Kevään Pirkka Street Basket -kiertue päätökseen riemukkaasti Rovaniemellä

31.5.2017 09:00 Koululaisille suunnattu katukoris teki näyttävän paluun Rovaniemelle Pirkka Street Basketin muodossa. Liikunnallista koulupäivää Rovaniemellä eri lajien parissa vietti yli tuhat alakoululaista ja katukorista pääsi pelaamaan ainakin 300 oppilasta.

Rovaniemellä pelattiin pääasiassa auringon paisteessa.

Kentän laidoilla riitti kannustajia.

Pelaajia Rovaniemelle oli tullut Sallasta asti.

Tunnelma Rovaniemellä oli mahtava ja liikunnallinen. Äänekkäitä kannustushuutoja ja vauhdikkaita tanssiliikkeitä riitti kentän laidoilla koko päivän.

Pirkka Street Basket -tapahtuman kanssa samaan aikaan Rovaniemellä oli käynnissä Kevätkirmaus-tapahtuma, jossa alakoululaisten oli mahdollista kokeilla erilaisia lajeja. Paikalla liikkumassa oli päivän aikana yli tuhat lasta.

Katukoristakin oli mahdollista tulla heittelemään, vaikka koululta ei oltu etukäteen ilmoitettu joukkuetta. Yhteensä pelaamassa oli 300 alakoululaista, joiden lisäksi alueella vilisi satoja lapsia lisää. Innokkaita katukoriksen pelaajia oli Rovaniemelle tullut jopa Sallasta 130 kilometrin päästä asti.

- Oppilaat ovat pelanneet koripalloa välitunneilla ja heidän innostuksensa kautta tulimme tänne kolmen joukkueen voimin, vastasi Sallan Kirkonkylän koulun opettaja Johanna Lassila kysyttäessä, mikä sai sallalaiset lähtemään Rovaniemelle.

Maistuvat Pirkka-eväät tapahtumaan toimitti K-Citymarket Rovaniemen kauppias Jukka Vornanen, joka oli innoissaan mukana tukemassa Pirkka Street Basket -tapahtuman järjestämistä.

Tässä muodossa tapahtuma järjestettiin ensimmäisen kerran Rovaniemellä. RoNMKY on kuitenkin järjestänyt aktiivisesti muuta Pikkusudet-toimintaa ja seura palkittiinkin tänä keväänä ansioikkaasta työstä junioreiden rekrytoinnissa lajin pariin.

- Meillä on seuran toiminta vielä aika pientä. Kaikki ovat kuitenkin sitoutuneet tähän pikkusudet-toimintaan ja ehkä vielä jonain päivänä olemme yksi iso seura muiden joukossa, tuumi RoNMKY:n junioritoiminnan vastaava Lauri Herva.

Kevään 2017 Pirkka Street Basket -kiertue on tullut nyt onnistuneesti päätökseensä. Eteläiseen Suomeen palattuaan kiertuerekalle on kertynyt yhteensä 4500 kilometriä matkaa halki Suomen. Kiertuerekan väki kiittää kaikkia mukana olleita tahoja.

Pirkka Street Basket 2017 on osa Suomen Koripalloliiton ja Keskon Pirkka-tuotemerkin yhteisvastuullista Pikkusudet-hanketta, jonka tavoitteena on edistää lasten liikkunnallisuutta. Hanke toteutetaan yhteistyössä paikallisten koripalloseurojen ja K-ruokakauppiaiden kanssa.

Lue myös: Pirkka Street Basket Vaasassa (29.5.2017)
Lue myös: Pirkka Street Basket Oulussa (30.5.2017)
Lue lisää: Pikkusudet 

Henkilöt

 
24.8.2017 Katukoris

Viikon viimeinen Pirkka Street Basket täytti Uudenkaupungin torin

Torstaina katukorispelejä pelattiin Uudenkaupungin torilla aurinkoisissa tunnelmissa. Tapahtuma oli tähän mennessä syksyn suurin 500 osallistujallaan. Torilla riitti myös paljon kannustajia, kun ohikulkijat pysähtyivät katsomaan pelejä ja lisäksi Korihaiden pelaajia vieraili paikalla.

