29.11.2008 Korihait jatkoi Korisliigassa kipuamistaan kohti kärkeä, kun se otti lauantaina jo neljännen peräkkäisen voittonsa Tampereen Pyrinnön kaaduttua Uudessakaupungissa pistein 84-68 (40-25).
Korihait hallitsi peliä koko ajan. Pyrintö pystyi uhkaamaan kotivoittoa vain kolmannen jakson lopulla, jolloin tamperelaiset nousivat hetkeksi kolmen pisteen päähän.
Alain Laroche teki Korihaille 20 pistettä, kaikki kuusi kolmostaan upottanut Heikki Saaristo 18 ja ansiokkaasti Antti Nikkilän kanssa paininut Jussi Kumpulainen 17.
Jo kuudennen peräkkäisen tappion kärsineestä Pyrinnöstä pääsivät kaksinumeroiseen korilukemiin Chris Hester 23:lla, Joni Harjula 16:lla ja Kurtis Rice 12 pisteellä.
Sarjataulukossa viimeiseksi jäänyt Porvoon Tarmo kärsi neljännen peräkkäisen tappionsa, kun Team Componenta kukisti kotipelissään Tarmon lukemin 100-87 (46-39).
Componenta johti peliä alusta loppuun ja kotivoitto irtosi helposti, Kun Tarmo ei pystynyt puolivälin jälkeen kuromaan eroa missään vaiheessa alle kymmeneen pisteeseen.
Frank Richards heitti Karkkilalle 22 pistettä, Darrell Waters 20 ja Kimmo Tolvanen 19. Waters kahmi lisäksi 15 levypalloa.
Tarmoa ei auttanut edes Emmanuel Messyn komea 33 pisteen saalis. Henri Hirvikoski ja E.J. Drayton heittivät kumpikin 15 pistettä.
(STT)
Korisliigan täydelliset ottelutilastot ja muita tilastoja osoitteessa www.basket.fi.
Kataja Basket otti toisen voittonsa miesten Korisliigan finaaleissa. Salon Vilpas on edelleen nollilla.
Kataja Basket otti harvinaisen kovan vierasvoiton Korisliiga-finaalien ensimmäisessä ottelussa.
Miesten Korisliigan kevään 2026 pronssimitalisti on Uudenkaupungin Korihait.
Karhu Basketia Korisliigassa viimeisen kolmen kauden ajan menestyksekkäästi edustanut Loimaan Korikonkareiden kasvatti Oliver Kandén, 200 cm ja 21 vuotta, siirtyy ensi kaudeksi Yhdysvaltain NCAA-liigaa pelaavaan Pepperdinen yliopistoon.
Salon Vilpas ja Kataja Basket ottavat mittaa miesten Korisliigan finaalien avausottelussa lauantaina 2. toukokuuta. Nuoret suomalaistähdet Luukas Vaara ja Thomas Tumba jakavat ajatuksensa yllättävän kaksikon tulevasta kohtaamisesta.
Ruudussa kauden mittaan nähty Hang Time -sarja Korisliiga-pelaajista on tuonut jälleen ihastuttavat persoonat lähemmäksi kannattajia. Nyt on aika äänestää jo kuudennen tuotantokauden paras jakso.
Lauantaina alkava miesten Korisliigan finaalisarja Salon Vilppaan ja Kataja-Basketin välillä tuomitaan seitsemän erotuomarin voimin.
Kataja Basket ja Salon Vilpas voittivat tänään omien välieräsarjojensa seitsemännet ottelut ja etenevät näin ollen toisiaan vastaan Korisliiga-finaaleihin.
Bisons on kiinnittänyt Michael Poundsin uudeksi päävalmentajakseen. Sopimus kattaa kauden 2026-27 ja se sisältää option kaudesta 2027-28. Pounds saapuu Loimaalle KTP-Basketin apuvalmentajan paikalta.
Tapiolan Hongan Korisliiga-miehistö on aloittanut valmistautumisen Korisliiga-kauteen 2026-27. Joukkue on solmimassa tukun pelaajasopimuksia ja ensimmäisenä signauksena on takapelaajan paikalle Tapiolan Hongan oma kasvatti Lauri Kallio (188cm).