22.10.2024 21:07 Korisliiga-illan voittajia olivat Bisons Loimaa, Kouvot, Kauhajoki, Kataja Basket ja Helsinki Seagulls.
Andre Gustavson (pallon kanssa) ajoi pirteästi korille Kauhajoen täpärässä voitossa. Kuva: Janne Yli-Korhonen
KTP-Basket kävi jo sekunnin päässä kauden avauspisteistään. Kotkalaisseura johti kotikentällään ottelua yhdellä pisteellä mutta hävisi 85–86, kun vierasjoukkue Kauhajoen Oliver Kandén pussitti floaterin samalla hetkellä, kun summeri pärähti. Kauhajoelle voitto oli viidestä ottelusta jo neljäs.
Kandénin koko pistesaldo jäi pelissä viiteen, mutta kotimaisen osaston toinen nuori tähti, Andre Gustavson, edusti senkin edestä. Gustavson upotti 18 pistettä, joista kaikki harvinaisesti kahden pisteen alueelta, ja keräsi samalla kahdeksan levypalloa. Joukkuetoveri Kaden Anderson osui 19 pistettä.
KTP:n kuumakätisimmät korintekijät olivat Tavon King ja Joonas Timonen. Heistä kummallekin merkittiin 21 pistettä.
KTP:n tavoin myös hallitsevan mestarin BC Nokian kausi on alkanut sen verran vaikeasti, ettei otteluista ole jäänyt vielä ainuttakaan sarjapistettä. Tänään Bisons Loimaa taivutti "Näädät" 77–64.
Bisonsin tehomies ottelussa oli arvatenkin sentteri Jeremiah Wood, joka tilastoi 17 pistettä, kymmenen levypalloa, kuusi koriin johtavaa syöttöä, kolme riistoa ja kolme torjuntaa. Kolme pistettä tilastoinut Vesa Heinonen kommentoi:
– Oli aika puolustusvoittoinen vääntö, jossa olimme tänään vain vähän parempia. Hyökkäyspään ongelmia olemme koettaneet ratkoa ja löytäneetkin jo ratkaisuja. Hienoa nähdä jokaisen jätkän tekemä duuni puolustuspäässä, ja pikkuhiljaa alkaa aueta myös hyökkäyspäässä.
Nokian puolella tilastoja täytti ahkerimmin Xavier Green, joka kirjautti 19 pistettä ja seitsemän levypalloa, joskin myös viisi pallonmenetystä.
Bisons on parhaillaan yksi joukkue Korisliigan neljän kärjessä, jotka kaikki ovat voittaneet viidestä ottelusta neljä.
Kataja Basket nosti voittosaldonsa niin ikään neljään, kun tuorein sarjanousija Tapiolan Honka taipui armottoman väännön päätteeksi 92–95. Hongan päävalmentaja Aapo Heinonen kommentoi tulosta:
– Tässä tilanteessa tietysti harmittaa, mutta on pakko olla pelkästään ylpeä tästä jätkien taistelusta.
Joensuulaisten voittopisteet vapaaheittoviivalta upotti Sebastian Lindberg, joka tilastoi ottelussa 11 pistettä, kolme levypalloa ja kaksi riistoa. Näyttävin tilastorivi oli joukkuetoveri Zaccheus Darko-Kellyn 26 pistettä, kahdeksan levypalloa, yhdeksän syöttöä ja kolme riistoa.
Hongan puolella Darius Quisenberry kirjautti 29 pistettä, kuusi levypalloa ja seitsemän syöttöä.
Samaan kärkinelikkoon kuuluva Helsinki Seagulls päihitti Tampereen Pyrinnön täpärästi 95–91.
Voittajien kovin tilastorivi oli sentteri Kalib Boonen 21 pistettä, kahdeksan levypalloa ja neljä torjuntaa.
– Tänään meidän piti huolehtia vain pienistä asioista, kuten suorittaa skriinimme hyvin ja olla tarkkoja levypallopelissämme. Suoriuduimme siitä tänään hyvin, ja lopussa kiitos seisoi. On ollut hienoa pelata Helsingissä ja Korisliigassa. Olen oppinut paljon uutta jo näin lyhyessä ajassa ja valmentajat ovat auttaneet minua kehittymään joka päivä, Boone iloitsi ottelun jälkeen.
Pyrinnön parhaalta puolestaan näytti Henry Pwonon rivi 22 pisteellä ja seitsemällä levypallolla.
Kouvotkin palasi voittokantaan ja nosti saldonsa kolmeen kaataessaan Salon Vilppaan 79–66.
James Bishop IV pussitti voittajista eniten, 23 pistettä.
Vilppaan puolella vahvin oli Samu Adler 12 pisteellä ja viidellä levypallolla. Tappiosta huolimatta hyvältä näytti myös joukkuetoveri Vili Nymanin hurjastelema tuplatupla: kymmenen pistettä ja kymmenen levypalloa.
Koripalloliitto ja yksi maailman suurimmista lattianvalmistajista, Tarkett, ovat solmineet monivuotisen yhteistyösopimuksen. Yhteistyö kattaa ensimmäisessä vaiheessa kaksi vuotta, ja sopimukseen sisältyy kahden vuoden optio jatkosta.
Islannissa ja Portugalissa pelannut Ville Tahvanainen juoksee tällä kaudella ensimmäistä kertaa kotimaan Korisliigan parketeilla. Nähtäväksi jää, viekö miehen tie lokakuun päätyttyä takaisin maailmalle vai jatkuuko menestyksekäs polku Korihaissa.
Helsinki Seagulls taivutti kotonaan Töölössä KTP-Basketin. Seagullsin voittosaldo alkukaudelta on 2–1, kun taas KTP:n on 1–2.
Helsinki Seagullsin Suomen mestaruuden takuumiehiin viime keväänä kuulunut ToPo Juniorien kasvatti ja Susijengin kanssa kahdet arvokisat pelannut Henri Kantonen, 198 cm ja 28 vuotta, vahvistaa määräaikaisella sopimuksella loukkaantumiskierteestä kärsivää joensuulaista Kataja Basketia.
Korisliigassa nähtiin kahden kotivoiton ilta. Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Ville Tahvanainen ja Oliver Kandén.
Miesten Korisliigassa nähtiin tänään epätasaväkinen kierros, kun illan pienin voitto tuli 14 pisteen erolla.
Koripalloliiton tilastopalvelu toimii kaudella 2025–2026 viime kauden tavoin. Vuosikymmenien aikana kerätty historiadata ei vielä yhdisty kuluvan kauden tilastoihin, mutta aineisto on tallessa ja kehitystyö jatkuu.
Illan Korisliiga-kierroksella voittajia olivat Bisons Loimaa, Korihait, Kouvot ja Tampereen Pyrintö.
Salon Vilpas poistui Espoosta runsaskorisen ottelun jälkeen sarjapisteet mukanaan. Joukkueen nuori tähti Samu Adler tykitti peräti 34 pistettä.
Lahti Basketball yllätti vieraakseen saapuneen Helsinki Seagullsin.