9.8.2021 09:07 Kobrat on solminut ensi kautta koskevan sopimuksen meritoituneen ja Suomessa kahteen otteeseen pelanneen Raymondin kanssa. Lisäksi joukkue solmi sopimukset Andre Wessonin ja Christian Luteten kanssa.

Benjamin Raymond tilastoi Pyrinnössä kaudella 20,2 pistettä ja 6,1 levypalloa. Kuva: Ville Vuorinen
Benjamin ”BJ” Raymond esiintyi ensimmäisen kerran Korisliigassa kaudella 2013-14, jolloin hän kauden päätteeksi juhli Tampereen Pyrinnön kanssa Suomen mestaruutta. Toistamiseen hänet nähtiin Suomen parketeilla kaudella 2019-20 niinikään Pyrinnössä, jolloin hän oli sarjan neljänneksi kovin korintekijä 20,2 pisteen ottelukohtaisella keskiarvolla.
Viime kaudella kokenut pelimies pelasi Belgian Euromillion-liigassa tilastoiden 11,5 pistettä ja 3,6 levypalloa. Lisäksi Xavierin yliopiston käynyt Raymond on pelannut ammattilaisena Italiassa.
- BJ tuo joukkueeseemme erittäin tärkeää kokemusta ja olemuksellaan rauhallista isällistä ohjausta pelikavereilleen. Lisäksi pelillisesti BJ on melko vaikeasti puolustettava, koska hän on 40% kolmosen heittäjä ja lisäksi erittäin väkevä viimeistelijä postista. Hän on lisäksi hyvin motivoitunut pelaamaan vielä useamman vuoden kovalla tasolla ja asiat eivät viime kaudella menneet hänen edustamassaan joukkueessa Belgiassa aivan täydellisesti, joten todella mielenkiinnolla odotan yhteistyötä hänen kanssaan. Tämä sopimus on kyllä kertakaikkisen hieno asia joukkueellemme, päävalmentaja Ville Turja avaa seuran tiedotteessa.
Andre Wesson ja Christian Lutete Kobrien uudet tuttavuudet
198-senttinen Wesson siirtyy Lapualle Ohio Staten yliopistosta. Wesson kuului kaksi viimeistä kautta joukkueen aloitusviisikkoon, jossa hän viimeisteli 9,2 pistettä ja 3,9 levypalloa ottelua kohden. Seniorikaudellaan hän osui kolmen pisteen heitoissaan 42,2 prosentin tarkkuudella.
Andre Wesson tuo monipuolisuutta isomman laiturin paikalle. Hän on erittäin hyvä heittäjä, mutta omaa myös hyvät liikkeet postista. Etsin isomman laiturin paikalle varsinkin monipuolista puolustajaa ja kovassa Ohio Staten yliopistossa hän on ollutkin valmennuksen luottomies puolustuspäässä mikä on tietenkin aina hienoa kuulla. Vaikutukseen itseeni teki varsinkin Andren todella aktiivinen käsien käyttö puolustuksessa hänen peittäessä syöttölinjoja, Turja sanoo.
Christian Lutete aloittaa Kobrissa toisen ammattilaiskautensa. Viime kauden hän pelasi Romaniassa Europe Cupiakin pelanneessa Sibiun joukkueessa, jossa hän tilastoi kahdeksassa pelaamassaan ottelussa 8,6 pistettä ottelua kohden. Kauden aikana Lutete siirtyi Kosovoon Bashkimin joukkueeseen, jossa hän pelasi 11-ottelua 16,8 pisteen ja 4,5 levypallon keskiarvoilla. Yliopistouransa kaksi viimeistä vuotta hän pelasi University of Massachusetts Lowellin riveissä.
- Christian tuo joukkueeseemme lisää monipuolista korintekouhkaa takakentälle. Lisäksi hän on ulottuva ja isokokoinen takapelaaja, joka pystyy puolustuksessa useamman laisiin taktisiin malleihin. Levypallopelaajana Christian on myös pienemmän laiturin paikalta todella hyvä. Viime kausi oli hänellä epäonninen ja uskon hänen yllättävän aika monen otteillaan.
Kobrat kertoi lisäksi, että Paul Carter käytti sopimuksessaan olleen buy outin ja hänen uransa jatkuu tulevalla kaudella Ranskassa.
KTP-Basket on tehnyt merkittävän valmentajakiinnityksen solmimalla 2+1-vuotisen sopimuksen kokeneen Greg Gibsonin kanssa.
Riku Laine palaa kahden vuoden tauon jälkeen takaisin Vilppaaseen. 28-vuotias Laine tulee antamaan vahvan panoksen myös seuran junioripuolelle, sillä hän aloittaa pelaamisen ohella työt Vilppaan junioritoiminnan koordinaattorina.
Salon Vilpas vei ensimmäisen välieräottelun nimiinsä luvuin 92–84.
Tampereen Pyrintö on tehnyt kahden vuoden mittaisen sopimuksen Kalle Mattilan, 21, kanssa. Mattila on pelannut Pyrinnön akatemiajoukkueessa syksystä 2024. Opiskeluiden perässä tuolloin Tampereelle muuttanut Mattila nousi kuluneena kautena osaksi Korisliiga-joukkuetta.
Helsinki Seagullsin ja Kataja Basketin ensimmäinen kohtaaminen päättyi Seagullsin voittoon.
Tänä keväänä Salon Vilpas voitti ylemmän jatkosarjan reippaalla etumatkalla ja viimeisteli puolivälieräsarjan Tampereen Pyrintöä vastaan voitoin 4–1. Nyt se saa vastaansa Korihait, joka lähti playoffeihin sarjan neljänneltä sijalta ja kaatoi Tapiolan Hongan niin ikään 4–1.
Kauden 2025–2026 Korisliigan välierissä puhaltaa kymmenen erotuomarin joukko.
Kataja Basket on rakentanut ja hajottanut läpi koko kauden, ja palaset loksahtivat paikoilleen vasta pudotuspelien koittaessa. Helsinki Seagullsilla puolestaan todellinen valtti, henkinen kovuus, löytyi rajussa takaa-ajoasemassa, kun sitä kipeimmin tarvittiin.
Helsinki Seagulls matkustaa miesten Korisliigan välieriin kohtaamaan Kataja Basketin noustuaan 3–1-takaa-ajoasemasta voittajaksi KTP-Basketia vastaan.
Korisliigan välieriin valmistautuva Uudenkaupungin Korihait tiedottaa tulevien kausien päävalmentajasta. Joukkuetta valmentaa ensi kaudesta lähtien kahden vuoden sopimuksella kolminkertainen Suomen mestari Pieti Poikola.