29.10.2007 Korisliigan nousijajoukkue Kauhajoen Karhu on tehnyt ratkaisuja vahvistustensa suhteen. Joukkue on päättänyt luopua Josh Grossin palveluista. Aiemmin uutisoitiin jo koeajalla Kauhajoella olleen Tony Mitchellin siirtyminen I divisioonan Panttereihin.
Kauhajoella oli vielä viime viikolla viisi vahvistusta kilpailemassa pelipaikasta.
- Päädyimme ratkaisuun, jossa joukkueessa jatkavat Daryl Hudson, Cedric McGowan ja koeajalla ollut Mario Porter, kertoo päävalmentaja Greg Gibson.
- Tilanne, jossa vahvistuksia oli enemmän kuin kolme, oli henkisesti raastavaa kaikille. Kotkan peli osoitti, että tällä nykyisellä joukkueella on potentiaalia pärjätä Korisliigassa ja siksi päädyimme tähän vahvistuskolmikkoon.
Karhu otti historiansa ensimmäisen liigavoiton kukistamalla KTP:n vieraissa perjantaina 93-77.
Josh Gross ennätti pelata kolme liigapeliä 12,7 pisteen ja seitsemän levypallon keskiarvoin.
Kauhajoki kohtaa maanantain Urheilukanava-ottelussa Kouvot. Ottelu käynnistyy klo 18.30.
Ensimmäisen SM-mitalinsa 31 vuoteen voittanut Uudenkaupungin Korihait on aloittanut joukkueen rakentamisen kaudelle 2026–27. Haiparven takakentälle on kiinnitetty vuoden sopimuksilla Korihaissa muutama kausi sitten pelannut Trey Niemi sekä yhdysvaltaIaispelaaja Tommy Murr.
Tapiolan Honka on solminut jatkosopimuksen takamies Elias Eerikinharjun kanssa. Eerikinharju pelasi viime kaudella Hongan riveissä Korisliigaa 17 pelissä.
Helsinki Seagulls on tehnyt kolmen vuoden mittaisen pelaajasopimuksen joukkuetta menestyksekkäästi kausina 2021-25 edustaneen Lassi Nikkarisen kanssa. 29-vuotias pelintekijä valittiin Seagullsin mestaruuteen päättyneellä kaudella Korisliigan vuoden pelaajaksi ja vuoden puolustuspelaajaksi 2024-25.
Lahti Basketballin uusi päävalmentaja on juuri Korisliigassa hopeaa Kataja Basketin kanssa voittanut Teemu Turunen, 32. Turunen siirtyy Lahteen Joensuusta, jossa vietti viimeiset neljä kautta Petri Virtasen apuvalmentajana. Turusen sopimus lahtelaisseuran kanssa on kolmivuotinen.
Koriskauden 2025–26 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Salon Vilppaan Samu Adler ja Tampereen Pyrinnön Annika Aarrejoki.
Samu Adler säväytti kentällä huikein tilastoin, kun Salon Vilpas kaatoi Kataja Basketin kevään 2026 Korisliiga-finaalien seitsemännessä ottelussa.
Kataja Basket otti välttämättömän voiton kotikentällään ja tasoitti finaalit 3–3:een.
Tapiolan Hongan Korisliiga-miehistö on aloittanut valmistautumisen Korisliiga-kauteen 2026-27. Joukkue solmi jatkosopimuksen viime kaudella ison läpimurron tehneen sentterin Iiro Tuomen kanssa.
Salon Vilpas on noussut miesten Korisliiga-finaaleissa 0–2-tappioasemasta 3–2-johtoon.
Salon Vilpas otti vierasvoiton ja tasoitti finaalit Kataja Basketia vastaan. Seuraavat ottelut torstaina 14. toukokuuta Salossa ja lauantaina 16. toukokuuta jälleen Joensuussa.