2.5.2011 Keravan Kori-80 ry ja Jukka Mantere, 61, ovat solmineet monimuotoisen valmennussopimuksen. Mantere toimii tulevalla kaudella sekä naisten SM-sarjajoukkueen että B-tyttöjen päävalmentajana, jonka lisäksi hänen toimenkuvansa sisältää juniorivalmennuspäällikön tehtävät ja Keravan lukion koripallolinjan aamuvalmennuksen.

Maajoukkue- ja seuravalmennuksen konkari Jukka Mantere on Keravan Kori-80:n uusi naisten SM-sarjajoukkueen päävalmentaja ja seuran juniorivalmennuspäällikkö. Kuva: Tomi Kaminen.
Jukka Mantereen kanssa tehty sopimus on Kori-80:n historian ensimmäinen päätoiminen työsopimus. Mantere siirtyy Keravalle Lappeenrannan NMKY:n juniorivalmennuspäällikön tehtävistä.
Suomalaisessa koripalloilussa Jukka Mantere on vaikuttanut ensin pelaajana ja vuodesta 1973 alkaen valmentajana. Hän on suorittanut yleisen A-valmentajatutkinnon, koripallon HKVT -tutkinnon sekä Haaga Instituutin ammattivalmentajatutkinnon. Koripallovalmennus on ollut hänen ammattinsa vuodesta 2001.
Suomen Koripalloliiton alaisuudessa Jukka Mantere on toiminut neljällä vuosikymmenellä. Hän on kahdesti ollut mukana viemässä maajoukkuetta EM-kisoihin sekä valmentanut kahdesti Suomen joukkuetta universiadeissa.
Seurajoukkueissa Mantere on työskennellyt SM- ja I divisioonatasolla pää- ja apuvalmentajana aina vuodesta 1975 lähtien. Miesten puolella Mantereen joukkueita ovat olleet HNMKY, Tarmo, Korihait, Lahden NMKY, Lappeenrannan NMKY ja naisten puolella Pussihukat, HNMKY, SBG sekä Catz. Kotimaan lisäksi Mantere on valmentanut Tanskassa Skjold Stevnsgade -seurassa sekä miesten että naisten edustusjoukkueita.
Mantere toimii edelleen kouluttajana kansainvälisillä koripalloleireillä. Alkavana kesänä hän matkaa Italiaa ja Sveitsiin.
- Tällä sopimuksella valitsimme tietoisesti suunnan kehittymiselle, minkä myötä haluamme jatkossa olla entistä vahvemmin laadukasta ja kattavaa juniorityötä tekevä koripalloseura, kuvaili puheenjohtaja Jarkko Rönnholm sopimuksen syntymisen jälkeisiä tunnelmia
- Tämä on kiehtova kokonaispaketti, kommentoi puolestaan Jukka Mantere mahdollisuudestaan päästä kehittämään seuraa ja sen toimintaedellytyksiä.
Naisten Korisliigan finaalit jatkuivat Helsingissä. Avausottelun hävinnyt PeKa oli tänään parempi lukemin 61–53 ja tasoitti finaalisarjan tilanteeseen 1–1.
Naisten Korisliigan finaalit alkoivat vierasvoitolla, kun HBA otti ensimmäisen kiinnityksen mestaruuteen. Samaan aikaan pelatussa pronssiottelussa ToPo päätti kautensa pronssijuhliin.
Naisten Korisliigan finaalit alkavat perjantaina 17. huhtikuuta Kotkassa. Mestaruuteen vaaditaan kolme voittoa.
Naisten Korisliigan välierät saatiin pakettiin, kun PeKa ja HBA veivät viidennet ottelut nimiinsä ja etenivät finaaleihin.
HBA-Märsky haki elintärkeän voiton BC Nokian vieraana. Ottelu päättyi 78-60.
ToPon ja PeKan välinen välieräsarja eteni 2–2-tilanteeseen, kun ToPo otti tärkeän kotivoiton.
BC Nokia ja PeKa ottivat toiset kiinnitykset finaalipaikkoihin. Molemmilla joukkueilla on tulevana viikonloppuna ensimmäinen mahdollisuus edetä finaaleihin.
Kaudella 2025–2026 naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Maaliskuun parhaaksi on valittu Peli-Karhun Lauren Heard, jonka johdolla joukkue nappasi runkosarjan voiton.
Naisten Korisliigan välierissä nähtiin jälleen vierasvoittoja, kun sekä HBA-Märsky että Peli-Karhut tasoittivat ottelusarjat.
Naisten Korisliigassa alkoivat välierät. Molemmat ottelusarjat käynnistyivät vierasvoitoilla, kun ToPo ja BC Nokia ottivat ensimmäiset kiinnitykset finaalipaikkoihin.