Kokenut Jouko Järvinen jatkaa Espoo Unitedissa

7.7.2017 Pääsarja- ja divarikoripalloa jo runsaan vuosikymmenen ajan pelannut Peli-Karhujen kasvatti Jouko Järvinen, 30, on allekirjoittanut pelikauden 2017-18 kattavan jatkosopimuksen liiganousija Espoo Unitedin kanssa.

Jouko Järvinen on solminut jatkosopimuksen Espoo Unitedin kanssa. Kuva: Francois Perthuis.

- Viime kausi oli mielenkiintoinen ja opettavainen. Tavoitteena ollut liiganousu saavutettiin, mutta otti oman aikansa, ennen kuin löydettiin joukkueena se ”meidän juttu”. Kliseisesti sanottuna, päästiin perille haluttuun kohteeseen, mutta kuljettiin eri reittiä, kuin mitä alun perin ajateltiin. Sivupolkujen ansiosta opittiin paljon, summaa Järvinen mennyttä kautta.

Järvisellä on kokemusta Korisliigasta kuuden kauden ajalta, pääsarjadebyyttinsä takamies teki jo kaudella 2006-07 Kouvojen paidassa. Järvisen palkintokaapista löytyy Suomen cupin mestaruus ja Korisliigan pronssia.

- Tulevaan kauteen lähden innolla. Saimme viime kaudella rakennettua yhteistä pohjaa, jonka varaan on hyvä rakentaa tälläkin kaudella, mutta varmasti tulemme taas oppimaan paljon uutta.

- Pitkäjänteinen yhteistyö jatkuu tulevalla kaudella ja siitä sopii iloita. Jokke on kova kilpailija, niin kentällä kuin sen ulkopuolellakin, ja luo henkeä koko joukkueeseen. Hän on joukkuepelaaja, jonka into koripalloon näkyy, kuuluu ja tarttuu, kehuu Espoo Unitedin päävalmentaja Ville Neva.

Espoo Unitedilla on sopimukset kaudesta 2017-18 Jouko Järvisen, Topi Halmeen, Tuomas Ebelingin, Okko Järven, Samuel Haanpään, Lauri Toivosen, Jeb Iveyn ja Omar Calhounin kanssa.

Lisätietoja: Jouko Järvinen
 
12.11.2025 14:20 Pääjuttu

Jyri Lehtonen HBA:n poikien edustusjoukkueen päävalmentajaksi

Pitkän ja menestyksekkään valmentajauran Korisliigassa tehnyt entinen huippupelaaja ja Äänekosken Huiman kasvatti Jyri Lehtonen, 51, on Viroon siirtyneen Anton Mirolybovin seuraaja Helsinki Basketball Academyn Divari A:ssa pelaavan poikien edustusjoukkueen päävalmentajana sekä nuorten olympiavalmentajana.

12.11.2025 14:03 Korisliiga

Seagullsin Kahron Ross kertoo erityisestä suhteestaan Suomeen ja Korisliigaan – ”Olen pikkukaupungin kasvatti, joten eniten sopeutumista on vaatinut muutto Nokialta Helsinkiin”

Kuukauden pelaaja Kahron Ross johti Helsinki Seagullsin lokakuussa kuuden ottelun mittaiseen voittoputkeen ja tilastoi omiksi keskiarvoikseen tuplatuplan 17,7 pisteellä ja 10,1 syötöllä.

8.11.2025 21:24 Korisliiga

Henrit johtivat Katajan vihdoin kauden toiseen voittoon – Lahdelta näyttävä esitys vierasmatkalla

Henri Permanto ja Henri Kantonen olivat Kataja Basketin johtotähtiä, kun sarjan kärkikaksikkoon kuuluva Salon Vilpas taipui Joensuussa.

7.11.2025 21:32 Korisliiga

Honka nappasi vierasvoiton Seagullsista ja nousi ottelun päähän sarjan kärkipaikasta – myös Lapualla kärsittiin kotitappio

Alvar Peltoniemi johti Hongan voittoon hurjalla 17 pisteen ja 15 levypallon tuplatuplalla. KTP:n voitossa Tuomas Hirvonen puolestaan nakutteli 12 pistettä ja jakoi kymmenen syöttöä.

6.11.2025 14:41 Korisliiga

Kahron Ross on valittu Korisliigan lokakuun kuukauden pelaajaksi

Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Kauden ensimmäinen valinta on Helsinki Seagullsin Kahron Ross.

5.11.2025 21:40 Korisliiga

Pyrintö dominoi peliä häkellyttävin pistelukemin – toisaalla Gustavson ja Granlund johtivat omat joukkueensa voittoihin

Tampereen Pyrintö kaatoi Kobrat tehden 133 pistettä. Vastaavaan lukemaan on ylletty 2000-luvun aikana vain neljästi. Illan muita voittajia olivat Kauhajoki ja KTP-Basket.

4.11.2025 21:35 Korisliiga

Seagulls ja Vilpas tasapisteissä sarjan johdossa – voitot tänään liigan koko kärkikolmikolle

Helsinki Seagulls, Salon Vilpas ja Tapiolan Honka pitävät kolmen kärkeä miesten Korisliigassa.

4.11.2025 10:24 Korisliiga

Andre Gustavson palaa Karhu Basketiin

Räjähtävän sisääntulon Korisliigaan viime kaudella tehnyt Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, palaa maajoukkuetaukoon asti kestävällä sopimuksella hallitsevan SM-hopeamitalisti Karhu Basketin riveihin. Sopimuksessa on optio loppukaudesta. Wartti Basketin kasvatteihin lukeutuva Gustavson edusti Suomea mitalipeleihin päättyneissä historiallisissa kesän 2025 EM-kotikisoissa.

1.11.2025 19:48 Korisliiga

Keeler dominoi korin alla – Katajan Kantonen pisti tuulemaan, mutta Bisons oli silti vahvempi

Dean Keeler johti Bisons Loimaan työtä lukuisilla hyökkäyslevypalloilla ja täydellisyyttä hipovalla kahden pisteen osumaprosentilla. Kataja Basketin Henri Kantonen puolestaan pyssytti loistavasti niin läheltä kuin kaukaakin, mutta se ei riittänyt voittoon.

31.10.2025 21:01 Korisliiga

Joona Tuomala takoi 28 pistettä, kun KTP kaatoi Kauhajoen – seitsemällä miehellä pelannut Kouvot katkaisi Salon Vilppaan voittoputken

Miesten Korisliigan viiden ottelun kierros sisälsi monta jännittävää vaihetta. Isoimpina käänteinä nähtiin, kun kentälle voittamattomana saapunut Salon Vilpas kärsi kauden ensimmäisen tappionsa ja Tapiolan Honka nousi viimeisellä hyökkäyksellään ohi Korihaista.

Näytä lisää vastaavia