Kokenut, Euroliigassa marinoitu Minard Pyrintöön

11.11.2015 Korisliigassa pelaava Tampereen Pyrintö on solminut pelaajasopimuksen 33-vuotiaan ja 196-senttisen Ricky Minardin kanssa. Minard on pelannut merkittävän uran Euroopassa edustaen mm. Lottomatica Romaa, Besiktasia ja Budiveljnyk Kiovaa Euroliigassa.

Euroliiga-uraa yli 10 pisteen keskiarvolla tehnyt, keväällä 2011 Eurocup-mestaruuden voittanut Ricky Minard liittyy Pyrintö-vahvuuteen. Kuva: All Over Press.

Ammattilaisuransa Minard aloitti kaudella 2004-05 edustaen Columbus Riverdragonsia NBA:n D-liigassa.

Minardin tie vei kesken kauden Lauretana Biellan riveihin Italiaan, jossa hän vietti seuraavat viisi kautta. Urallaan hän on pelannut myös Venäjällä (BC Himki ja UNICS Kazan), Ukrainassa (Azovmash Mariupol ja Budiveljnyk Kiova), Turkissa (Besiktas), Ranskassa (SPO Rouen Basket) ja Saksassa (BG Göttingen).

Kaudella 2013-14 Minard pelasi Euroliigan lisäksi Ukrainan Superliigaa Budiveljnykin paidassa. Euroliigassa Minard tehtaili Kiovalle yhdeksässä ottelussa keskimäärin 8,3 pistettä. Perhesyiden takia konkari piti kauden jälkeen välivuoden, jonka aikana Minard kävi vain hetken tuurauspestillä ranskalaisessa SPO Rouen Basketissa.

Tämän kauden Minard aloitti Saksassa BG Göttingenin riveissä, mutta sopimus katkesi kahden otteluun jälkeen vammaan, jota hän on kuntouttanut kotimaassaan.

- Minard on varmasti eurokoripalloa seuraaville hyvinkin tuttu pelaaja. Hänellä on erittäin kova ansioluettelo ja hän on pelannut todella kovissa sarjoissa. Välivuoden jälkeen hän hakee uutta tulemista ja halu palata pelikentille on kova. Hän liittyy mahdollisimman nopealla aikataululla meidän joukkueeseemme. Minard on kokenut ja monipuolinen pelaaja, joka pystyy pelaamaan pelipaikoilla 1-3. Minard pystyy pelinluku- ja syöttötaidollaan tekemään kanssapelaajistaan parempia, kommentoi Pyrintö-luotsi Ilkka Palviainen.

Pyrintö pelaa seuraavan kerran perjantaina 13.11, kun Pyynikille saapuu perinteikäs KTP-Basket.

 
10.1.2026 21:08 Korisliiga

Pyrinnön Palmi ja Laine pääsivät irti Lapualla ja pistivät pystyyn pistejuhlat – Uudessakaupungissa Korihait yllätti Vilppaan

Miesten Korisliigan illan kierroksen voittajia olivat Tampereen Pyrintö, Korihait, Tapiolan Honka ja Kauhajoki.

9.1.2026 20:38 Korisliiga

KTP:lle muhkea kotivoitto – Raitanen jatkoi nousujohteisia otteitaan

Ylemmän jatkosarjan paikoista ärhäkästi taistelevat KTP-Basket ja Helsinki Seagulls ottivat tänään sarjapisteitä kotikentillään.

7.1.2026 20:36 Korisliiga

Seagullsin Henryltä väkevä debyytti vierasvoitossa – Kataja omaan vierasvoittoonsa kuukauden pelaaja Harmonin johdolla

Miesten Korisliigassa voittivat tänään Helsinki Seagulls, Kataja Basket ja Lahti Basketball.

7.1.2026 12:21 Korisliiga

De’Vion Harmon on valittu Korisliigan joulukuun kuukauden pelaajaksi

Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Joulukuun parhaaksi valittiin sensaatiomaisen kuukauden pelannut Kataja Basketin De’Vion Harmon.

6.1.2026 21:09 Korisliiga

Korihait päihitti Hongan varmalla joukkuepelillä – espoolaiset putosivat toistaiseksi kärjestä

Tapiolan Honka on porskuttanut Korisliigan kärjessä useina viikkoina, mutta Korihaiden vahva esitys vierasmatkalla päästi Salon Vilppaan ja Kauhajoen voiton verran espoolaisten edelle.

3.1.2026 21:11 Korisliiga

Kauhajoki varmisti kotivoiton loistavan kolmannen jakson ansiosta – Vilpas onnistui pysyttelemään rinnalla paalupaikalla

Miesten Korisliigassa voittajiksi kohosivat tänään Kauhajoki ja Salon Vilpas, jotka johtavat runkosarjaa jaetulla kärkipaikalla.

3.1.2026 10:25 Korisliiga

Teemu Suokas kärsi jo toisen pettymyksen ulkomailla mutta teki väkevän paluun Vilppaaseen: ”Arkipäivän pienet erot voittavassa ja häviävässä joukkueessa pelaamisen välillä huomaa todella selkeästi”

Korisliigan kehittynein pelaaja 2024 Teemu Suokas törmäsi Espanjassa synkkään pukukoppi-ilmapiiriin ja tuli sysätyksi ulos rotaatiosta täysin vailla varoitusta. Nyt pelaaja kertoo oppineensa arvostamaan uudella tavalla voittavassa joukkueessa pelaamista ja luotettavalle työnantajalle työskentelyä.

30.12.2025 21:56 Korisliiga

Sekä Vaaralle että Suokkaalle tuplatupla Vilppaan voitossa – Hongan Peltoniemi riehaantui kaukoheittoilotteluun Kouvolassa

Miesten Korisliigassa pelattiin täysi kuuden ottelun kierros. Luukas Vaara, Teemu Suokas, Alvar Peltoniemi, Tevaun Kokko, Ike Nweke ja Kahron Ross nousivat illan säväyttäjiksi – jokainen vieraskentällä.

29.12.2025 14:35 Korisliiga

Kilpailuvuoden 2026–27 Korisliigojen sarjalisenssien hakijat selvillä

Korisliigan ja naisten Korisliigan sarjamääräysten mukaisesti Korisliigan, naisten Korisliigan, miesten I divisioona A:n ja naisten I divisioonan seurojen piti hakea kilpailuvuoden 2026–27 sarjalisenssiä kyseisiin sarjoihin sarjalisenssihakemuksella 15. joulukuuta mennessä.

28.12.2025 21:29 Korisliiga

Bisons sai katki tappioputkensa – Lahti haastoi Vilpasta viimeiseen asti mutta kaatui lopulta pisteellä

Kiihkeällä Korisliiga-kierroksella voittajiksi kohosivat Bisons Loimaa, Salon Vilpas, Kataja Basket, Tapiolan Honka ja Korhait.

Näytä lisää vastaavia