2.4.2021 19:39 Kauhajoki tasoitti välieräsarjan Tampereen Pyrintöä vastaan 1–1:een.

Okko Järvi sai heittokoneensa käyntiin kotivoitossa. Kuva: Ville Vuorinen / Korisliiga
Kauhajoki puolusti onnistuneesti kotikenttäänsä Tampereen Pyrintöä vastaan ja tasoitti joukkueiden välisen välieräsarjan 91–75-otteluvoitollaan.
Viime ottelussa takkuilevasta heittoillasta kärsinyt Okko Järvi pääsi tänään todelliseen vauhtiin ja iski tauluun yhteensä 23 pistettä. Kymmenestä kaukoheittoyrityksestä upposi viisi. Hyvässä vireessä oli myös 17 pisteeseen yltänyt joukkuetoveri Collin Malcolm.
– He löivät meidät maahan viime pelissä, ja nyt meidän piti valita, jatkammeko makaamista vai nousemmeko takaisin. Tulimme takaisin vahvoina. Oli vastustaja mikä hyvänsä, pyrimme aina häiritsemään heidän hyökkäystään ja pakottamaan heidät vaikeisiin heittoihin. Teimme sen tänään hyvin, Malcolm totesi Ruudun haastattelussa.
Pyrinnön puolella sankarin viittaa kantoi Shawn Hopkins, joka keräsi 21 pistettä keskittäen hänkin huomattavasti energiaa kaaren taakse. Hopkinsin pelitilanneosumista neljä tuli kolmen pisteen viivalta. Korin alla vedossa oli jälleen kerran Brady Skeens, jolle merkittiin 12 pistettä ja 11 levypalloa.
Kauhajoen ja Pyrinnön välierävääntö jatkuu taas maanantaina 5. huhtikuuta Tampereella.
Korihaiden kotivoitossa pääsivät loistamaan erityisesti etukentän tähdet Frank Champion ja Mikael Aalto. Uusikaupunkilaisseura on nyt sarjapisteissä tasoissa voittamansa Helsinki Seagullsin kanssa jatkosarjojen välisen rajaviivan tuntumassa.
Korisliigassa pelattiin kaksi ottelua, joista voittajiksi selvisivät Kauhajoki ja Kataja Basket. Illan korkein pistesuoritus oli tappion kärsineiden Kobrien Jaquan Carlosin 35.
Tampereen Pyrinnön voitossa nähtiin väkevä tilastoilta niin Ahren Freemanilta, Topias Palmilta, Erik Muhoselta kuin Riku Laineeltakin. Kaksi muuta Korisliiga-ottelua päättyivät Lahti Basketballin ja KTP-Basketin voittoihin.
Sekä Salon Vilppaan Ansley Almonor että Kataja Basketin De'vion Harmon nakuttivat joukkueidensa voitoissa pyöreät 40 pistettä.
Kouvot nappasi väkevän vierasvoiton ja hätyyttelee jatkosarjalohkojen välistä rajaviivaa. Tapiolan Honka puolestaan nousi kotiesityksellään Korisliigan kärkeen.
Ennen ottelua Salohallissa nähtiin harvinainen erikoisohjelmanumero, kun Vilpas Legends ja Honka Legends kohtasivat toisensa. Kentällä nähtiin muiden muassa Teemu Rannikko, Shawn Huff, Jamar Wison ja Kimmo Muurinen.
21-vuotias Riku Korhonen opiskelee treenien ohessa kauppatieteitä, mutta tulokset Korisliigassa ovat samalla nousseet raketin lailla. Tapiolan Hongasta on kehittynyt yllättäen varteen otettava mestaruuskandidaatti ja Korhosesta hallitseva kuukauden pelaaja.
Bisonsin Pihlajamäen ja Kokon vahvat suoritukset eivät riittäneet Korisliigan sarjakakkosta vastaan.
Korisliigan runkosarjan seitsemännellä sijalla majaileva Tampereen Pyrintö on solminut loppukautta koskevan sopimuksen pitkäaikaisen seuraikoninsa, Susijengissäkin vuosikaudet pelanneen Topias Palmin, 196 cm ja 31 vuotta, kanssa. Palmin sopimus sisältää vuodenvaihteen jälkeisen reilun kuukauden ulkomaanoption.
Helsinki Seagulls, Kataja Basket ja Korihait pääsivät kaikki juhlimaan vierasvoittoja.