Korisliiga 2016-17 pähkinänkuoressa: Helsinki Seagulls jatkaa siitä, mihin keväällä jäi

1.10.2016 Helsinki Seagulls ylsi historiansa toisella pääsarjakaudella mitalipeleihin haalari yllä ja hartiavoimin ja nousi vierasvoiton päähän finaalipaikasta. Helsinkiläisen koripalloyleisön verrattain onnistuneesti puolelleen voittanut Seagulls jatkaa nyt historiansa kirjoittamista vahvoista asetelmista, joihin se viime keväänä kaivautui.

Carl Lindbom on jälleen vahvassa roolissa Seagullsin lentäessä kohti mitalipelejä.

Jason Conleyn pudotuspelit jäivät kesken loukkaantumisen johdosta.

Historiallisiin saavutuksiin yltäneen '99-maajoukkueen Ricky Waxlax vahvistaa Gullsia kolmivuotisella sopimuksella.

Mikko Larkas jatkaa uraansa Gullsin päävalmentajana. Kuvat: Francois Perthuis & Ville Vuorinen.

Kausi 2015-16

Helsinkiläisjoukkueen parhaat aseet viime runkosarjakaudella olivat puolustuspään intensiteetti, kevään mittaan parantunut peli-ilme sekä Töölön Kisahalli. Vielä runkosarjavaiheessa joukkueelta ei ollut lupa odottaa ihmeitä, mutta ”lokkiparven” tahtotila kasvoi käsin kosketeltavaksi puolivälierissä, joissa Karhu kaatui ratkaisevassa ottelussa kotikentällään. Välierissä uskomatonta tahtoa uhkunut Gulls oli lähellä kaataa Tampereen Pyrinnön, vaikka pelasi vain kahdella ulkomaalaispelaajalla.

Saapuneet pelaajat

Seagulls lähtee kauteen kolmella ulkomaalaispelaajalla, joista uusia tuttavuuksia ovat 206-senttinen Devonte Upson ja 193-senttinen Raymond Cowels III. Kolmantena ulkomaalaispelaajana jatkaa joukkueen isähahmo ja alati vaarallinen korintekijä Jason ”Coop” Conley.

Alex Vaenerberg osoitti arvonsa kakkospelinrakentajan tontilla viime kaudella Salon Vilppaassa. Raholan Pyrkivä tuo myös Gullsissa arvokkaan lisän vaihtopenkiltä käsin. Atleettinen, ’99 syntynyt nuorten maajoukkuemies Ricky Waxlax näyttänee liigassa potentiaaliaan väläyksittäin.

Viime kaudesta tutuista pelaajista Conleyn lisäksi jatkavat viinin lailla kypsynyt Timi Heinonen, puolustuksen puurtaja Antti ”Jumppa” Niskanen, kovalla itseluottamuksella pelaava luottopelinrakentaja Antto Nikkarinen sekä heittäjä-ässä Carl Lindbom.

Lähteneet pelaajat

Hyviksi hankinnoiksi osoittautuneet amerikkalaiset Terrence Watson ja James Sinclair eivät jatka Helsingissä. Seagullsin muu hävikki on lähtöisin duunarijaostosta, suurimpia minuutteja nauttineista pelaajista poissa ovat Lauri Toivonen ja Jarkko Kyllönen.

Valmennusjohto

Neljännelle kaudelleen Seagullsissa jatkaa Susijengin valmennusrinkiin nostettu Mikko Larkas, joka on kehittynyt Gulls-aikanaan valmentajana harppauksin. Viime kaudella Larkas reagoi terävästi ottelutapahtumiin, peluutti miehistöään järkevästi ja pystyi tekemään joukkueestaan paremman pitkien pudotuspelisarjojen edetessä. Larkaksen apuna toimii taktisista avuistaan kehuttu Petri Velling.