23.8.2017 Katukoris

Kärrynpyöriä ja katukorista – Pirkka Street Basket liikutti lapsia keskiviikkona Laitilassa

Pirkka Street Basket -kiertueen rekka pysähtyi keskiviikkona Laitilan K-Supermarketin pihaan. 200 koululaista vietti vuoden hauskinta koulupäivää katukoriksen parissa intoa täynnä. Pelinohjaajina tapahtumassa toimivat ansioituneesti Korihaiden edustusjoukkueen pelaajia.

22.8.2017 Katukoris

Pirkka Street Basket Raumalla - Katukorista kaikille

Tiistaina Raumalla vuoden hauskinta koulupäivää oli viettämässä 150 oppilasta. K-Citymarket Rauman pihalla katukorista pelasi myös erityisryhmien oppilaita. Tapahtuma tarjosi järjestäjä Rauma Basketille mahdollisuuden rekrytoida uusia korispelaajia seuran toimintaan.

21.8.2017 Katukoris

Pirkka Street Basket Tampereella – katukorista ja liikunnan iloa

Katukoriskiertue sai maanantaina jatkoa Tampereella, kun Tesoman palloiluhallin parkkipaikalle pystytettiin kahdeksan katukoristelinettä. 300 alokoululaista vietti vuoden hauskinta koulupäivää hymyssä suin. Tapahtumaa oli toista kertaa mukana järjestämässä paikallinen seura Raholan Pyrkivä.

18.8.2017 Katukoris

Pirkka Street Basket ja vuoden hauskin koulupäivä Lappeenrannan Kauppatorilla

Perjantaina 150 alakoululaista nautti liikunnan ilosta aurinkoisessa säässä Lappeenrannan kauppatorilla katukoriksen parissa. Pirkka Street Basket -tapahtuma järjestettiin paikkakunnalla jo vahvalla kokemuksella Lappeenrannan NMKY:n ja Catzin yhteistyöllä.

15.8.2017 Katukoris

Syksyn Pirkka Street Basket -kiertue starttasi tiistaina Äänekoskella aurinkoisissa merkeissä

Pirkka Street Basket -tapahtuma järjestettiin tiistaina ensimmäisen kerran Äänekoskella yhteistyössä Äänekosken Huiman kanssa. K-Citymarket Äänekosken parkkipaikalla katukorista pelattiin aurinkoisesta säästä nauttien. Yhteensä vuoden hauskinta koulupäivää oli viettämässä 300 alakoululaista.

7.8.2017 Katukoris

Pirkka Street Basket starttaa taas ensi viikolla – elokuussa yhdeksän katukoristapahtumaa koululaisille

Loistavia tuloksia tuottanut Pirkka Street Basket -kiertue saa jatkoa syksyn lähestyessä. Elokuun puolella ennen koripallon EM-kilpailuiden käynnistymistä ehditään vuoden hauskinta koulupäivää viettää yhdeksällä eri paikkakunnalla.

30.6.2017 11:00 Katukoris

Pirkan ja Koripalloliiton Pikkusudet-hanke liikuttanut kahdessa vuodessa huimat 35 000 lasta

Keskon Pirkka-tuotemerkin ja Suomen Koripalloliiton käynnistämän Pikkusudet-yhteistyöhanke on koonnut jo huikeat 35 000 lasta nauttimaan liikunnan ilosta. Lähes sadan koripalloseuran sekä K-kauppiaiden voimin Pikkusudet-toiminta on levinnyt laajasti ympäri Suomen.

15.6.2017 Katukoris

Toukokuun Pirkka Street Basket -kiertueella vuoden hauskinta koulupäivää pääsi viettämään 6150 alakoululaista

Kevään 2017 Pirkka Street Basket -kiertue vieraili yhteensä 19 eri paikkakunnalla. Kaikkiaan 6150 lasta pääsi viettämään huikeaa katukorispäivää. Koripalloliiton ja Keskon Pirkka-tuotemerkin yhteistyö jatkuu energisenä.

Huikea katukorispäivä Pirkka Street Basketin tahtiin Oulussa

Tiistaina 150 alakoululaista vietti vuoden hauskinta koulupäivää Oulussa. ONMKY:n talkooporukka kokosi K-Citymarket Kaakkurin pihaan yhteensä 7 koria ja tilaa pelata katukorista oli loistavasti.

Näytä lisää vastaavia