Korikuninkuus mukinoitta Tampereelle – taas

13.3.2003 Tamperelaista Pyrbasketia edustava William McFarlan oli keskiviikkona päättyneen SM-runkosarjan korilinko. Hän voitti korikuninkuuden 25,3 pisteen ottelukohtaisella keskiarvollaan. Pistetilaston ykkössija meni tuttuun osoitteeseen, sillä Pyrbasketin amerikkalaisvahvistus keikkui kärkipaikalla jo neljättä kertaa peräkkäin.

Pyrbasketin amerikkalaishallinta on jatkunut jo pidempäänkin, vain Karkkilassa kaudella 1998-99 pelannut Michael Jackson on onnistunut tekemään loven siihen. Seitsemänä viime kautena on kuudesti Pyrbasketin vahvistus ollut korikuningas. Ennen McFarlania pistetehtailun ykkösiä ovat olleet Ashante Johnson (2001-02), Damon Williams (1999-01) sekä Marcus Norris (1996-98).

Päättyneen runkosarjan paras kotimainen korintekijä oli joensuulaisen Katajan Jukka Toijala (keskiarvo 18,0), joka kävi tittelistä tiukan väännön KTP:n Roope Mäkelän kanssa. Mäkelän keskiarvoksi merkitään niinikään 18,0 pistettä, mutta ilman pyöristyksiä se on 17,97, kun Toijalalla puolestaan tasan 18.

Levypallojen kuninkuuden vei reilulla erolla nimiinsä salolaisjoukkue Vilpas Vikingsin Derrick Stroud. Hän poimi huomaansa keskimäärin 13,3 irtopalloa, kun tilaston kakkonen McFarlan ”jäi” keskiarvoon 10,7. Levyritilaston ykkössija on Stroudille toinen peräkkäinen.

Huiman tarkkakädet

Kotimaisia tilastovoittajia saatiin niin syötöissä kuin heittotarkkuuksissakin. Koriinjohtavien syöttöjen ykkönen oli Toijala 6,85 syötöllään. Riistoissa paras oli porvoolaisen Tarmon Gyasi Cline-Heard (2,52) ja torjunnoissa Team Componentan John Ford (2,71), joka pelasi myös sarjassa eniten minuutteja (39,0).

Lopulta SM-karsintasarjan onnistuneesti välttäneen Äänekosken Huiman riveistä löytyy liuta tarkkakäsiä. Huimaan meni nimittäin kaksoisvoitot niin vapaaheittojen kuin kolmen pisteen heittojenkin tarkkuudessa. Vapareissa ykkönen oli Toni Ilmonen, joka pisti bonusheitoistaan pussin pohjaan 88,6 prosenttia (93/105). Ilmosta seurasi tiiviissä tuntumassa Pena Ranta 88,0 prosentillaan (66/75). Kolmosten onnistumisprosentillaan 47,0 (31/66) Ranta valtasi kärkipaikan ennen joukkuetoveriaan Jouni Määttästä, jonka kaukoheitoista upposi 46,8 prosenttia (65/139).

Kahden pisteen heitoissa ykkösnimi oli Pussihukkien Erron Maxey, joka viimeisteli yrityksensä 65,9 prosentin (278/422) tarkkuudella.

Asiat

 
6.5.2026 12:49 3x3

Nopea, fyysinen ja urbaani 3x3 valtaa kesän – Koripalloliitto mukana kasvattamassa ilmiötä

3x3-koripallo ei ole vain pelimuoto, vaan oma kulttuurinsa, joka on syntynyt kaupungeissa ja kasvanut osaksi kansainvälistä urheilukenttää. Se yhdistää koripallon perusarvot, urbaanin ympäristön ja tapahtumamaisen tunnelman tavalla, joka tekee lajista ainutlaatuisen sekä pelaajille että katsojille. 

5.5.2026 20:38 Korisliiga

Kataja ei taipunut kotonaankaan – Korisliiga-finaalit 2–0-tilanteessa

Kataja Basket otti toisen voittonsa miesten Korisliigan finaaleissa. Salon Vilpas on edelleen nollilla.

5.5.2026 18:17 Pirkka Street Basket

Kevään 2026 Pirkka Street Basket -kiertue lähti käyntii Lahdesta

Tämän vuoden ensimmäinen PSB -tapahtuma oli Lahdessa

4.5.2026 23:24 Suomalaiset ulkomailla

Lilli Onnela siivitti Faenzan jatkoon Italiassa

Lilli Onnela oli jälleen isossa roolissa, kun Faenza eteni yllättäen lohkonsa finaaliin. Anissa Poundsin Oaklands Wolves eteni Ison-Britannian liigan välieriin.

4.5.2026 09:19 Pirkka Street Basket

Pirkka Street Basket tulee taas toukokuussa – luvassa jälleen vuoden hauskimpia koulupäiviä

Tuhannet alakoululaiset pääsevät jälleen toukokuussa viettämään vuoden hauskinta koulupäivää. Pirkka Street Basket -kiertue ulottuu tänä keväänä Helsingistä aina Ouluun saakka 15 tapahtuman voimin.

3.5.2026 20:42 14-vuotiaiden SM

14-vuotiaiden Suomen mestaruudet tytöissä Helmi Basketille ja pojissa LePy Oranssille

14-vuotiaiden tyttöjen ja poikien SM-sarjat huipentuivat viikonloppuna Kisakallion Susi Training Centerissä. Tyttöjen Suomen mestaruuden voitti Helmi Basket, pojissa taas LePy Oranssi.

2.5.2026 21:21 Korisliiga

Kataja rynnisti finaalien avausvoittoon – Vilppaan kotietu mennyttä

Kataja Basket otti harvinaisen kovan vierasvoiton Korisliiga-finaalien ensimmäisessä ottelussa.

1.5.2026 20:01 Korisliiga

Korihaille pronssia – Seagulls kaatui 20 pisteellä

Miesten Korisliigan kevään 2026 pronssimitalisti on Uudenkaupungin Korihait.

1.5.2026 10:18 Susijengi

Jantunen johti Fenerbahcen voiton päähän Final Fourista

Mikael Jantunen teki täydellistä työtä upottamalla vappuaattoiltana kaikki yhdeksän heittoaan , kun hallitseva mestari Fenerbahce peittosi Zalgiris Kaunasin näytöstyyliin 86-74 (51-33) Euroliigan toisessa puolivälieräottelussa. Fenerbahce johtaa puolivälieräsarjaa voitoin 2-0 ja on yhden voiton päässä paikasta Euroliigan Final Fourista.

30.4.2026 15:52 NCAA

Oliver Kandén NCAA-liigan Pepperdineen

Karhu Basketia Korisliigassa viimeisen kolmen kauden ajan menestyksekkäästi edustanut Loimaan Korikonkareiden kasvatti Oliver Kandén, 200 cm ja 21 vuotta, siirtyy ensi kaudeksi Yhdysvaltain NCAA-liigaa pelaavaan Pepperdinen yliopistoon.

Näytä lisää vastaavia