Kobrat voittoon Puittisen tuplatuplan avulla – Karhu kesytti biisonit Loimaalla

14.3.2025 20:33 Miesten Korisliigassa nähtiin tänään yksi ylemmän ja yksi alemman jatkosarjan ottelu.

Timi Puittinen (#30) on pelannut vahvan kauden Kobrissa. Kuva: Pasi Ahola

Kobrien putoaminen liigaporrasta alemmas on varmistunut jo, mutta lapualaisjoukkue ei ole silti lakannut taistelemasta. Tänään kauden viimeisessä kotiottelussaan Kobrat otti yleisönsä iloksi 79–73-voiton Tapiolan Hongasta.

Voiton takuumiehinä kentällä häärivät erityisesti laiturit Ryan Ogden ja Timi Puittinen. Ogden tilastoi kentän korkeimmat 26 pistettä ja keräsi kuusi levypalloa, kun taas Puittinen takoi komean tuplatuplan 22 pisteellä ja 11 levypallolla.

Muutkin jäsenet avausviisikosta olivat terässä: Joona Tuomala kirjautti 11 pistettä ja yhdeksän levypalloa, Antto Nikkarinen kahdeksan pistettä ja 12 syöttöä, ja Juho Lehtorantakin pussitti 12 pistettä.

– Halusimme voittaa kauden viimeisen kotiottelun. Vähän vähädimme toisella jaksolla, mutta saimme taisteltua silti voiton. Nuoret pelimiehet tekivät erittäin hyvää duunia, Lehtoranta kommentoi.

Hongan paras pistemies oli Riku Korhonen 16 pisteellä, viidellä levypallolla ja seitsemällä syötöllä.

Ottelutilastot

Ylemmän jatkosarjan puolella Bisons Loimaa kärsi 73–85-kotitappion Kauhajoen kynsissä. Kauhajoki on varmistanut sarjavaiheen toisen sijan, kun taas Bisons on kuudentena eikä voi saavuttaa enää kotietua playoffeihin.

Kauhajoen näyttävin tilastorivi oli Quan Jacksonin 15 pistettä, kuusi levypalloa ja häikäisevät seitsemän riistoa. Joona Hakamaa teki viisi pistettä ja kommentoi ottelua Ruudun haastattelussa:

– Painotimme ennen peliä sitä, kuinka tullaan ottelun aloitukseen. Viimeksi Joensuussa meillä ei ollut mielestäni sellaista energiaa, mitä edeltävässä ottelussa Seagullsia vastaan. Mutta hyvän alun jälkeen Bisons pääsi rankaisemaan toisella puoliajalla, kun ajauduimme vähän liikaa hyvän olon tunteeseen. Lipsuimme hieman perusasioissa.

Loimaan riveistä erottui Christian Terrell 22 pisteellä ja viidellä syötöllä.

Ottelutilastot

 
5.12.2025 20:43 Korisliiga

Lahti jo toiseen voittoon Seagullsista – taulukon huipulla Vilpas ja Honka jatkavat pisteiden keruuta

Sarjanousija on nyt vienyt runkosarjan molemmat kohtaamisensa hallitsevaa mestaria vastaan. Tuore kuukauden pelaaja Riku Korhonen pelasi jälleen erinomaisen pelin Espoossa.

5.12.2025 11:19 Korisliiga

Riku Korhonen on valittu Korisliigan marraskuun kuukauden pelaajaksi

Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Kauden toinen valinta on Tapiolan Hongan Riku Korhonen.

3.12.2025 20:41 Susijengi

Andre Gustavson Belgian suurseura Oostendeen

Susijengin EM-mitalipelijoukkueeseen viime kesänä kuulunut ja marraskuussa Karhu Basketia Korisliigassa edustanut helsinkiläislähtöinen Wartti Basketin kasvatti Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, on solminut loppukauden kattavan sopimuksen Belgian suurseuran Filou Oostenden kanssa.

27.11.2025 12:57 Korisliiga

Pyrinnön Valtteri Mervola haaveili junnuna olevansa jonain päivänä Korisliiga-joukkueen avausviisikon pelinjohtaja – nyt kun se on totta, se on pelaajalle arkipäivää

Toista kautta Tampereen Pyrinnön pelinjohtajan paikalla pelaava Valtteri Mervola kertoo saaneensa Pyynikin palloiluhallin yleisöltä paljon lämmintä palautetta. Parin vuoden takainen lyhyt Saksan-kokemus kuitenkin laittaa edelleen miettimään toisen ulkomaanmatkan mahdollisuutta.

22.11.2025 19:33 Korisliiga

Tahvanainen ja Aalto johtivat Korihaiden pistetehtailua – Katajalle kauden kolmas voitto

Hiljattain pitkän tappioputken kärsinyt Korhait sai alle toisen peräkkäisen voiton, joka oli kaikkiaan kauden viides. Vaikeasta alkukaudesta kärsinyt Kataja Basket puolestaan sai tililleen kauden kolmannen onnistumisen.

21.11.2025 21:38 Korisliiga

Korkiatupa tulitti kaaren takaa Kouvojen täpärässä voitossa – Kauhajoki vei vieraspisteet Helsingistä rajulla piste-erolla

Kauhajoki kipuaa ahkerasti Korisliigan sijoja ylöspäin. Tämän illan vierasvoitolla se ohitti Seagullsin ja on toisella sijalla tasoissa Hongan kanssa, joka otti niin ikään vierasvoiton omasta ottelustaan Loimaalla. Illan kolmannen vierasvoiton vienyt Vilpas jatkaa edelleen sarjan kärjessä.

15.11.2025 20:08 Korisliiga

Korihait palasi voittojen tielle kuuden ottelun tappioputken jälkeen – Vilpas kaatoi Seagullsin ja nousi taas sarjan kärkeen

Mikael Aalto, Jalen Brooks ja Ty Berry olivat joukkueidensa pistekuninkaat illassa, jonka aikana Korisliigan paalupaikka vaihtoi hallitsijaa ja kauden upeasti aloittanut Korihait sai vihdoin tappioputkensa katki.

14.11.2025 21:17 Korisliiga

Kokko ja Keeler Bisonsin tehokaksikko – KTP kaatoi Kouvot 27:llä

Miesten Korisliigassa sarjapisteitä keräsivät Bisons Loimaa, KTP-Basket ja Tapiolan Honka.

12.11.2025 14:20 Pääjuttu

Jyri Lehtonen HBA:n poikien edustusjoukkueen päävalmentajaksi

Pitkän ja menestyksekkään valmentajauran Korisliigassa tehnyt entinen huippupelaaja ja Äänekosken Huiman kasvatti Jyri Lehtonen, 51, on Viroon siirtyneen Anton Mirolybovin seuraaja Helsinki Basketball Academyn Divari A:ssa pelaavan poikien edustusjoukkueen päävalmentajana sekä nuorten olympiavalmentajana.

12.11.2025 14:03 Korisliiga

Seagullsin Kahron Ross kertoo erityisestä suhteestaan Suomeen ja Korisliigaan – ”Olen pikkukaupungin kasvatti, joten eniten sopeutumista on vaatinut muutto Nokialta Helsinkiin”

Kuukauden pelaaja Kahron Ross johti Helsinki Seagullsin lokakuussa kuuden ottelun mittaiseen voittoputkeen ja tilastoi omiksi keskiarvoikseen tuplatuplan 17,7 pisteellä ja 10,1 syötöllä.

Näytä lisää vastaavia