29.11.2008 Korihait jatkoi Korisliigassa kipuamistaan kohti kärkeä, kun se otti lauantaina jo neljännen peräkkäisen voittonsa Tampereen Pyrinnön kaaduttua Uudessakaupungissa pistein 84-68 (40-25).
Korihait hallitsi peliä koko ajan. Pyrintö pystyi uhkaamaan kotivoittoa vain kolmannen jakson lopulla, jolloin tamperelaiset nousivat hetkeksi kolmen pisteen päähän.
Alain Laroche teki Korihaille 20 pistettä, kaikki kuusi kolmostaan upottanut Heikki Saaristo 18 ja ansiokkaasti Antti Nikkilän kanssa paininut Jussi Kumpulainen 17.
Jo kuudennen peräkkäisen tappion kärsineestä Pyrinnöstä pääsivät kaksinumeroiseen korilukemiin Chris Hester 23:lla, Joni Harjula 16:lla ja Kurtis Rice 12 pisteellä.
Sarjataulukossa viimeiseksi jäänyt Porvoon Tarmo kärsi neljännen peräkkäisen tappionsa, kun Team Componenta kukisti kotipelissään Tarmon lukemin 100-87 (46-39).
Componenta johti peliä alusta loppuun ja kotivoitto irtosi helposti, Kun Tarmo ei pystynyt puolivälin jälkeen kuromaan eroa missään vaiheessa alle kymmeneen pisteeseen.
Frank Richards heitti Karkkilalle 22 pistettä, Darrell Waters 20 ja Kimmo Tolvanen 19. Waters kahmi lisäksi 15 levypalloa.
Tarmoa ei auttanut edes Emmanuel Messyn komea 33 pisteen saalis. Henri Hirvikoski ja E.J. Drayton heittivät kumpikin 15 pistettä.
(STT)
Korisliigan täydelliset ottelutilastot ja muita tilastoja osoitteessa www.basket.fi.
Helsinki Seagullsin kotiavaus Kauhajokea vastaan päättyi 89–56-voittoon. Mestaruuteen vaaditaan neljä voittoa.
Miesten Korisliigan 1. finaali käynnistyi lauantaina kello 17 Töölön Kisahallissa. Ruudun lähetys ottelusta ei toiminut aluksi, mutta vika on nyt korjattu.
Kevään tuore pronssijoukkue Salon Vilpas on solminut vuoden jatkosopimuksen sentteri Luukas Vaaran kanssa. 207-senttinen Vaara aloittaa näin kolmannen kautensa Vilppaan paidassa.
Playoffit puhtaalla pelillä selvittänyt Kauhajoki haastaa miesten Korisliiga-finaalissa sarjavaiheen selkeän voittajan Helsinki Seagullsin. Joukkueet ovat mitelleet keskenään korkeilla sijoilla pudotuspeleissä usein mutta finaalissa vain kerran aiemmin.
Kouvot on solminut pelaajasopimukset Teemu Kristerin, Aarni Korkiatuvan ja Lauri Liesmalan kanssa. Kristerin sopimus on 1+1-vuotinen, Korkiatuvan 2-vuotinen ja Liesmalan 2+1-vuotinen. Koko kolmikolla on aikaisempaa historiaa Kouvojen organisaatiossa.
Yhdysvaltalainen Jalen Jackson jatkaa uraansa Uudenkaupungin Korihaissa. Laituri on tehnyt vuoden mittaisen jatkosopimuksen seuran kanssa. Seurahistoriassa muun muassa viidenneksi eniten syöttöjä Korisliigassa antanut Jackson aloittaa syksyllä jo viidennen kautensa Uudessakaupungissa.
Santeri Liljeberg ja Otto Räisänen jatkavat Pyrinnössä ensi kaudella.
26. huhtikuuta alkava miesten Korisliigan finaalisarja tuomitaan seitsemän erotuomarin voimin.
Salon Vilpas ja Kataja Basket pelasivat Joensuussa miesten Korisliiga-kauden pronssimitaleista.
Kauhajoen ja Kataja Basketin välieräsarja saapui päätökseen otteluvoitoin 4–0.