Koripallolegenda Timo Lampen kuollut

Yksi kaikkien aikojen parhaista suomalaisista koripalloilijoista, Timo Lampen kuoli viime torstaina pitkän sairastelun jälkeen.

Syyskuun 5. päivänä 1934 syntyneen Lampenin ura koripalloilijana hakee vertaistaan niin maajoukkue- kuin seurajoukkuetasoillakin. Timo Lampen edusti Suomea maaotteluissa 132 kertaa ja oli mukana mm. Tokion olympialaisiin selviytyneessä maajoukkueessa.

Urheilutoimittajien äänestyksessä Lampen valittiin Vuoden koripalloilijaksi vuosina 1961 ja 1962. Lahden NMKY:tä koko uransa edustanut Timo Lampen oli SM-sarjan korikuningas peräti viitenä pelikautena; 1962-64, 1966 ja 1967.

Koripalloliiton 60-vuotisjuhlaturnauksessa Helsingissä vietettiin hiljainen hetki Timo Lampenin muistoksi ennen Suomen ja Liettuan ottelua.

Päivitetty

Henkilöt