11.11.2015 Korisliigassa pelaava Tampereen Pyrintö on solminut pelaajasopimuksen 33-vuotiaan ja 196-senttisen Ricky Minardin kanssa. Minard on pelannut merkittävän uran Euroopassa edustaen mm. Lottomatica Romaa, Besiktasia ja Budiveljnyk Kiovaa Euroliigassa.

Euroliiga-uraa yli 10 pisteen keskiarvolla tehnyt, keväällä 2011 Eurocup-mestaruuden voittanut Ricky Minard liittyy Pyrintö-vahvuuteen. Kuva: All Over Press.
Ammattilaisuransa Minard aloitti kaudella 2004-05 edustaen Columbus Riverdragonsia NBA:n D-liigassa.
Minardin tie vei kesken kauden Lauretana Biellan riveihin Italiaan, jossa hän vietti seuraavat viisi kautta. Urallaan hän on pelannut myös Venäjällä (BC Himki ja UNICS Kazan), Ukrainassa (Azovmash Mariupol ja Budiveljnyk Kiova), Turkissa (Besiktas), Ranskassa (SPO Rouen Basket) ja Saksassa (BG Göttingen).
Kaudella 2013-14 Minard pelasi Euroliigan lisäksi Ukrainan Superliigaa Budiveljnykin paidassa. Euroliigassa Minard tehtaili Kiovalle yhdeksässä ottelussa keskimäärin 8,3 pistettä. Perhesyiden takia konkari piti kauden jälkeen välivuoden, jonka aikana Minard kävi vain hetken tuurauspestillä ranskalaisessa SPO Rouen Basketissa.
Tämän kauden Minard aloitti Saksassa BG Göttingenin riveissä, mutta sopimus katkesi kahden otteluun jälkeen vammaan, jota hän on kuntouttanut kotimaassaan.
- Minard on varmasti eurokoripalloa seuraaville hyvinkin tuttu pelaaja. Hänellä on erittäin kova ansioluettelo ja hän on pelannut todella kovissa sarjoissa. Välivuoden jälkeen hän hakee uutta tulemista ja halu palata pelikentille on kova. Hän liittyy mahdollisimman nopealla aikataululla meidän joukkueeseemme. Minard on kokenut ja monipuolinen pelaaja, joka pystyy pelaamaan pelipaikoilla 1-3. Minard pystyy pelinluku- ja syöttötaidollaan tekemään kanssapelaajistaan parempia, kommentoi Pyrintö-luotsi Ilkka Palviainen.
Pyrintö pelaa seuraavan kerran perjantaina 13.11, kun Pyynikille saapuu perinteikäs KTP-Basket.
Toukokuussa seurahistorian toista Suomen mestaruutta juhlinut Salon Vilpas osallistuu tulevalla kaudella Mestarien liigan karsintoihin.
Viime vuosina mm. kaksi Slovakian mestaruutta voittanut ja Saksan Bundesliigaa pelannut Aatu Kivimäki, 186 cm ja 29 vuotta, palaa Suomeen ja Korisliigaan. Susijengin vahvuuteen kuuluva karkkilalaislähtöinen Kivimäki on solminut kolmivuotisen sopimuksen Korisliigan kestomenestyjä Karhu Basketin kanssa.
Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjalisenssit pelikaudelle 2026–2027. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä. Keski-Suomi palaa liigakartalle, kun Kipinä Basket nähdään Korisliigassa tulevalla kaudella. Kaikkiaan koriksen pääsarjoissa nähdään tulevalla kaudella ennätykselliset 65 joukkuetta.
Tuore Suomen mestari Salon Vilpas on kiinnittänyt viime vuosina sarjan ehdottomiin kärkipelaajiin kuuluneen Mikael Aallon 1+1-mallisella sopimuksella.
Samu Adler pelasi alkukauden kuntoutumisestaan huolimatta loistavan loppukauden, voitti mestaruuden ja valittiin sekä finaalien parhaaksi pelaajaksi että Vuoden pelaajaksi. Syksyllä hän aloittaa NCAA-pelit Butlerin yliopistossa.
Helsinki Seagulls on tehnyt kolmen vuoden mittaisen pelaajasopimuksen joukkuetta menestyksekkäästi kausina 2021-25 edustaneen Lassi Nikkarisen kanssa. 29-vuotias pelintekijä valittiin Seagullsin mestaruuteen päättyneellä kaudella Korisliigan vuoden pelaajaksi ja vuoden puolustuspelaajaksi 2024-25.
Koriskauden 2025–26 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Salon Vilppaan Samu Adler ja Tampereen Pyrinnön Annika Aarrejoki.
Samu Adler säväytti kentällä huikein tilastoin, kun Salon Vilpas kaatoi Kataja Basketin kevään 2026 Korisliiga-finaalien seitsemännessä ottelussa.
Kataja Basket otti välttämättömän voiton kotikentällään ja tasoitti finaalit 3–3:een.
Salon Vilpas on noussut miesten Korisliiga-finaaleissa 0–2-tappioasemasta 3–2-johtoon.