Koposen kovuus on tullut yllätyksenä Toiviaisellekin

31.3.2008 Espoon Hongan pelintekijä Petteri Koponen, 19, on ollut vahvassa roolissa Korisliigan kahdessa ensimmäisessä puolivälieräottelussa Namika Lahtea vastaan. Jopa niin vahvassa, että Lahden päävalmentaja Sami Toiviainen myöntää yllättyneensä.

Koponen ja hallitseva mestari Honka ovat jatkaneet Lahtea vastaan siitä, mihin he viime keväänä jäivät johtamalla puolivälieräsarjaa otteluvoitoin 2-0. Hongan välieräpaikka ja Namika Lahden kesäloma ovat siten ensimmäisen kerran katkolla tiistaina Tapiolan Urheiluhallissa.

- Tiesin toki Koposen taidot, mutta hänen kovuutensa on tullut silti minullekin pienenä yllätyksenä tässä puolivälieräsarjassa. Koponen on nostanut tasoaan, vaikka Ilkka Vuori onkin tehnyt aivan tuhottomasti töitä häntä puolustaessaan, korostaa Lahden päävalmentajan roolissa playoff-tulikasteensa saanut Sami Toiviainen.

Koponen on häärinyt kentällä molemmissa otteluissa miltei täydet minuutit masentamalla Lahtea 20 pisteen ja 4,5 koriin johtaneen syötön keskiarvoilla.

- Puolivälierässä on nähty erilainen Koponen kuin vielä runkosarjan viimeisissä otteluissa. "Petsku" on tunnetusti kova ratkaisija ja nyt hän on myös osannut tarvittaessa luopua fiksusti pallosta löytämällä kaverin viereltään, toteaa Toiviainen.

Hongan joukkuepeli on hioutunut yhteen

Heinäkuussa jälleen Las Vegasissa pelattavassa NBA:n kesäliigassa lisänäyttöjä Portland Trail Blazersille tarjoava Koponen on Hongan pelin sielu, mutta hänen rooliaan ei sovi ylikorostaa.

Hongasta ylsi viisi pelaajaa kaksinumeroisille teholukemille Lahdessa sunnuntaina pelatussa ottelussa, mikä kertoo paljon joukkueen tasaisuudesta. Tulivoimaa ja ratkaisijoita löytyy laajalta rintamalta.

- Viimeisin voitto haettiin kuitenkin nimenomaan hyvän joukkuepuolustuksen kautta. Meidän on oltava ehdottomasti myös tiistain ottelussa alusta lähtien hereillä, sillä Lahti on aina vaarallinen vastustaja. Pleijareissa ei ole varaa jäädä juhlimaan voittoja, eikä toisaalta suuremmin suremaan tappioitakaan, painottaa perjantaina armeijan riveistä siviiliin siirtynyt Koponen.

Pudotuspelien paritanssin kiihkeissä pyörteissä viihtyvä ikitaistelija Kimmo Muurinen on hänkin kokenut ärhäkän Namikan aggressiivisuuden ihollaan.

- Kovia vääntöjähän nämä ovat olleet, eikä Lahdelta irtoa tosiaankaan mitään helpolla. Eka matsi oli vielä aika vaikea, mutta muutimme toiseen otteluun hieman puolustustamme ja se toimi. Kunhan jatkamme sillä tiistaina, niin olemme vahvoilla, vakuuttaa Lahti-ottelujen ilmatilaa kymmenen levypallon keskiarvoilla lennokkaasti hallinnut Muurinen.

Toiviainen ei muuta pelikirjaansa

Selkä seinää vasten tiistaina Tapiolaan saapuva Lahti tekee varmuudella kaikkensa ja tarvittaessa vielä vähän enemmänkin välttääkseen värikkäiden rantapallojen räiskeen parketille. Se on vielä turhankin tuoreessa muistissa viime keväältä ja samalta estradilta.

- Valmistaudumme otteluun aivan normaalisti. Tietenkin tässä tilanteessa pitää kehitellä jotain pieniä uusi asioita, mutta en ala muuttaa pelikirjaani. Ei näiden ottelun kääntäminen eduksi ole sittenkään niin isoista seikoista kiinni, sanoo Toiviainen.

Toiviaisen mukaan Namika ei ole poikennut pahemmin hänen laatimastaan käsikirjoituksesta.

- Olemme pelanneet otteluista 80 prosenttia hyvin. Se 20 prosenttia on tosin jäänyt uupumaan ja siksi Hongan kaltainen hyvä joukkue on ottanut voittonsa.

Korisliigan kolmannet puolivälierät Honka-Lahti, LrNMKY-Pyrintö, ToPo-Tarmo ja Kouvot-Korihait pelataan tiistaina 1.4. klo 18.30 alkaen. Otteluparin Pyrintö-LrNMKY toinen osaottelu pelataan maanantaina 31.3. klo 18.30. Otteluiden tilastoja voi seurata livenä Koripalloliiton tilastopalvelussa, osoitteessa www.basket.fi.



