26.4.2009 Suomalaistakamies Petteri Koponen sai komean lisäsulan hattuunsa sunnuntaina, kun hänen edustamansa Virtus Bologna voitti Eurochallenge-finaalin. Virtus kukisti 7655-päisen kotiyleisönsä edessä loppuottelussa ranskalaisen Choletin niukasti 77-75.
Virtus pisti bolognalaisyleisön jännittämään todenteolla, kun se oli tuhria jo varmalta näyttäneen voiton päätösneljänneksellä. Bologna johti 13 pisteen (74-61) turvin, kun aikaa oli kuusi minuuttia jäljellä.
Reyshawn Terry ja Earl Boykins syyllistyivät johtotilanteessa hätäisiin ratkaisuihin tarjoten Choletelle mahdollisuuden päästä mukaan vielä peliin. Ranskalaiset eivät empineet, vaan aloittivat Nando De Colon johdolla loppukirin. Kun Virtus-luotsi kylmänviileästi jätti käyttämättä aikalisänsä, nousi Cholet nousi puoli minuuttia ennen loppua pisteen (76-75) päähän. Ottelussa 24 pistettä säkittänyt De Colo pääsi lopussa vielä yrittämään ottelun viemistä jatkoajalle, mutta epäonnistui hyppyheitossaan.
Virtuksen viidestä amerikkalaisesta Keith Langford nakutti 21, Boykins 18 ja Sharrod Ford 12 pistettä. Ford napsi myös 12 levypalloa.
Euroopan kolmossarjan Eurochallengen voitto on jatkoa Virtuksen menestystarinalle. Seura on aiemmin voittanut mm. kahdesti Euroliigan ja 15 kertaa Italian mestaruuden.
Petteri Koposen otteita seurasi katsomosta Suomen päävalmentaja Henrik Dettmann. Kokeneita suomalaissilmiä hiveli erityisesti Koposen puolustuspelaaminen.
- Kokonaisuudessaan Petteri pelasi hyvän ottelun, vaikka tuli aika myöhään kentälle vaihdosta. Hän on selkeästi ryhtynyt käyttämään puolustuspelaamisen potentiaaliaan. Petteri on fyysisesti lahjakas ja hänellä on nopeat, hyvät jalat. Kun ne on nyt valjastettu puolustamiseen, on Petteri vaikeasti ohitettava pelaaja, kehui Dettmann.
Ensimmäistä kauttaan Italiassa pelaava Koponen uurasti kentällä 16 peliminuuttia. Pisteitä suomalaisnuorukainen teki neljä, jonka lisäksi hän otti haltuunsa kolme levypalloa. Irtopalloista yksi sai bolognalaisyleisön villiksi, kun Koponen haki neljän ison ranskalaisen keskeltä hyökkäyslevypallon päätös jakson irtiottovaiheessa.
Hyökkäyspelaamisessaan Koponen on joutunut omaksumaan uuden roolin. Entinen NBA-tähti Earl Boykins on joukkueen selkeä ykköspelintekijä, jonka myötä Koponen pelaa suurimman osan peliajastaan kakkospaikalla, heittävänä takamiehenä. Rooliero on melkoinen Koposelle, joka on tottunut pelintekijänä saamaan paljon kosketuksia palloon, joiden myötä hän pystynyt luomaan tilanteita.
- Pallottomana pelaaminen on Petterille selkeä haaste ja kehittämisen kohde. Hän ei ole tottunut siihen, että palloa tulee hänen käsiinsä vähän, Dettmann toteaa.
Kriittisesti suojattinsa otteita seuraavalta Dettmannilta heruu risujen ohella lisää ruusuja.
- Boykinsin ja Langfordin ohella Petteri lukeutuu Virtuksen parhaimmistoon. Ja tätä ei tarvitse sanoa edes sinivalkoisten lasien läpi.
Koponen on nuoresta iästään (21) huolimatta ehtinyt jo hankkia liudan merkintöjä meriittilistalleen. NBA:n ykköskierroksen varauksen lisäksi Koponen on ollut hankkimassa Suomelle nousun Euroopan A-divisioonaan, voittanut kaksi Suomen mestaruutta ja tullut valituksi vuoden liigapelaajaksi sekä vuoden koripalloilijaksi Suomessa.
