31.3.2008 Espoon Hongan pelintekijä Petteri Koponen, 19, on ollut vahvassa roolissa Korisliigan kahdessa ensimmäisessä puolivälieräottelussa Namika Lahtea vastaan. Jopa niin vahvassa, että Lahden päävalmentaja Sami Toiviainen myöntää yllättyneensä.
Koponen ja hallitseva mestari Honka ovat jatkaneet Lahtea vastaan siitä, mihin he viime keväänä jäivät johtamalla puolivälieräsarjaa otteluvoitoin 2-0. Hongan välieräpaikka ja Namika Lahden kesäloma ovat siten ensimmäisen kerran katkolla tiistaina Tapiolan Urheiluhallissa.
- Tiesin toki Koposen taidot, mutta hänen kovuutensa on tullut silti minullekin pienenä yllätyksenä tässä puolivälieräsarjassa. Koponen on nostanut tasoaan, vaikka Ilkka Vuori onkin tehnyt aivan tuhottomasti töitä häntä puolustaessaan, korostaa Lahden päävalmentajan roolissa playoff-tulikasteensa saanut Sami Toiviainen.
Koponen on häärinyt kentällä molemmissa otteluissa miltei täydet minuutit masentamalla Lahtea 20 pisteen ja 4,5 koriin johtaneen syötön keskiarvoilla.
- Puolivälierässä on nähty erilainen Koponen kuin vielä runkosarjan viimeisissä otteluissa. "Petsku" on tunnetusti kova ratkaisija ja nyt hän on myös osannut tarvittaessa luopua fiksusti pallosta löytämällä kaverin viereltään, toteaa Toiviainen.
Heinäkuussa jälleen Las Vegasissa pelattavassa NBA:n kesäliigassa lisänäyttöjä Portland Trail Blazersille tarjoava Koponen on Hongan pelin sielu, mutta hänen rooliaan ei sovi ylikorostaa.
Hongasta ylsi viisi pelaajaa kaksinumeroisille teholukemille Lahdessa sunnuntaina pelatussa ottelussa, mikä kertoo paljon joukkueen tasaisuudesta. Tulivoimaa ja ratkaisijoita löytyy laajalta rintamalta.
- Viimeisin voitto haettiin kuitenkin nimenomaan hyvän joukkuepuolustuksen kautta. Meidän on oltava ehdottomasti myös tiistain ottelussa alusta lähtien hereillä, sillä Lahti on aina vaarallinen vastustaja. Pleijareissa ei ole varaa jäädä juhlimaan voittoja, eikä toisaalta suuremmin suremaan tappioitakaan, painottaa perjantaina armeijan riveistä siviiliin siirtynyt Koponen.
Pudotuspelien paritanssin kiihkeissä pyörteissä viihtyvä ikitaistelija Kimmo Muurinen on hänkin kokenut ärhäkän Namikan aggressiivisuuden ihollaan.
- Kovia vääntöjähän nämä ovat olleet, eikä Lahdelta irtoa tosiaankaan mitään helpolla. Eka matsi oli vielä aika vaikea, mutta muutimme toiseen otteluun hieman puolustustamme ja se toimi. Kunhan jatkamme sillä tiistaina, niin olemme vahvoilla, vakuuttaa Lahti-ottelujen ilmatilaa kymmenen levypallon keskiarvoilla lennokkaasti hallinnut Muurinen.
Selkä seinää vasten tiistaina Tapiolaan saapuva Lahti tekee varmuudella kaikkensa ja tarvittaessa vielä vähän enemmänkin välttääkseen värikkäiden rantapallojen räiskeen parketille. Se on vielä turhankin tuoreessa muistissa viime keväältä ja samalta estradilta.
- Valmistaudumme otteluun aivan normaalisti. Tietenkin tässä tilanteessa pitää kehitellä jotain pieniä uusi asioita, mutta en ala muuttaa pelikirjaani. Ei näiden ottelun kääntäminen eduksi ole sittenkään niin isoista seikoista kiinni, sanoo Toiviainen.
Toiviaisen mukaan Namika ei ole poikennut pahemmin hänen laatimastaan käsikirjoituksesta.
- Olemme pelanneet otteluista 80 prosenttia hyvin. Se 20 prosenttia on tosin jäänyt uupumaan ja siksi Hongan kaltainen hyvä joukkue on ottanut voittonsa.
Korisliigan kolmannet puolivälierät Honka-Lahti, LrNMKY-Pyrintö, ToPo-Tarmo ja Kouvot-Korihait pelataan tiistaina 1.4. klo 18.30 alkaen. Otteluparin Pyrintö-LrNMKY toinen osaottelu pelataan maanantaina 31.3. klo 18.30. Otteluiden tilastoja voi seurata livenä Koripalloliiton tilastopalvelussa, osoitteessa www.basket.fi.
Mikael Aalto, Jalen Brooks ja Ty Berry olivat joukkueidensa pistekuninkaat illassa, jonka aikana Korisliigan paalupaikka vaihtoi hallitsijaa ja kauden upeasti aloittanut Korihait sai vihdoin tappioputkensa katki.
Miesten Korisliigassa sarjapisteitä keräsivät Bisons Loimaa, KTP-Basket ja Tapiolan Honka.
Pitkän ja menestyksekkään valmentajauran Korisliigassa tehnyt entinen huippupelaaja ja Äänekosken Huiman kasvatti Jyri Lehtonen, 51, on Viroon siirtyneen Anton Mirolybovin seuraaja Helsinki Basketball Academyn Divari A:ssa pelaavan poikien edustusjoukkueen päävalmentajana sekä nuorten olympiavalmentajana.
Kuukauden pelaaja Kahron Ross johti Helsinki Seagullsin lokakuussa kuuden ottelun mittaiseen voittoputkeen ja tilastoi omiksi keskiarvoikseen tuplatuplan 17,7 pisteellä ja 10,1 syötöllä.
Henri Permanto ja Henri Kantonen olivat Kataja Basketin johtotähtiä, kun sarjan kärkikaksikkoon kuuluva Salon Vilpas taipui Joensuussa.
Alvar Peltoniemi johti Hongan voittoon hurjalla 17 pisteen ja 15 levypallon tuplatuplalla. KTP:n voitossa Tuomas Hirvonen puolestaan nakutteli 12 pistettä ja jakoi kymmenen syöttöä.
Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Kauden ensimmäinen valinta on Helsinki Seagullsin Kahron Ross.
Tampereen Pyrintö kaatoi Kobrat tehden 133 pistettä. Vastaavaan lukemaan on ylletty 2000-luvun aikana vain neljästi. Illan muita voittajia olivat Kauhajoki ja KTP-Basket.
Helsinki Seagulls, Salon Vilpas ja Tapiolan Honka pitävät kolmen kärkeä miesten Korisliigassa.
Räjähtävän sisääntulon Korisliigaan viime kaudella tehnyt Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, palaa maajoukkuetaukoon asti kestävällä sopimuksella hallitsevan SM-hopeamitalisti Karhu Basketin riveihin. Sopimuksessa on optio loppukaudesta. Wartti Basketin kasvatteihin lukeutuva Gustavson edusti Suomea mitalipeleihin päättyneissä historiallisissa kesän 2025 EM-kotikisoissa.