Kiitos seurasta: Kari Kilpinen aikoo istua heti maanantaina koko illan seuraamassa Tampereen Pyrinnön harjoituksia

29.5.2020 14:28 Kari Kilpinen on viettänyt Tampereen Pyrinnön toiminnassa jo 30 vuotta. Koronasulun aiheuttamia vieroitusoireita hän pääsee onneksi lievittämään, kun harjoitukset käynnistyvät maanantaina.

Yli kolmen vuosikymmenen pyrintöläinen Kari Kilpinen tietää jo, mitä aikoo tehdä maanantai-iltana, kun Pyynikin palloiluhalli aukeaa.

– Otan mukaan kahvitermarin ja eväät ja istun koko illan katsomossa pelkästään seuraamassa harjoituksia ja sosialisoimassa.

Kilpinen on vuosien varrella hoitanut todellisen seura-aktiivin tavoin Tampereen Pyrinnössä lukematonta määrää erilaisia tehtäviä. Hän on ollut muun muassa valmennuspäällikkö, koripallojaoston puheenjohtaja ja toimitsija. Parhaillaan Kilpinen on minipoikien valmentaja.

– Ei taida löytyä sellaista osa-aluetta, jossa en olisi koskaan ollut mukana, hän naurahtaa.

Mikäli twiitti ei näy yläpuolella, voit katsoa sen täältä.

Kilpisen koripallopolku alkoi vuonna 1973, kun Pyrinnön ensimmäinen yhdysvaltalaisvahvistus Clyde Alexander saapui Suomeen.

– Siihen aikaan amerikkalaisetkaan eivät pystyneet pelkästään pelaamalla elämään vaan tekivät ohessa muitakin töitä. Alexander ryhtyi sitten töihin isälleni, ja sen myötä päädyimme porukalla aina katsomoon seuraamaan hänen pelejään.

Pian Kilpinen alkoi palloilla itsekin mutta toteaa, ettei hänestä oikeaa pelaajaa ikinä tullut. Hän ajautui lopulta valmennuksen pariin ja jäi sille tielle.

Myöhemmin elämässä hänelle kävi kuten monelle intohimoharrastajalle käy, eli hänestä tuli myös korisfaija. Kaksospojat Justus ja Lassi Kilpinen aloittivat urapolkunsa pieninä lapsina Pyrinnön pallokoulussa ja ovat molemmat tähän mennessä edenneet divarin kautta jo edustamaan miesten Korisliiga-joukkueeseen.

 

Pyrinnön parhaina puolina Kilpisen mielessä esiin nousevat sekä yhteisöllisyys että yksilöllisyys.

– Ihmisellä on halu kuulua johonkin. Se on ihmisen perustarve. Tämä seura antaa kehyksen, jonka sisällä voi jakaa aikaansa samaa arvomaailmaa edustavien ihmisten kanssa, mutta samaan aikaan saa olla oma itsensä.

Hän kertoo, että on usein Pyrinnön ansiosta saanut tuntea olevansa tärkeä osa jotakin suurempaa, ja valmentajat ovat keskenään enemmän ystäviä kuin niinkään pelkkiä kollegoja.

– Joskus tuntuu siltä, että olen saanut tältä yhteisöltä jopa enemmänkin tunnustusta kuin olisin ansainnut.

Pyrintöläisyys on Kilpiselle muutakin kuin pelkkää koripalloa. Hän nauttii aina, kun pääsee tapaamaan vanhoja pelaajiaan ja kyselemään heidän kuulumisiaan ja elämän etenemistä. Mutta samalla hän korostaa, että yhteisöllisten arvojen lisäksi seuralla on kova halu viedä pelaajia eteenpäin aina omaan korkeimpaan tasoonsa saakka.

– Tämä on kilpaurheiluseura, ja elämänarvojen oppiminen edesauttaa myös huipulle pääsyä. Meillä Pyrinnössä on pelaajapolku pallokoulusta A-ikäisiin asti, ja sen jälkeen divari A ja B ennen pääsarjaa. Polun avulla pystyy helposti lähtemään Euroopan kentille, ja aina Euroopan uran jälkeen voi palata Pyrintöön vielä takaisinkin.