Seuraa häntä

Toissa kaudella Gullsin kotimaisena tähtenä tuikkineella Carl Lindbomilla oli viime kaudella käynnistymisvaikeuksia oppia pelaamaan samalla pelipaikalla Timo Heinosen kanssa. Kauden edetessä ”Calle” löysi kuitenkin itseluottamuksena ja oppi käyttämään hyödykseen asemansa kolmantena tai neljäntenä hyökkäyspään optiona, jolla on merkittävästi aiempaa enemmän tilaa operoida. Lindbomista on kasvanut yksi Korisliigan parhaista heittäjistä, joka on väläytellyt hetkittäin myös lähietäisyyksien viimeistelijänä.

Värikkäin pelaaja

Seagulls antoi viime kaudella korinalustoilla tasoitusta muille liigan pudotuspelijoukkueille, mutta alkavalla kaudella preesens kolmessa sekunnissa ei jää ainakaan Devonte Upsonista kiinni. 206-senttinen SE Louisianan kasvatti on erikoistunut näyttävään viimeistelyyn molemmissa kenttäpäädyissä donkkien, blokkien ja repimällä revittyjen levypallojen muodossa.

Ennuste

Hiljaa hyvä tulee. Gulls ei ole edelleenkään kirkkain mitalisuosikki, mutta joukkue pääsee jatkamaan pitkälti samalla ryhmällä kuin viime kaudella. Gulls on harvalukuisella kokoonpanolla operoiva joukkue, mutta toisaalta ryhmällä on vielä tilaa yhdelle amerikkalaispelaajalle, ja Helsinki on aina houkutteleva vaihtoehto liigatason pelimiehille. Mitali ei olisi yllätys.

Helsinki Seagulls pähkinänkuoressa

  • Kaupunki: Helsinki (632,577 asukasta)
  • Viime kaudella: Runkosarjan 7. (16-20), puolivälierävoitto vs. Karhu (2-3), välierätappio vs. Pyrintö (3-4), pronssiottelutappio vs. BC Nokia (66-69).
  • Budjetti: 650.000€
  • Tavoite: Mestaruus
  • Veikkauksen mestarikerroin: 10,00
  • www: www.helsinkiseagulls.net
  • Facebook: helsinkiseagulls
  • Twitter: @GullsBasketball

Helsinki Seagullsin kokoonpano 1.10.2016

#

Nimi

Pituus

Syntynyt

Pelipaikka

Kasvattajaseura

2

VAENERBERG Alex

183

21.8.1992

1, 2

Raholan Pyrkivä

4

NIKKARINEN Antto

185

1.3.1991

1

Pussihukat, Vantaa

8

HEINONEN Timo

198

26.11.1981

4, 5

Pussihukat, Vantaa

11

LINDBOM Carl

206

10.11.1991

4, 5

Tapiolan Honka

18

COWELS Raymond III

193

18.11.1990

2, 3

Santa Clara (USA)

20

CONLEY Jason

196

21.7.1981

3, 4

Missouri (USA)

22

UPSON Devonte

206

23.3.1993

5

SE Louisiana (USA)

23

EBOREIME Jyri

185

23.5.1998

1

Helsingin NMKY

33

NISKANEN Antti

188

10.8.1986

2, 3

Sykki, Helsinki

47

WAXLAX Ricky

194

1999

2,3

MaSu, Helsinki

 
12.11.2025 14:20 Pääjuttu

Jyri Lehtonen HBA:n poikien edustusjoukkueen päävalmentajaksi

Pitkän ja menestyksekkään valmentajauran Korisliigassa tehnyt entinen huippupelaaja ja Äänekosken Huiman kasvatti Jyri Lehtonen, 51, on Viroon siirtyneen Anton Mirolybovin seuraaja Helsinki Basketball Academyn Divari A:ssa pelaavan poikien edustusjoukkueen päävalmentajana sekä nuorten olympiavalmentajana.

