14.2.2022 18:27 Korihait päivittää laiturivahvistuksiaan odotellessaan alemman jatkosarjan alkua, kun Trey Zeigler poistuu kokoonpanosta.
Korihait kertoo tiedotteessaan, että joukkueessa tapahtuu pelaajamuutoksia vielä jatkosarjan kynnyksellä. Viime joulukuussa kolmannen kerran kokoonpanoon liittynyt Trey Zeigler on purkanut pelaajasopimuksensa yhteisymmärryksessä seuran kanssa ja ilmoittanut jatkavansa uraansa Kuwaitissa.
Korvaaja kuitenkin löytyi nopeasti, sillä Korihait on jo nyt tehnyt loppukauden mittaisen sopimuksen yhdysvaltalaislaituri Gokul Natesanin kanssa. 27-vuotias Natesan tuli tunnetuksi suomalaiselle korisyleisölle viime kaudella, kun hän pelasi alkukauden miesten I-divisioona B:ssä Forssan Koripojissa ja loppukauden Korisliigassa BC Nokian riveissä.
Korisliigassa hänen tilastonsa olivat silloin 13 ottelussa – joista viisi oli pudotuspeleissä – keskimäärin 17,8 pistettä. Lisäksi hänen riistokeskiarvonsa oli sarjan vahvimmasta päästä, 2,5. Pelaaja on NCAA:n kakkostasolla pelaavan Colorado Minesin kasvatti, ja ammattilaisena hän on pelannut aiemmin Australiassa, Ukrainassa ja Uruguayssa.
Suomen Koripalloliiton kurinpitopäällikkö Tero Kankaanpää on määrännyt LoKoKo Bisons ry:lle varoituksen 8.10. pelatun Bisons Loimaa – Kauhajoki -Korisliiga-ottelun katsomotapahtumista.
Islannissa ja Portugalissa pelannut Ville Tahvanainen juoksee tällä kaudella ensimmäistä kertaa kotimaan Korisliigan parketeilla. Nähtäväksi jää, viekö miehen tie lokakuun päätyttyä takaisin maailmalle vai jatkuuko menestyksekäs polku Korihaissa.
Helsinki Seagulls taivutti kotonaan Töölössä KTP-Basketin. Seagullsin voittosaldo alkukaudelta on 2–1, kun taas KTP:n on 1–2.
Helsinki Seagullsin Suomen mestaruuden takuumiehiin viime keväänä kuulunut ToPo Juniorien kasvatti ja Susijengin kanssa kahdet arvokisat pelannut Henri Kantonen, 198 cm ja 28 vuotta, vahvistaa määräaikaisella sopimuksella loukkaantumiskierteestä kärsivää joensuulaista Kataja Basketia.
Korisliigassa nähtiin kahden kotivoiton ilta. Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Ville Tahvanainen ja Oliver Kandén.
Miesten Korisliigassa nähtiin tänään epätasaväkinen kierros, kun illan pienin voitto tuli 14 pisteen erolla.
Koripalloliiton tilastopalvelu toimii kaudella 2025–2026 viime kauden tavoin. Vuosikymmenien aikana kerätty historiadata ei vielä yhdisty kuluvan kauden tilastoihin, mutta aineisto on tallessa ja kehitystyö jatkuu.
Illan Korisliiga-kierroksella voittajia olivat Bisons Loimaa, Korihait, Kouvot ja Tampereen Pyrintö.
Salon Vilpas poistui Espoosta runsaskorisen ottelun jälkeen sarjapisteet mukanaan. Joukkueen nuori tähti Samu Adler tykitti peräti 34 pistettä.
Lahti Basketball yllätti vieraakseen saapuneen Helsinki Seagullsin.