 
26.9.2025 11:39 Koripalloliitto

Koripalloliitto hakee kenttä- ja seuratoiminnan kehityspäällikköä

Tule mukaan rakentamaan suomalaisen koripallon tulevaisuutta!

18.9.2025 10:17 Koripalloliitto

Koululaisten koritalkoissa tehtiin lähes kaksi miljoonaa koria

Jos Susijengi ylitti EM-kisoissa odotukset, niin tekivät myös koululaiset Miljoona koria! -haasteessa. EM-kisojen aikana tavoiteltu miljoonan korin määrä tuplaantui, kun 1000 luokkaa ympäri Suomen otti haasteen vastaan.

10.9.2025 13:05 Pääjuttu

Miljoona rikki heittämällä

Samalla kun Susijengi on raivannut tietään EM-kisoissa, yli 20 000 koululaista on tukenut joukkuetta heittämällä koreja ympäri Suomen kouluja. Miljoonan korin tavoite saavutettiin keskiviikkona 10.9.

2.9.2025 15:54 Koripalloliitto

Korisukka heiluu kouluissa – miljoonan korin tavoitteesta jo puolet kasassa

Suomen kouluissa eletään vahvasti mukana EM-kisahuumassa. Susijengin ja Susiladiesin sekä Koripalloliiton jäsenseuroineen heittämä miljoonan korin haaste on temmannut mukaansa jo yli 12 000 koululaista.

14.8.2025 09:26 Seurat

Miljoona koria! -haasteen kampanjasivut on avattu – hyödynnä haaste seurassa

Miljoona koria! -haaste kannustaa koululaiset heittämään yhdessä miljoona koria Tampereella järjestettävien miesten koripallon EM-kisojen hengessä. Seuroille kampanja tarjoaa valmiin konseptin yhteistyöhön koulujen kanssa.

1.7.2025 08:24 Lisenssit

Koriskauden 2025-26 lisenssit myynnissä

Koripallokausi 2025-26 käynnistyy virallisesti 1.7.2025 ja samalla on käynnistynyt uuden kauden lisenssien myynti. Myös edustusoikeuksien siirtojen palvelu on jälleen avattu. Lisenssikauppa, rinnakkaisedustusoikeuden ostopalvelu sekä edustusoikeuden siirron palvelu ovat tarjolla sekä suomeksi että englanniksi. 

17.6.2025 13:35 Koripalloliitto

Miljoona koria! -haaste tempaa seurat ja koulut mukaan EM-kisahuumaan

Suomen Koripalloliitto kutsuu koripalloseurat ja koulut mukaan yhteisiin korintekotalkoisiin. Tavoitteena on heittää yhdessä miljoona koria elo-syyskuussa Tampereella järjestettävien miesten koripallon EM-kisojen hengessä.

16.6.2025 12:30 Sääntötiedote

Uudet kilpailu- ja kurinpitosäännöt kaudelle 2025-26 on julkaistu - katso keskeisimmät muutokset

Koripalloliitto on uudistanut kevään aikana sekä kilpailusäännöt että kurinpitosäännöt. Uudet säännöt astuvat voimaan 1.7.2025 pelikaudelle 2025-26.

7.3.2025 10:02 Koripalloliitto tiedottaa

Maila- ja pallopelien manifesti: Tytötkin pelaa – tehdään yhdessä tilaa pelikentille!

Tytötkin haluavat juosta, pelata ja kamppailla. Harhauttaa ja ohittaa. Kaatua ja tehdä comebackin – voittaa. Maailma on täynnä piileviä asenteita, jotka vaikuttavat siihen, kuka astelee pelikentälle ja kenestä kasvaa itsevarma yksilö. On aika tehdä pelikentille tilaa tytöille!

11.2.2025 10:02 Seurat

Olympiakomitean Vuoden Fiksu seura -palkinto Lahti Basketball Junioreille

Palkintokriteereissä painotettiin tehokkaita liikkumisratkaisuja. Lahtelaisseuralla on liikenteen ympäristölle aiheuttaman kuormituksen vähentämiseksi useampia fiksuja toimintatapoja, jotka näkyvät seuran arjessa ja tapahtumissa.

Näytä lisää vastaavia