset peräjälkeen ja joensuulaiset karkasivat taas turvalliseen johtoon.

Päätösjaksolla Katajan pelin intensiteetti pysyi korkealla kotijoukkueen painostuksesta huolimatta ja joukkue haki irtopallot kovalla tahdolla. Tommi Huolila (2/4) taisteli jälleen erinomaisesti itseään huomattavasti fyysisempiä pelaajia vastaan ja hyökkäyspäässä joukkue onnistui Joey Kingin ja Daniel Mullingsin (22/10) johdolla upottamaan tarvittavat pisteet.

Kataja on pelannut Mestarien liigassa nyt 10 ottelua, joista se on voittanut kuusi. Joukkue porskuttaa neljän ottelun voittoputkessa, ja niistä peräti kolme se on hakenut vieraskentältä.

- Minulla ei ole siihen vieläkään selitystä. Olemme kuin perhe ja ehkä on kiva päästä pois kotikaupungista ja keskittyä muutama päivä vain korikseen yhdessä, Gibson naureskeli joukkueensa huimaa virettä.

- En tiedä onko sillä mitään tekemisetä asian kanssa. Olemme hyviä myös kotona, mutta pelimme on nyt loksahtanut kohdalleen nyt, kun meillä ollut paljon vieraspelejä.

Lisätiedot: Ottelutilastot
 
5.12.2025 20:43 Korisliiga

Lahti jo toiseen voittoon Seagullsista – taulukon huipulla Vilpas ja Honka jatkavat pisteiden keruuta

Sarjanousija on nyt vienyt runkosarjan molemmat kohtaamisensa hallitsevaa mestaria vastaan. Tuore kuukauden pelaaja Riku Korhonen pelasi jälleen erinomaisen pelin Espoossa.

5.12.2025 11:19 Korisliiga

Riku Korhonen on valittu Korisliigan marraskuun kuukauden pelaajaksi

Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Kauden toinen valinta on Tapiolan Hongan Riku Korhonen.

3.12.2025 20:41 Susijengi

Andre Gustavson Belgian suurseura Oostendeen

Susijengin EM-mitalipelijoukkueeseen viime kesänä kuulunut ja marraskuussa Karhu Basketia Korisliigassa edustanut helsinkiläislähtöinen Wartti Basketin kasvatti Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, on solminut loppukauden kattavan sopimuksen Belgian suurseuran Filou Oostenden kanssa.

27.11.2025 12:57 Korisliiga

Pyrinnön Valtteri Mervola haaveili junnuna olevansa jonain päivänä Korisliiga-joukkueen avausviisikon pelinjohtaja – nyt kun se on totta, se on pelaajalle arkipäivää

Toista kautta Tampereen Pyrinnön pelinjohtajan paikalla pelaava Valtteri Mervola kertoo saaneensa Pyynikin palloiluhallin yleisöltä paljon lämmintä palautetta. Parin vuoden takainen lyhyt Saksan-kokemus kuitenkin laittaa edelleen miettimään toisen ulkomaanmatkan mahdollisuutta.

22.11.2025 19:33 Korisliiga

Tahvanainen ja Aalto johtivat Korihaiden pistetehtailua – Katajalle kauden kolmas voitto

Hiljattain pitkän tappioputken kärsinyt Korhait sai alle toisen peräkkäisen voiton, joka oli kaikkiaan kauden viides. Vaikeasta alkukaudesta kärsinyt Kataja Basket puolestaan sai tililleen kauden kolmannen onnistumisen.

21.11.2025 21:38 Korisliiga

Korkiatupa tulitti kaaren takaa Kouvojen täpärässä voitossa – Kauhajoki vei vieraspisteet Helsingistä rajulla piste-erolla

Kauhajoki kipuaa ahkerasti Korisliigan sijoja ylöspäin. Tämän illan vierasvoitolla se ohitti Seagullsin ja on toisella sijalla tasoissa Hongan kanssa, joka otti niin ikään vierasvoiton omasta ottelustaan Loimaalla. Illan kolmannen vierasvoiton vienyt Vilpas jatkaa edelleen sarjan kärjessä.

15.11.2025 20:08 Korisliiga

Korihait palasi voittojen tielle kuuden ottelun tappioputken jälkeen – Vilpas kaatoi Seagullsin ja nousi taas sarjan kärkeen

Mikael Aalto, Jalen Brooks ja Ty Berry olivat joukkueidensa pistekuninkaat illassa, jonka aikana Korisliigan paalupaikka vaihtoi hallitsijaa ja kauden upeasti aloittanut Korihait sai vihdoin tappioputkensa katki.

14.11.2025 21:17 Korisliiga

Kokko ja Keeler Bisonsin tehokaksikko – KTP kaatoi Kouvot 27:llä

Miesten Korisliigassa sarjapisteitä keräsivät Bisons Loimaa, KTP-Basket ja Tapiolan Honka.

12.11.2025 14:20 Pääjuttu

Jyri Lehtonen HBA:n poikien edustusjoukkueen päävalmentajaksi

Pitkän ja menestyksekkään valmentajauran Korisliigassa tehnyt entinen huippupelaaja ja Äänekosken Huiman kasvatti Jyri Lehtonen, 51, on Viroon siirtyneen Anton Mirolybovin seuraaja Helsinki Basketball Academyn Divari A:ssa pelaavan poikien edustusjoukkueen päävalmentajana sekä nuorten olympiavalmentajana.

12.11.2025 14:03 Korisliiga

Seagullsin Kahron Ross kertoo erityisestä suhteestaan Suomeen ja Korisliigaan – ”Olen pikkukaupungin kasvatti, joten eniten sopeutumista on vaatinut muutto Nokialta Helsinkiin”

Kuukauden pelaaja Kahron Ross johti Helsinki Seagullsin lokakuussa kuuden ottelun mittaiseen voittoputkeen ja tilastoi omiksi keskiarvoikseen tuplatuplan 17,7 pisteellä ja 10,1 syötöllä.

Näytä lisää vastaavia