15.2.2017 Pyrintö saa mieluisan vahvistuksen, kun kevään 2014 mestarijoukkueeseen kuulunut Kelvin Lewis palaa Tampereelle loppukauden mittaisella sopimuksella.
Kelvin Lewis tilastoi kaudella 2013/14 14 pisteen ja 4,4 levypallon keskiarvot ja kauden päätteeksi hän juhli Pyrinnön kanssa Suomen mestaruutta. Kuva: Kai Kilappa
Kelvin Lewis, 28, on (195 cm/92 kg) Dallasissa Texasissa syntynyt takamies, joka saapui syksyllä 2013 Tampereelle ja tuli Pyynikin yleisölle hän tutuksi kovana heittäjänä sekä fyysisenä pallollisen pelaajan puolustajana. Lewis tilastoi kaudella 2013/14 14 pisteen ja 4,4 levypallon keskiarvot ja kauden päätteeksi hän juhli Pyrinnön kanssa Suomen mestaruutta.
Mestaruuskauden jälkeen Lewis on pelannut Romaniassa, Kreikassa ja viimeksi Unkarissa. Soproni KC:n riveissä hän viimeisteli 12,8 pistettä ottelua kohti, kunnes Eurocupista tiputtuaan seura uusi pelaajistoaan.
- Hienoa saada Kelvin mukaan joukkueen vahvuuteen. Tuttu mies usealle pelaajallemme ja tietenkin Tamperelaiselle koripalloyleisölle, iloitsee päävalmentaja Ilkka Palviainen seuran tiedotteessa.
- Energisenä puolustajana ja taistelevana joukkuepelaajana tunnettu Lewis täydentää hyvin takakenttäämme. Lisäksi hän tuo hyökkäyspäähän heittovoimaa ja yhden mahdollisuuden lisää, analysoi Palviainen.
Kelvin Lewis palaa Pyrinnön pelipaitaan perjantaina, kun Kouvot saapuu Pyynikille.
Korisliiga-katsojille ennestään tuttu Kaleb Warner on tehnyt kauden 2025–26 kattavan sopimuksen Tampereen Pyrinnön kanssa.
KTP:n Tuomas Hirvonen jakoi kahdeksan syöttöä ja Vilppaan Jalen Brooks paukutti 39 pistettä illan Korisliiga-otteluissa.
Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Riku Korhonen, Alvar Peltoniemi ja Samu Adler. Kouvojen Brandon Stroud jäi levypallon päähän triplatuplasta.
Korisliigassa nähtiin samana iltana kaksi usean kymmenen pisteen kotivoittoa. Korihait kärsi kauden ensimmäisen tappionsa.
Koripalloliitto ja yksi maailman suurimmista lattianvalmistajista, Tarkett, ovat solmineet monivuotisen yhteistyösopimuksen. Yhteistyö kattaa ensimmäisessä vaiheessa kaksi vuotta, ja sopimukseen sisältyy kahden vuoden optio jatkosta.
Suomen Koripalloliiton kurinpitopäällikkö Tero Kankaanpää on määrännyt LoKoKo Bisons ry:lle varoituksen 8.10. pelatun Bisons Loimaa – Kauhajoki -Korisliiga-ottelun katsomotapahtumista.
Islannissa ja Portugalissa pelannut Ville Tahvanainen juoksee tällä kaudella ensimmäistä kertaa kotimaan Korisliigan parketeilla. Nähtäväksi jää, viekö miehen tie lokakuun päätyttyä takaisin maailmalle vai jatkuuko menestyksekäs polku Korihaissa.
Helsinki Seagulls taivutti kotonaan Töölössä KTP-Basketin. Seagullsin voittosaldo alkukaudelta on 2–1, kun taas KTP:n on 1–2.
Helsinki Seagullsin Suomen mestaruuden takuumiehiin viime keväänä kuulunut ToPo Juniorien kasvatti ja Susijengin kanssa kahdet arvokisat pelannut Henri Kantonen, 198 cm ja 28 vuotta, vahvistaa määräaikaisella sopimuksella loukkaantumiskierteestä kärsivää joensuulaista Kataja Basketia.
Korisliigassa nähtiin kahden kotivoiton ilta. Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Ville Tahvanainen ja Oliver Kandén.