11.12.2014 Koripalloliiton puheenjohtajana vuosina 1982-1985 ja pitkäaikainen koripallovaikuttaja, Keijo K. Kulha on palkittu Pro Urheilu -mitalilla.

Keijo K. Kulha toimi Koripalloliiton puheenjohtana vuosina 1982-1985.
Filosofian tohtori Kulha toimi SVUL:n varapuheenjohtana 1985-1989 sekä Suomen Olympiakomitean hallituksen jäsenenä 1985-1993. Suomen Urheilumuseosäätiön puheenjohtajana Kulha on toiminut vuodesta 1989 lähtien.
Urheilutoiminnan ohella Keijo K. Kulha toimi a Tampereen yliopiston vt. lehdistö- ja tiedotusopin professorina 1971–1972. Hän teki myös mittavan elämäntyön journalismin parissa, ensin Turun Sanomien päätoimittajana 1973–1982 sekä sittemmin Helsingin Sanomien päätoimittajana 1982–1997.
Pro Urheilu -palkinnon ovat saaneet keihäänheittäjä, olympiavoittaja Tapio Korjus, moninkertainen paralympiamitalisti Heikki Miettinen, hiihtosuunnistaja, MM-kultamitalisti Mirja Puhakka, jääpalloilija, MM-mitalisti Veikko Niemikorpi ja hiihtäjä, olympia- ja MM-mitalisti Senja Nuolikivi. Palkinto on tunnustus urheilijoille, jotka ovat lajeissaan saavuttaneet kansainvälistä menestystä.
Tunnustukset jakoi liikunta-asioista vastaava puolustusministeri Carl Haglund Helsingissä 10.12.
Pro Urheilu -palkintojen lisäksi tilaisuudessa jaettiin viisi Pro Urheilu -mitalia tunnustuksena urheilun eri osa-alueiden hyväksi tehdystä työstä. Mitalin saivat liikuntaneuvos Kerstin Ehnholm, lentopallovalmentaja Reino Kosonen, FT, päätoimittaja Keijo K. Kulha, toimistopäällikkö Irma Nevala ja kanslianeuvos Kosti Rasinperä.
Henri Permanto ja Henri Kantonen olivat Kataja Basketin johtotähtiä, kun sarjan kärkikaksikkoon kuuluva Salon Vilpas taipui Joensuussa.
Naisten Korisliigan lauantain ainoassa ottelussa Pyrintö kaatoi kotikentällään ToPo:n 79-57. Nyt sarjassa on edessä pieni tauko ja seuraavat ottelut pelataan 21.11.
Alvar Peltoniemi johti Hongan voittoon hurjalla 17 pisteen ja 15 levypallon tuplatuplalla. KTP:n voitossa Tuomas Hirvonen puolestaan nakutteli 12 pistettä ja jakoi kymmenen syöttöä.
Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Kauden ensimmäinen valinta on Helsinki Seagullsin Kahron Ross.
Kaudella 2025–2026 naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Lokakuun valinta on Espoo Basket Teamin 18-vuotias Nicole Ogun.
27.-30.11.2025 Kisakalliossa järjestettävälle SUSI All Stars -leirille on kutsuttu joukko 2011-syntyneiden ikäluokan tähtiä.
Väestöliiton Et ole yksin -palvelun maksuton ja avoin peruskoulutus tarjoaa harrastuksissa toimiville henkilöille pohjatietoa epäasiallisesta käytöksestä, häirinnästä ja väkivallasta.
Tampereen Pyrintö kaatoi Kobrat tehden 133 pistettä. Vastaavaan lukemaan on ylletty 2000-luvun aikana vain neljästi. Illan muita voittajia olivat Kauhajoki ja KTP-Basket.
Naisten Korisliigassa pelattiin keskiviikkona kolmen ottelua. Illan voittajia olivat sarjakärki PeKa, voittotilinsä avannut Kouvottaret ja BC Nokia.
Päävalmentaja Ilkka Palviainen on nimennyt 14 pelaajaa, jotka muodostavat Susiladiesin EM-karsintajoukkueen marraskuun ikkunaan. Susiladies aloittaa EM-karsintaottelujen myötä valmistautumisensa vuoden 2027 EM-kotikisoihin.