2.10.2014 Korisliigan mestaruutta puolustava Tampereen Pyrintö on tehnyt pelaajasopimuksen 198-senttisen Kevin Parromin kanssa. Arizonan yliopistosta valmistuneelle Parromille tuleva kausi on hänen ensimmäinen Euroopassa. Parrom täydentää kotoisen liigan ohella Baltian liigaa pelaavan Pyrintö-miehistön.

23-vuotias Parrom tehtaili viimeisellä yliopistokaudellaan keskimäärin 8,4 pistettä, otti 5,0 levypalloa ja jakoi 1,9 syöttöä.
Viime kaudella Parrom edusti D-Liigassa Rio Grande Valley Vipersia. 52 ottelussa hän kirjautti 10,0 pistettä, 4,3 levypalloa ja 2,1 syöttöä. Kahden pisteen heitot upposivat 53 prosentin tarkkuudella ja kaaren takaa lukema oli 34 prosenttia.
- Tämän kesän rekrytointiprosessi oli kärsivällisyyttä koetteleva taival. Meillä oli tietyntyyppinen pelaaja haussa, emmekä halunneet tehdä sen suhteen kompromissia, vaikka aikaa venähtikin turhan kauan. Uskon, että saamme Parromista juuri sitä, mitä olemme koko kesän ajan hakeneet. Hän täydentää erinomaisesti jenkkikolmikkomme. Nyt jokainen heistä pääsee pelaamaan vahvuuksiensa kautta, kertoo Pyrinnön päävalmenta Pieti Poikola.
- Parrom on suhteellisen taitava iso combo guard, joka tuo meille fyysisyyttä kumpaankin päähän kenttää. Viime kaudella jäimme Baltian liigan loppupeleissä vähän heikoksi ja pyrimme nyt ottamaan tuosta kokemuksesta opiksi. Hän on erinomainen valinnantekijä, joka osaa jakaa palloa vapaille pelaajille. Kevin pystyy myös omiin ratkaisuihin. Miehellä on hyvä kolmen pisteen heitto, minkä lisäksi hän pystyy ajamaan kovaa korille, Poikola jatkaa.
Keskiviikkoisella Korisliigan avauskierroksella Tapiolan Hongan voittaneen Pyrinnön kokoonpano on Parromin sopimuksen myötä valmis. Joukkueessa pelaavat Antero Lehto, Damon Williams, Asenso Ampim, Topias Palmi, Petri Heinonen, Kevin Parrom, Ville Pekkola, Alex Vaenerberg, Mikael Sandberg, Osku Heinonen, Kristian Rasinaho, Justus Kilpinen, Henri Välimaa, Lassi Kilpinen sekä Tuomas Sukanen. Baltian Liigassa joukkuetta vahvistaa lisäksi Pyrinnön I divisioonajoukkueen David Jackson.
Uuden päävalmentaja Konsta Mastomäen johdolla Kauhajoen uudeksi pelaajaksi on rekrytoitu 23-vuotias, 196 senttinen ja 98 kiloinen Tyeree Bryan. Joukkueen apuvalmentajaksi saapuu Cedrid Latimer.
Helsinki Seagulls on tehnyt yhden kauden mittaisen sopimuksen joukkueen monivuotisen kapteenin René Rougeaun kanssa. Korisliigassa huimat viisi mestaruutta voittanut yhdysvaltalaispeluri on edustanut Seagullsia jo kaudesta 2022-23 asti.
Laitahyökkääjän viime kausi päättyi ikävästi loukkaantumiseen vasta kauden toisessa ottelussa. Jatkosopimus on kestoltaan yksivuotinen.
Samu Adler pelasi alkukauden kuntoutumisestaan huolimatta loistavan loppukauden, voitti mestaruuden ja valittiin sekä finaalien parhaaksi pelaajaksi että Vuoden pelaajaksi. Syksyllä hän aloittaa NCAA-pelit Butlerin yliopistossa.
Tuore koripalloilun Suomen mestari Salon Vilpas on tehnyt kahden vuoden pelaajasopimuksen Simeon Stefanovicin kanssa. 188-senttinen takamies pelasi juniori-ikäisenä neljä vuotta Espanjassa ja ensimmäiset liigakokemukset tulivat viime kaudella Lapuan Kobrissa.
Korisliigan kehittyneimmäksi pelaajaksi valittu Riku Korhonen siirtyy Lahteen kasvattajaseura Hongasta. Lahti Basketball ja Korhonen solmivat 1+1 mallisen sopimuksen, jossa molemmilla osapuolilla on optio toisesta kaudesta.
Ensimmäisen SM-mitalinsa 31 vuoteen voittanut Uudenkaupungin Korihait on aloittanut joukkueen rakentamisen kaudelle 2026–27. Haiparven takakentälle on kiinnitetty vuoden sopimuksilla Korihaissa muutama kausi sitten pelannut Trey Niemi sekä yhdysvaltaIaispelaaja Tommy Murr.
Tapiolan Honka on solminut jatkosopimuksen takamies Elias Eerikinharjun kanssa. Eerikinharju pelasi viime kaudella Hongan riveissä Korisliigaa 17 pelissä.
Helsinki Seagulls on tehnyt kolmen vuoden mittaisen pelaajasopimuksen joukkuetta menestyksekkäästi kausina 2021-25 edustaneen Lassi Nikkarisen kanssa. 29-vuotias pelintekijä valittiin Seagullsin mestaruuteen päättyneellä kaudella Korisliigan vuoden pelaajaksi ja vuoden puolustuspelaajaksi 2024-25.
Lahti Basketballin uusi päävalmentaja on juuri Korisliigassa hopeaa Kataja Basketin kanssa voittanut Teemu Turunen, 32. Turunen siirtyy Lahteen Joensuusta, jossa vietti viimeiset neljä kautta Petri Virtasen apuvalmentajana. Turusen sopimus lahtelaisseuran kanssa on kolmivuotinen.