30.3.2009 Korihait oli hävinnyt Kouvoja vastaan peräti yhdeksän edellistä kohtaamista, mutta maanantain ainoassa Korisliigan ottelussa voitto jäi Uuteenkaupunkiin 92-70 (34-35) -tuloksella.
Neljä edellistä peliään voittaneelle Kouvoille tappio merkitsi käytännössä runkosarjan voittomahdollisuuden menettämistä. Sarjataulukossa toisena oleva Kouvot voi suistaa Joensuun Katajan kärkipaikalta vain voittamalla kaikki neljä jäljellä olevaa runkosarjapeliään ja samalla Katajan pitäisi hävitä viimeiset viisi peliään runkosarjassa.
Kouvot hallitsi nytkin alkupeliä päästyään toisella neljänneksellä 13 pisteen johtoon. Korihaiden nousu alkoi jo tuon jakson aikana ja kolmannella se siirtyi johtoon. Peli ratkesi viimeisen neljänneksen puolivälissä Korihaiden karattua hurmoksessa jo 20 pisteen johtoon.
- En ole aiemmin nähnyt joukkueeni pelaavan näin hyvin yhteen. Tänään kaikilla oli todella yhteinen maali. Onnistuimme hyvin puolustuksessa ja saimme Kouvojen kolmen pisteen heitot pois, kehui Korihaiden valmentaja Jyri Lehtonen.
Mark Zoller heitti Korihaille 22 pistettä, Bojan Sarcevic 21 ja Josh Gonner 19. Kouvoista Brian Swift teki 15 pistettä, Antti Kanervo 14 ja Calvin Walls 12.
Korihailta puuttui jalkavaivainen Alain Laroche ja Kouvoilta yhä nilkkaansa paranteleva Jukka Kataja.
(STT)
Korisliigan täydelliset ottelutilastot ja muita tilastoja osoitteessa www.basket.fi.
Tampereen Pyrinnön ja Salon Vilppaan toisesta puolivälieräkohtaamisesta tuli huomattavasti tiukempi trilleri kuin ensimmäisestä.
Kataja Basket nappasi vierasvoiton Kauhajoelta heti puolivälierien käynnistykseksi. KTP-Basket sen sijaan puolusti kotikenttäänsä onnistuneesti, vaikka haastajat pääsivät kahden pisteen päähän.
Samu Adler ja Mikael Aalto kuuluivat Korisliiga-illan hahmoihin, kun ensimmäiset puolivälieräpelit paketoitiin Salossa ja Uudessakaupungissa.
Korisliigan puolivälierissä toisensa kohtaavat tiistaina 24. maaliskuuta kovia kokenut Kauhajoki ja sijoitustaan parempi Kataja sekä jatkuvasti kehittyvä KTP ja merkittävällä kokemusedulla siunattu Seagulls.
Korisliigan puolivälierissä toisensa kohtaavat maanantaina 23. maaliskuuta jatkosarjavoittaja Salon Vilpas ja alemmassa jatkosarjassa huippumenestynyt Tampereen Pyrintö sekä varmaan joukkuepeliin luottava Korihait ja kenttää hurjasti juokseva Tapiolan Honka.
Pantteripatsaan jo häämöttäessä kahdeksan joukkueen ulottuvilla Korisliiga-kausi on tullut vuoden jännittävimpään vaiheeseen. Kevään pudotuspeleihin on valittu 18 erotuomaria jakamaan oikeutta kauden ratkaisuhetkissä.
Salon Vilpas varmisti jo aiemmin sarjavaiheen voiton ja lähtee playoffeihin sijalta yksi. Kauhajoen kotietu oli ennestään varmaa, mutta ottelutulos lukitsi joukkueen sijalle kaksi. Muutkin kotietupaikat ratkesivat tänään, ja samalla valkeni alemman jatkosarjan pudotuspelisijojen järjestys.
Keskiviikkona pelataan Korisliigan jatkosarjojen viimeiset ottelut. Sijat 2.-5. ratkeavat päätöskierroksella. Myös Kataja Basket ja Tampereen Pyrintö ratkaisevat sijat 7. ja 8.
Kataja Basket kaatoi toisen pahimmista kilpailijoistaan, Bisons Loimaan, ja varmisti oman pääsynsä pudotuspeleihin. Lahti Basketball ei olisi myöskään enää uhannut joensuulaisia, koska se kärsi hiuksenhienon tappion sarjaputoaja Kobrille. Ylemmässä jatkosarjassa puolestaan korkein ja matalin sija on ratkaistu, mutta niiden välissä järjestys voi vielä jatkosarjojen päätöskierroksella muuttua.
Miesten Korisliigan jatkosarjoja on kullakin joukkueella jäljellä enää yksi tai kaksi ottelua. Alemman jatkosarjan toinen playoff-joukkue ja ylemmän jatkosarjan joukkueiden järjestys sijoilla 2–5 ovat edelleen mysteerejä.