Korihait kiusasi Katajaa

2.12.2006 Korisliigaa hallitseva Kataja sai tehdä lauantaina täyden päivätyön Korihaiden kaatamiseksi. Vasta päätösneljänneksellä uusikaupunkilaiset tippuivat lopullisesti kyydistä, ja pisteet jäivät Joensuuhun numeroin 87-75 (51-42).

Korihaille tappio oli jo viides perättäinen. Tällä kertaa suurin syy siihen oli vastustajaa heikompi heittopeli.

- Heitimme 12 vapaaheittoa ohi, esimerkiksi siinä oli se ero. Olen kuitenkin tyytyväinen joukkueen esitykseen, ilme oli parantunut selkeästi aiemmasta, vierasvalmentaja Ilpo Rantanen summasi.

- Vähän hengetöntä oli välillä, mutta voitto tuli, ja se on aina pääasia, totesi puolestaan Katajan kakkosluotsi Antti Hurri.

Katajan parhaat olivat Marc Axton (24/10) ja Petri Virtanen (20/1).

Korihaiden kaikki kaikessa olivat vuorostaan jenkkipelaajat Ed Nelson (27/11) ja Ben Perkins (21/9).  

Honkakin joutui uurastamaan

Myös Espoon Honka oli tiukoilla ennakolta selkeästi heikompaa joukkuetta vastaan. Korisliigan pisteet irtosivat Vantaan Pussihukilta nihkeällä 84-76 (44-38)-vierasvoitolla.

Vaisussa kohtaamisessa ei suuremmin koripallon hienouksilla herkuteltu. Ainakin Hongan liike parketilla oli kaukana parhaista päivistä. Viimeisellä kymmenminuuttisella espoolaiset väänsivät kuitenkin voiton itselleen. Pussihukat voitti levypallot 42-34, mutta heittopelissä jäi
paljon parannettavaa.

- Hongan rutiinitason omaava joukkue rankaisee tylysti ne muutamat pehmeästi pelatut hetket. Olen kuitenkin tappiosta huolimatta iloinen joukkueeni taistelevasta yleisilmeestä, Pussihukkien valmentaja Antti Papinaho tuumasi.

Espoolaisten ykkönen oli saldon 28/14 haalinut Matt Williams. Pussihukkien onnistujia olivat Panu Majala (17/10) ja Elias Kajander (18/3).

ToPo heräsi puoliajalla

ToPo otti lauantaina Korisliiga-pisteet sarjanousija Team Componentalta. Loppunumerot Töölön Kisahallissa olivat 80-71.

Puoliajalle lähdettiin yllättävissä lukemissa 30-41. Tauolla joukkue heräsi taistelemaan ja paineli jo seuraavalla kymmenminuuttisella johtoon.

Alex Wesby oli helsinkiläisten ykkönen kirjauttamalla tilastoihin saldon 23/12. Vierailijan selkeästi näkyvin pelaaja oli vuorostaan Chris Davis (23/4). 

(STT)



Lisätietoja: /sarjat_tulokset/korisliiga/

Asiat

 
15.6.2026 10:00 Korisliiga

Monipuolinen korinaluspelaaja Garry Clark Korihaihin

Korisliigan pronssimitalisti Uudenkaupungin Korihait on tehnyt vuoden mittaisen pelaajasopimuksen laiturin ja sentterin pelipaikkoja pelaavan yhdysvaltalaisen Garry Clarkin kanssa.

15.6.2026 09:54 Korisliiga

Fiifi Aidoo Bisons Loimaan takakentälle

Korisliiga-kauteen valmistautuva Bisons Loimaa vahvisti kokoonpanoaan Suomen mestarilla ja Susijengi-kokemusta omaavalla Fiifi Aidoolla.

12.6.2026 12:00 Korisliiga

Salon Vilpas koripallon Mestarien liigan karsintoihin

Toukokuussa seurahistorian toista Suomen mestaruutta juhlinut Salon Vilpas osallistuu tulevalla kaudella Mestarien liigan karsintoihin.

12.6.2026 09:59 Korisliiga

Aatu Kivimäki kolmivuotisella sopimuksella Karhu Basketiin

Viime vuosina mm. kaksi Slovakian mestaruutta voittanut ja Saksan Bundesliigaa pelannut Aatu Kivimäki, 186 cm ja 29 vuotta, palaa Suomeen ja Korisliigaan. Susijengin vahvuuteen kuuluva karkkilalaislähtöinen Kivimäki on solminut kolmivuotisen sopimuksen Korisliigan kestomenestyjä Karhu Basketin kanssa.

11.6.2026 13:40 Korisliiga

Eino Pällijeff ja Kouvot sopimukseen

Viime kauden Pällijeff pelasi AC Oulu Basketin riveissä ja oli joukkueineen taistelemassa I divisioona A:n finaaleissa noususta Korisliigaan. Oulun lisäksi Pällijeff on pelannut HBA:n ja JBA:n paidassa. Sopimus on malliltaan 1+1-vuotinen.

10.6.2026 20:35 Korisliiga

Pääsarjojen sarjalisenssit kaudelle 2026–2027 myönnetty: Keski-Suomi palaa liigakartalle – ennätysmäärä joukkueita pääsarjoissa

Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjalisenssit pelikaudelle 2026–2027. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä. Keski-Suomi palaa liigakartalle, kun Kipinä Basket nähdään Korisliigassa tulevalla kaudella. Kaikkiaan koriksen pääsarjoissa nähdään tulevalla kaudella ennätykselliset 65 joukkuetta.

8.6.2026 15:05 Korisliiga

Vilpas hurjana siirtomarkkinoilla: Mikael Aalto Saloon

Tuore Suomen mestari Salon Vilpas on kiinnittänyt viime vuosina sarjan ehdottomiin kärkipelaajiin kuuluneen Mikael Aallon 1+1-mallisella sopimuksella.

4.6.2026 09:26 Korisliiga

Tyeree Bryan Kauhajoelle, Cedric Latimer joukkueen valmennukseen

Uuden päävalmentaja Konsta Mastomäen johdolla Kauhajoen uudeksi pelaajaksi on rekrytoitu 23-vuotias, 196 senttinen ja 98 kiloinen Tyeree Bryan. Joukkueen apuvalmentajaksi saapuu Cedrid Latimer.

3.6.2026 09:59 Korisliiga

Korisliiga-legenda René Rougeau ja Seagulls jatkosopimukseen

Helsinki Seagulls on tehnyt yhden kauden mittaisen sopimuksen joukkueen monivuotisen kapteenin René Rougeaun kanssa. Korisliigassa huimat viisi mestaruutta voittanut yhdysvaltalaispeluri on edustanut Seagullsia jo kaudesta 2022-23 asti.

2.6.2026 09:05 Korisliiga

Max Besselink jatkaa Kataja Basketissa

Laitahyökkääjän viime kausi päättyi ikävästi loukkaantumiseen vasta kauden toisessa ottelussa. Jatkosopimus on kestoltaan yksivuotinen.

Näytä lisää vastaavia