Lue myös artikkeli "Dettmann innoissaan takamieskaksikostaan".
Vesa Vertion valmentama Rytas Vilna järjesti kenties kaikkien aikojen ällistyttävimmän tempun FIBA:n Mestarien liigan finaalissa, kun se kaivautui 20 pisteen takaa jatkoajalle ja jyräsi mestaruuteen 92-86 (80-80, 35-55) lauantai-iltana AEK Ateenaa vastaan Espanjan Badalonassa järjestetyn lopputurnauksen finaalissa.
Miesten Euroliigan Final Fourissa nähdään suomalaisväriä ensimmäistä kertaa 22 vuoteen. Mikael Jantusen edustama hallitseva Euroliigan mestari Fenerbahce oli kaatua toistamiseen Zalgiris Kaunasin vieraana, mutta sai jatkoajalle salama-alun ja varmisti lopputurnauspaikkansa 90-94 (80-80, 42-47)-voitollaan. Virossa Severi Kaukiaisen ja Anton Mirolybovin BC Kalev/Cramo raivasi tiensä finaaliin TalTechin kustannuksella.
Kahden kauden mittaisen tauon jälkeen Awak Kuier, 24, nähdään tänä kesänä jälleen WNBA-parketeilla Dallas Wingsin riveissä. WNBA:n kausi 2026 käynnistyy tänä viikonloppuna ja Wings pelaa ensimmäisen ottelunsa lauantaina klo 20.00 Suomen aikaa Indiana Feveriä vastaan.
Vesa Vertion yhdessä Giedrus Zibenasin kanssa valmentama Lietuvos Rytas Vilna teki historiaa kukistamalla torstai-iltana La Laguna Tenerifen selkeästi 87-69 (40-34) ja jyräämällä ensimmäistä kertaa seuran historiassa FIBA:n Mestarien liigan finaaliin.
Peräti kolme Susijengin pelaajaa selvitti alkuviikolla tiensä ammattilaissarjojensa kansallisiin finaaleihin. Daniel Dolencin Tindastoll kohosi veitsenterältä voittoon Stjarnania vastaan matkallaan Islannin finaaleihin, Aatu Kivimäen Patrioti Levice pyyhkäisi Slovakian semifinaaleissa Prievidzan tieltään voitoin 3-2 ja Mustapha Amzilin KB Trepca oli totutun suvereeni Kosovon semifinaaleissa.
Lilli Onnela oli jälleen isossa roolissa, kun Faenza eteni yllättäen lohkonsa finaaliin. Anissa Poundsin Oaklands Wolves eteni Ison-Britannian liigan välieriin.
Kesän 2025 EM-kisojen Rising Star -palkinnolla palkittu ja ammattilaisuransa Partizan Belgradissa käynnistänyt Susijengin nuori tähti ja järvenpääläisen Beat Basketin kasvatti Miikka Muurinen, 211 cm ja 19 vuotta, siirtyy tulevaksi kaudeksi Yhdysvaltain yliopistoliiga NCAA:han. Muurisen sai riveihinsä legendaarisen John Caliparin valmentama kestomenestyjä Arkansas.
Helmi Tulonen pääsi juhlimaan Slovakian liigan pronssimitaleja. Lotta-Maj Lahtisen Araski pelasti sarjapaikkansa kauden päätösottelussa ja Lilli Onnela oli ilmiliekeissä Italiassa.
Kolme nousujohteista kautta Yhdysvaltain yliopistoliiga NCAA:ta Weber Staten riveissä pelannut Tapiolan Hongan kasvatti Viljami Vartiainen, 198 cm ja 22 vuotta, siirtyy seniorikaudekseen UC Santa Barbaran riveihin Miro Littlen joukkuekaveriksi.
Kolme nousujohteista kautta Yhdysvaltain NCAA-liigassa pelannut jyväskyläläislähtöinen HoNsUn kasvatti Eemeli Yalaho, 203 cm ja 21 vuotta, siirtyy seniorikaudekseen North Carolina Staten riveihin.