Korihait jäädyttää synttärisankari Gerald Leen pelipaidan

21.3.2011 Suomalaisen pääsarjakoripalloilun kaikkien aikojen pistehai Gerald ”Jerry” Lee Senior täyttää tänään maanantaina maaliskuun 21. päivänä 60 vuotta. Uudenkaupungin Urheilijoissa ja Korihaissa 13 kautta pelannut sekä vuosina 2002-04 Korihaiden päävalmentajana Lee käytti koko peliuransa ajan numeroa 12. Merkkipäivän kunniaksi Korihait on päättänyt jäädyttää 21.3.2011 alkaen seuran edustusjoukkueen numeron 12, josta tulee näin ollen seuran ensimmäinen käytöstä poistettu pelipaita.

Korihait muistaa 60-vuotispäiviään viettävää Gerald Leetä näyttävästi jäädyttämällä hänen pelinumeronsa 12. Seremoniat ovat ohjelmassa lauantaina 26.3.2011 pelattavan Korihait-Kataja –ottelun yhteydessä.

Gerald Lee Senior on yhä kaikkien aikojen ylivoimaisena tilastokärkenä pisteissä sekä riistoissa.

Lee kuuluu itseoikeutetusti Suomi-koriksen legendoihin, joita Suomen Koripalloliitto vuosittain palkitsee. Kuvassa Lee pokkaa legendapaitansa Suomi-Israel-maaottelun yhteydessä viime kesänä. Kuvat: SKL-arkisto & Pentti Pekkala & Tomi Kaminen.

Pelipaidan jäädyttäminen tapahtuu lauantaina 26.3.2011 pelattavan Korihait-Kataja –ottelun alkuseremonioiden yhteydessä.

Kaikkiaan 24 kautta SM-sarjassa ja 1. divisioonassa pelannut, vuonna 1973 Suomeen saapunut ja yhdeksän vuotta myöhemmin kansalaisuuden saanut Gerald Lee Senior heitti vuonna 1997 päättyneellä urallaan 571 liigaottelussa hurjat 12.556 pistettä. Hän on yhä ylivoimaisesti kaikkien eniten pisteitä tehtaillut pallotaituri liigahistoriassa.

Vuonna 1984 Helsingin NMKY:ssä ja vuonna 1990 UU:n paidassa Suomen mestaruuden voittanut Lee pelasi urallaan Suomi-paidassa kahdeksan miesten maaottelua heittäen niissä yhteensä 40 pistettä. Vuonna 1992 maajoukkueessa 41-vuotiaana debytoinut Lee oli aikanaan kaikkien aikojen vanhin maajoukkuetulokas kaikki joukkuelajit huomioon ottaen. Sittemmin tittelin vei Leeltä muuan Greg Joyner, joka pelasi ensimmäisen maaottelunsa Suomen väreissä 42-vuotiaana vuonna 2000.

Yhden ottelun piste-ennätys liigatasolla Gerald Lee Seniorilla on 52 pistettä vuodelta 1975, jolloin mies kirjasi itselleen uran ainoan korikuninkuuden liigatasolla (keskiarvo 27,5) pelatessaan Helsingin NMKY:ssä. Ykkösdivisioonassa Lee sen sijaan voitti korikuninkuuden kahdesti – vuonna 1979 Lahden NMKY:ssä hirmuisella 48,5 pisteen sekä vuonna 1981 Orimattian Jymyssä 37,5 pisteen keskiarvolla.

Pistetehtailun ohella Gerald Lee Senior tunnettiin myös pallorosvona. Vuosina 1986-1994 kahdeksan kertaa riistotilaston voittanut Lee nappasi vuodesta 1986 alkaen pidetyn tilastoinnin aikana 1145 kertaa pallon vastustajalta ollen edelleen tämänkin tilaston ylivoimainen ykkönen.

Yhden ottelun riistoennätys Leellä on 12 vuodelta 1989 kausiennätyksen ollessa 4,33 riistoa vuodelta 1987. Kaikkiaan Leelle merkittiin riisto 40 peräkkäisessä ottelussa vuosina 1988-89. Kaikki edellä mainitut riistotilastojen noteeraukset ovat yhä voimassa olevia liigahistorian ennätyksiä.

Kaikkien aikojen syöttötilastossa Gerald Lee Senior on viidentenä (1000 syöttöä) ja levypallotilastossa kuudes (3453 levypalloa). Leen tilastoista löytyy myös kaikkien aikojen ensimmäinen triplatupla (kaksinumeroiset lukemat pelin kolmella tilastoidulla osa-alueella).