Lisätietoja: /sarjat_tulokset/korisliiga/

Asiat

 
21.12.2025 20:01 Korisliiga

Korihailta väkevä esitys kotikentällä – Seagulls kaatui ja sarjapisteet tasoittuivat

Korihaiden kotivoitossa pääsivät loistamaan erityisesti etukentän tähdet Frank Champion ja Mikael Aalto. Uusikaupunkilaisseura on nyt sarjapisteissä tasoissa voittamansa Helsinki Seagullsin kanssa jatkosarjojen välisen rajaviivan tuntumassa.

20.12.2025 20:20 Korisliiga

Kataja jatkaa nousuaan kohti jatkosarjojen rajaviivaa – Kauhajoki kukisti Vilppaan ja tasasi pisteet kärjen kanssa

Korisliigassa pelattiin kaksi ottelua, joista voittajiksi selvisivät Kauhajoki ja Kataja Basket. Illan korkein pistesuoritus oli tappion kärsineiden Kobrien Jaquan Carlosin 35.

19.12.2025 20:56 Korisliiga

Pyrintö tiukasti kiinni ylemmän jatkosarjan paikassa – Lahti kaatoi sarjaa jaetulla ykkösijalla johtavan Hongan

Tampereen Pyrinnön voitossa nähtiin väkevä tilastoilta niin Ahren Freemanilta, Topias Palmilta, Erik Muhoselta kuin Riku Laineeltakin. Kaksi muuta Korisliiga-ottelua päättyivät Lahti Basketballin ja KTP-Basketin voittoihin.

17.12.2025 21:55 Korisliiga

Pistetykkien ilta: Korisliigassa nähtiin samalla kierroksella kahdelta pelaajalta 40 pisteen suoritukset

Sekä Salon Vilppaan Ansley Almonor että Kataja Basketin De'vion Harmon nakuttivat joukkueidensa voitoissa pyöreät 40 pistettä.

16.12.2025 20:49 Korisliiga

Seagulls kaatui, Kouvot nousee – Honka nappasi paalupaikan yksinoikeudella

Kouvot nappasi väkevän vierasvoiton ja hätyyttelee jatkosarjalohkojen välistä rajaviivaa. Tapiolan Honka puolestaan nousi kotiesityksellään Korisliigan kärkeen.

13.12.2025 21:21 Korisliiga

Juho Nenosen paita nousi kattoon, mutta Vilpas ei onnistunut kääntämään juhlaottelua voitoksi – Honka juhli kahdeksatta perättäistään ja tasasi pisteet sarjakärjen kanssa

Ennen ottelua Salohallissa nähtiin harvinainen erikoisohjelmanumero, kun Vilpas Legends ja Honka Legends kohtasivat toisensa. Kentällä nähtiin muiden muassa Teemu Rannikko, Shawn Huff, Jamar Wison ja Kimmo Muurinen.

11.12.2025 11:13 Korisliiga

Tapiolan Hongan kasvatti Riku Korhonen joukkueensa noususta: ”Tiedämme, että meillä ei ole tähtipelaajia, joten puhumme siitä joukkueena avoimesti ymmärtääksemme vastuumme”

21-vuotias Riku Korhonen opiskelee treenien ohessa kauppatieteitä, mutta tulokset Korisliigassa ovat samalla nousseet raketin lailla. Tapiolan Hongasta on kehittynyt yllättäen varteen otettava mestaruuskandidaatti ja Korhosesta hallitseva kuukauden pelaaja.

10.12.2025 20:49 Korisliiga

Kauhajoelle kotivoitto Zackeryn johdolla – Pyrintö kähvelsi täpärästi vieraspisteet Lahdesta

Bisonsin Pihlajamäen ja Kokon vahvat suoritukset eivät riittäneet Korisliigan sarjakakkosta vastaan.

10.12.2025 10:14 Susijengi

Topias Palmi vahvistaa Pyrintöä

Korisliigan runkosarjan seitsemännellä sijalla majaileva Tampereen Pyrintö on solminut loppukautta koskevan sopimuksen pitkäaikaisen seuraikoninsa, Susijengissäkin vuosikaudet pelanneen Topias Palmin, 196 cm ja 31 vuotta, kanssa. Palmin sopimus sisältää vuodenvaihteen jälkeisen reilun kuukauden ulkomaanoption.

9.12.2025 20:43 Korisliiga

Justus Kilpisen jyvä kohdallaan Seagullsin vierasvoitossa – illan kaikissa Korisliiga-otteluissa kotijoukkueet taipuivat

Helsinki Seagulls, Kataja Basket ja Korihait pääsivät kaikki juhlimaan vierasvoittoja.

Näytä lisää vastaavia