4.10.2020 08:55 Awak Kuier ja Ninni Salmi saivat lentävän lähdön kauteen, kun molemmat tilastoivat tupla-tuplat voitto-otteluissa. Annika Holopainen oli jälleen tehokkaana yltäen niin ikään tupla-tuplaan.

Kuierin Ragusa aloitti Italian liigan voittamalla Empolin 82-80 (45-48). Kuier tilastoi komeasti 10 pistettä, 14 levypalloa, yhden syötön, kaksi riistoa ja kolme torjuntaa. Kuier kahmi lähes puolet joukkueen 26 levypallosta.
Ottelutilastot
Salmen ja Sandra Karstenin Wetterbygden Sparks aloitti kauden hienosti voittamalla kotikentällään Mark Basketin 78-71 (41-44). Salmi debytoi upeasti 11 pisteen ja 14 levypallon tupla-tuplalla. Tilastoihin kertyi myös kolme syöttöä ja kaksi riistoa. Hänen teholukunsa 27 oli joukkueen paras. Karsten sai tilastoihinsa viisi pistettä, levypallon ja syötön.
- Kehnon alun jälkeen saimme puolustusmuotoja vaihtelemalla Markin syömähampaan kuriin ja se antoi energiaa hyökkäykseen. Henkilökohtaisesti tuntui hyvältä. Täytin oman roolini eikä tarvinnut pakottaa kummassakaan päässä, Salmi mietti ottelun jälkeen.
Ottelutilastot
Holopainen jatkoi loisto-otteitaan Islannissa, mutta KR taipui niukasti Skallagrimurille 71-75 (39-42). Holopainen tilastoi 24 pistettä, 10 levypalloa ja yhden syötön.
Ottelutilastot
Marianne Kalin ja Sara Rokkanen pääsivät juhlimaan Bembibren kauden avausvoittoa Espanjan liigassa. Bembibre kaatoi kotonaan Gran Canarian 79-69 (40-41). Kalin teki 19 minuutissa neljä pistettä ja otti kaksi levypalloa. Sara Rokkanen tilastoi viidessä minuutissa syötön.
Ottelutilastot
Lilli Onnela otti tällä kaudella ensimmäisen askeleensa ulkomaille, kun hän siirtyi italialaisseura Faenzaan. Onnela on päässyt heti joukkueeseen ja maahan hyvin sisään ja ottanut ison roolin.
Linda-Lotta Lehtoranta, 34, on tehnyt sopimuksen Bulgarian hallitsevan mestarin BC Montana 2003:n kanssa.
Sara Bejedi siirtyi kesällä kovaan Turkin liigaan Botasin joukkueeseen ja on ottanut heti ison roolin joukkueessa. Bejedi odottaa innolla myös ensi viikolla alkavia EM-karsintoja.
Lotta-Maj Lahtinen pelaa jo kolmatta kauttaan Espanjan kovassa LF Endesassa. Täksi kaudeksi hän siirtyi Araskin joukkueeseen ja on aloittanut kauden erinomaisesti.
Euroturnaukset saatiin käyntiin viime viikolla ja Awak Kuierin Galatasaray aloitti maukkaalla voitolla. Viikolla nähtiin useita muitakin kovia suorituksia Susiladies-pelaajilta.
Elina Koskimies siirtyi yhden Suomessa vietetyn kauden jälkeen takaisin ulkomaille palaten tuttuun maahan Saksaan. Seura on kuitenkin uusi, kun hän teki sopimuksen Saarlouis Royalsin kanssa.
Klaukkalan NMKY:n kasvatti Magdalene Agyei, 26, on tehnyt uransa ensimmäisen sopimuksen ulkomaille. Kolminkertainen naisten Korisliigan vuoden puolustuspelaaja pelaa ensi kaudella Espanjan kakkossarjan, LF Challengen, Nou Bàsquet Femení Castellóssa.
Anniina Äijänen pääsi Trevison kanssa lähelle nousua Italian Serie A1:een, mutta jatkoaikatappio vesitti nousuhaaveet. Kokonaisuudessaan sekä Äijäsen että Trevison kausi oli vahvasti plusmerkkinen.
Sara Bejedin ensimmäiseen ammattilaisvuoteen mahtui ylä- ja alamäkiä. Hän uskoo debyyttikauden oppien kantavan tulevaisuudessa.
Roosa Lehtoranta, 28, on tehnyt jatkosopimuksen Saksan Bundesliigassa pelaavan Saarlouis Royalsin kanssa. Päättyneellä kaudella Royals voitti Saksan cupin ja eteni sarjassa finaaleihin saakka.