Liigan historiassa 24 kertaa toteutunut tilastoharvinaisuus näki ensimmäisen kerran päivän valon 26.11.1986 ottelussa UU-Huima, jolloin Lee teki 34 pistettä, otti 11 levypalloa ja riisti pallon vastustajalta 10 kertaa.

Gerald Lee Seniorin poika, 23-vuotias Gerald Lee Junior on Suomen maajoukkueen sentteri. ”Junnu” Lee pelaa ammattilaisena italialaisjoukkue Snaidero Udinessa. Miesten maaotteluedustuksia nuoremmalla Leellä on 24, jonka lisäksi hänellä on tilillään peräti 71 nuorten maaottelua.

Lisätiedot: Korihaiden nettisivut 

Henkilöt

 
10.10.2018 21:07 Korisliiga

Pyrintö tulitti Ura Basketin nurin – KTP vei Kymenlaakson derbyn

Helsinki Seagulls aloitti kautensa vahvasti Korihaiden kustannuksella.

6.10.2018 11:13 Korisliiga

Korisliiga 2018-19 ennakko 1/3: Viime kauden finalistit ottavat varaslähdön kauteen – Ottelu sunnuntaina suorana Yle TV2:lla

Muutoksia kokenut Karhu Basket ja hyvin kasassa pysynyt Salon Vilpas hakevat jälleen paikkaa loppuotteluissa.

4.10.2018 14:59 Ajankohtainen

Kotimainen koriskausi vahvasti esillä Elisa Viihde Sportilla

Uutuutena katsottavissa on myös suomalaisia vilisevä Saksan Bundesliiga.

Rene Rougeau vei Karhu Basketin Korisliigan finaaleihin

Kauhajoen Karhu Basket selvitti ensimmäistä kertaa seurahistoriansa aikana tiensä Korisliigan finaaleihin, joukkueen kaadettua BC Nokian välierissä otteluvoitoin 4-1. Ratkaisevassa ottelussa Kauhajoen liikuntahallilla BC Nokia johti ottelua vielä päätösjakson puolivälin jälkeen, mutta Karhu Basket käänsi ottelun nimiinsä Rene Rougeaun viime hetken korilla numeroin 84-82 (34-42).

Karhu Basket venyi jatkoajan kautta 3-1 -johtoon

Kauhajoen Karhu Basket nousi voiton päähän Korisliigan finaaleista, joukkueen kairattua jatkoajan kautta tiensä voittoon perjantai-illan neljännessä välieräottelussa BC Nokiaa vastaan. Takamatkalta neljännelle jaksolle lähtenyt Karhu Basket voitti varsinaisen peliajan viimeisen neljänneksen yhdeksällä pisteellä ja venyi jatkoajan jälkeen 105-102 (42-46, 93-93) -vierasvoittoon.

Vilpas suorin 4-0 voitoin finaaleihin

Salon Vilpas suoritti tyylipuhtaan lakaisun, viikinkipurren selvittäessä tiensä Korisliigan finaaleihin 4-0 -voitoin ohi Helsinki Seagullsin. Torstai-illan ottelussa lokkipaidat hallitsivat tapahtumien kulkua avausjakson, mutta viimeiset kolme neljännestä menivät salolaismerkeissä, Vilppaan juostua lopulta 86-69 (33-29) -vierasvoittoon.

25.4.2018 22:22 Huippu- ja kilpaurheilu

Karhu Basket jatkoi kotivoittojen sarjaa

Karhu Basketin ja BC Nokian välinen välieräsarja jatkoi keskiviikkona tutulla kaavalla, joukkueiden ottaessa kolmannen kerran mittaa toisistaan. Kauhajoen liikuntahallin 1147-päinen kotiyleisö sai todistaa Karhu Basketin karatessa vierailijoilta päätösjaksolla, mesikämmenten venyessä lopulta kotivoittoon lukemin 78-72 (38-34). Karhu Basket johtaa ottelusarjaa voitoin 2-1.

Salon Vilpas voiton päähän finaalipaikasta

Salon Vilpas kaatoi tiistaina Helsinki Seagullsin jo kolmatta kertaa peräkkäin välieräsarjassa. Vilpas kaatoi helsinkiläisvieraat numeroin 79–71.

BC Nokia tasoitti välieräsarjan

Sunnuntai-illan välieräkamppailu pelattiin Nokian palloiluhallissa, jossa näätäpaitainen BC Nokia onnistui tasoittamaan välieräsarjan Kauhajoen Karhu Basketia vastaan. Tasaisen avauspuolikkaan jälkeen BC Nokia nousi kuskin paikalle kolmannella jaksolla, pysytellen loppuun asti kuskin paikalla matkalla 89-84 (38-37) -voittoon.