12.11.2025 14:03 Korisliiga

Seagullsin Kahron Ross kertoo erityisestä suhteestaan Suomeen ja Korisliigaan – ”Olen pikkukaupungin kasvatti, joten eniten sopeutumista on vaatinut muutto Nokialta Helsinkiin”

Kuukauden pelaaja Kahron Ross johti Helsinki Seagullsin lokakuussa kuuden ottelun mittaiseen voittoputkeen ja tilastoi omiksi keskiarvoikseen tuplatuplan 17,7 pisteellä ja 10,1 syötöllä.

8.11.2025 21:24 Korisliiga

Henrit johtivat Katajan vihdoin kauden toiseen voittoon – Lahdelta näyttävä esitys vierasmatkalla

Henri Permanto ja Henri Kantonen olivat Kataja Basketin johtotähtiä, kun sarjan kärkikaksikkoon kuuluva Salon Vilpas taipui Joensuussa.

7.11.2025 21:32 Korisliiga

Honka nappasi vierasvoiton Seagullsista ja nousi ottelun päähän sarjan kärkipaikasta – myös Lapualla kärsittiin kotitappio

Alvar Peltoniemi johti Hongan voittoon hurjalla 17 pisteen ja 15 levypallon tuplatuplalla. KTP:n voitossa Tuomas Hirvonen puolestaan nakutteli 12 pistettä ja jakoi kymmenen syöttöä.

6.11.2025 14:41 Korisliiga

Kahron Ross on valittu Korisliigan lokakuun kuukauden pelaajaksi

Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Kauden ensimmäinen valinta on Helsinki Seagullsin Kahron Ross.

5.11.2025 21:40 Korisliiga

Pyrintö dominoi peliä häkellyttävin pistelukemin – toisaalla Gustavson ja Granlund johtivat omat joukkueensa voittoihin

Tampereen Pyrintö kaatoi Kobrat tehden 133 pistettä. Vastaavaan lukemaan on ylletty 2000-luvun aikana vain neljästi. Illan muita voittajia olivat Kauhajoki ja KTP-Basket.

4.11.2025 21:35 Korisliiga

Seagulls ja Vilpas tasapisteissä sarjan johdossa – voitot tänään liigan koko kärkikolmikolle

Helsinki Seagulls, Salon Vilpas ja Tapiolan Honka pitävät kolmen kärkeä miesten Korisliigassa.

4.11.2025 10:24 Korisliiga

Andre Gustavson palaa Karhu Basketiin

Räjähtävän sisääntulon Korisliigaan viime kaudella tehnyt Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, palaa maajoukkuetaukoon asti kestävällä sopimuksella hallitsevan SM-hopeamitalisti Karhu Basketin riveihin. Sopimuksessa on optio loppukaudesta. Wartti Basketin kasvatteihin lukeutuva Gustavson edusti Suomea mitalipeleihin päättyneissä historiallisissa kesän 2025 EM-kotikisoissa.

1.11.2025 19:48 Korisliiga

Keeler dominoi korin alla – Katajan Kantonen pisti tuulemaan, mutta Bisons oli silti vahvempi

Dean Keeler johti Bisons Loimaan työtä lukuisilla hyökkäyslevypalloilla ja täydellisyyttä hipovalla kahden pisteen osumaprosentilla. Kataja Basketin Henri Kantonen puolestaan pyssytti loistavasti niin läheltä kuin kaukaakin, mutta se ei riittänyt voittoon.

31.10.2025 21:01 Korisliiga

Joona Tuomala takoi 28 pistettä, kun KTP kaatoi Kauhajoen – seitsemällä miehellä pelannut Kouvot katkaisi Salon Vilppaan voittoputken

Miesten Korisliigan viiden ottelun kierros sisälsi monta jännittävää vaihetta. Isoimpina käänteinä nähtiin, kun kentälle voittamattomana saapunut Salon Vilpas kärsi kauden ensimmäisen tappionsa ja Tapiolan Honka nousi viimeisellä hyökkäyksellään ohi Korihaista.

Näytä lisää vastaavia