Vilpas venyi jatkoajan kautta 2-0 -johtoon

Salon Vilpas otti tuiki tärkeän vierasvoiton lauantai-iltana, joukkueen matkattua välieräsarjan toisessa ottelussa Helsinki Seagullsin vieraaksi Töölön Kisahalliin. Kisiksen parketilla tahtipuikkoa heilutti pitkään Seagulls, mutta jatkoajalle venynyt Vilpas otti kuskin paikan ylimääräisellä viisiminuuttisella ja karkasi 77-86 (35-35, 72-72) -vierasvoittoon.

Lapuan Kobrat liigakarsinnan voittoon – jatkaa Korisliigassa kaudella 2018/19

Lapuan Kobrat päihitti HBA-Märskyn suoraan kahdessa ottelussa kuluvan vuoden liigakarsinnoissa. Paikka ensi kauden Korisliigassa varmistui Kobrien perjantaisella 84–72-voitolla.

BC Nokia ja Karhu Basket vääntämään finaalipaikasta

Korisliigan toinen välieräsarja käynnistyy perjantai-iltana, kun runkosarjan kolmanteen sijaan päättänyt BC Nokia matkustaa sarjataulukon toisen sijan valloittaneen Karhu Basketin vieraaksi. Molemmat joukkueet selvittivät tiensä puolivälierien läpi suoraan kolmessa ottelussa ja ottelusarjasta onkin ennakoitavissa äärimmäisen tasainen.

Karhu Basket säilytti kotiedun

Kauhajoen Karhu Basket otti komealla tavalla välieräsarjan avausvoiton BC Nokiaa vastaan perjantai-iltana Kauhajoen liikuntahallilla. Jokaisen jakson nimiinsä vieneet mesikämmenet karkasivat lopulta 92-78 (39-31) -voittoon, kauhajokisten pitäessä täten tiukasti kiinni sarjasijoituksen tuomasta kotiedusta.

Timo Heinonen kaikkien aikojen ykkönen pudotuspeliotteluissa

Helsinki Seagullsin ja Kouvolan Kouvojen välisen puolivälieräsarjan ratkaisuottelussa tehtiin viime sunnuntaina liigahistoriaa. Lokkipaitojen laituri ja puolustuspelaamisen kulmakivi Timo Heinonen siirtyi nimittäin kaikkien aikojen listalla ykköseksi pelatuissa pudotuspeliotteluissa.

Vilppaalle ensimmäinen kiinnitys finaalipaikkaan

Salon Vilpas otti ensimmäisenä välieräjoukkueena askeleen kohti finaalipaikkaa, joukkueen aloittaessa välieräsarjan Helsinki Seagullsia vastaan torstai-iltana Salohallissa. Päätösjakson alkupuolella vielä tasoissa ollut ottelu kääntyi lopulta Vilppaan aavistuksen leveämmän materiaalin ansiosta isännille lukemin 78 -71 (37-38).

Seagulls haastaa Vilppaan taistelussa finaalipaikasta

Korisliigan välierät polkaistaan käyntiin torstaina, kun Salon Vilppaan ja Helsinki Seagullsin välinen ottelusarja saa alkunsa Salohallin täpötäysien lehtereiden edessä. Runkosarjan ykkösjoukkue Vilpas eteni 3-1 -otteluvoitoin finaaliin, kuten myös lokkipaitainen runkosarjan nelonen.

Korisliigan välierien otteluohjelma

Miesten Korisliiga on edennyt välierävaiheeseen. Salon Vilpas saa vastaansa Helsinki Seagullsin ja Kauhajoen Karhu Basket kohtaa BC Nokian. Kotiedut itselleen runkosarjassa pelasivat sarjataulukon ykkönen Vilpas ja kakkonen Karhu Basket. Välierät alkavat Salohallissa torstaina 19.4.

Seagulls Korisliigan välieriin

Helsinki Seagulls selvitti tiensä neljäntenä joukkueena Korisliigan välieriin, lokkipaitojen tiputtaessa Kouvolan Kouvot kesälomille otteluvoitoin 3-1. Ottelusarjan katkaisuottelu Kouvolassa suoritti ratkaisevan irtioton kolmannella jaksolla, matkaten lopulta 83-74 (35-33) -vierasvoittoon.

Näytä lisää vastaavia