12.10.2020 13:15 Helsinki Seagulls jäi viime kauden keskeytyessä tasapisteisiin Korisliigan ykkössijan kanssa. Antti Kanervo pitää joukkueensa voiton mahdollisuuksia varmempina kuin tulevan kauden mutkatonta onnistumista.

Antti Kanervo oli viime kaudella Korisliigan paras suomalainen pisteiden tekijä 14,7 pisteen keskiarvolla. Kuva: Ville Vuorinen/Korisliiga
Helsinki Seagulls jakoi Vilppaan kanssa tasapisteet paalupaikalla, kun Korisliiga keskeytyi keväällä koronaongelmiin. Nyt 36 ottelustaan 30 voittanut Seagulls valmistautuu uuteen kauteen, ja kokenut heittävä takamies Antti Kanervo toivoo, että kausi ylipäätään päästään pelaamaan ongelmitta loppuun asti. Se on oikeastaan ainoa tavoite, jonka voi toistaiseksi lyödä lukkoon.
– Lähdetään siitä liikkeelle, että kaikki pysyisivät terveinä ja pystyisimme pelaamaan mahdollisimman pitkän sarjan, niin se voisi olla nyt se ensisijainen tavoite, Kanervo toteaa.
Kaikki joukkueet ovat joutuneet poikkeuksellisen kauden käynnistyksen alla tinkimään vähintään joistakin tyypillisistä harjoitusrutiineista, mutta Korisliigan käynnistys on joukkueiden lisäksi poikkeuksellinen myös katsojien, tuomareiden ja kaikkien muidenkin kannalta. Se, että jokainen toimija yhtälössä ottaa erityisjärjestelyt vakavasti, on turvallisten työolojen ehto.

Oman joukkueen taso ja mahdollisuudet sarjassa sen sijaan eivät erityisesti huoleta Kanervoa. Kun hän katsoo taaksepäin viime kauteen, hän pystyy olemaan tuloksiin ja tilanteeseen erittäin tyytyväinen.
– Pelasimme parhaimmillaan todella hyvin ja olimme ainakin omasta mielestäni erittäin viihdyttävä joukkue katsoa. Peli oli iloista ja yleisöystävällistä, minkä lisäksi tulostakin tuli.
Kanervo lisää kuitenkin nopeasti, että viime kauden päättymisestä on jo yli puoli vuotta aikaa, joten silloiset onnistumiset eivät ole mikään erehtymätön mittatikku. Vaikka joukkueen kokoonpano on luotettava ja roolit ovat tiedossa ja tasapainossa, aika lajista erossa on ollut pitkä.
– En tiedä, kaivataanko tässä vaiheessa sinänsä mitään uutta. Yhteistä harjoittelua nyt lähinnä tarvitaan.
Kotimaisista runkopelaajista suurin osa on samoja kuin viime kaudellakin, ja siitä lähtökohdasta on Kanervon mukaan hyvä lähteä rakentamaan. Joukkueessa jatkavat yhä hänen ohellaan muiden muassa maajoukkuetähdet Shawn Huff ja Tuukka Kotti.
– Ajatuksen tasolla olen erittäin tyytyväinen kokoonpanoomme, mutta tilaisuudet päästä testaamaan joukkuetta kunnolla ovat olleet erittäin vähissä, Kanervo kertoo.
Hän oli ennen keskeytystä tyytyväinen omaan kauteensa ja toteaa, että jos tulevalla kaudella pelaaminen onnistuu samalla tavalla, asiat ovat aika hyvin järjestyksessä. Nyt on vain löydettävä takaisin hukassa olevaa pelituntumaa.
Kokeneiden tekijöiden lisäksi Seagullsin riveissä on tarjolla lupaavaa nuortakin väkeä. Kanervo oli muutama viikko sitten joukkueen harjoituksiin liittyessään positiivisesti yllättynyt seuratessaan tuoreemman polven työtä. Silmällä kannattaa pitää erityisesti esimerkiksi vasta 18-vuotiasta laitahyökkääjä Max Besselinkiä.
– Lisäksi meillä on siellä useita muitakin todella hyviä pelaajia, joita ei vielä viime vuonna ole nähty. Sieltä tulee varmasti uusia miehiä jo isoihinkin rooleihin, Kanervo ennustaa.
Korisliiga käynnistyy 13.10., kun avausottelussa Seagulls kohtaa Kauhajoen. Kaikki Korisliigan ottelut ovat katsottavissa maksullisen Ruutu+-palvelun kautta.
Dean Keeler johti Bisons Loimaan työtä lukuisilla hyökkäyslevypalloilla ja täydellisyyttä hipovalla kahden pisteen osumaprosentilla. Kataja Basketin Henri Kantonen puolestaan pyssytti loistavasti niin läheltä kuin kaukaakin, mutta se ei riittänyt voittoon.
Miesten Korisliigan viiden ottelun kierros sisälsi monta jännittävää vaihetta. Isoimpina käänteinä nähtiin, kun kentälle voittamattomana saapunut Salon Vilpas kärsi kauden ensimmäisen tappionsa ja Tapiolan Honka nousi viimeisellä hyökkäyksellään ohi Korihaista.
KTP-Basketin takamies ja Kouvolan Poikien kasvatti Tuomas Hirvonen, 29, saavuttaa merkittävän rajapyykin, kun hän pelaa uransa 500. Korisliiga-ottelun. Vaikka pelejä on kertynyt komea määrä, intohimo lajiin on yhä tallella.
16,3 pistettä ja 4,7 levypalloa alkukaudella tilastoinut Alvar Peltoniemi on Korisliigan tiiviisti seurattuja tuoreita nousijoita. Hänen kasvattajaseuransa Tapiolan Honka on myös ottanut varovaisen lupaavan startin runkosarjaan.
Kahron Ross johti Seagullsin kotivoittoon vakuuttavalla tuplatuplallaan.
Erotuomari Jaakko Kauniston tuomaripolku alkoi alle kymmenvuotiaana, kun serkku antoi pillin käteen Vimpelin liikuntahallissa. Tyttöjen pelistä puuttui toinen tuomari, ja Kaunistolle annettiin neuvoksi viheltää, jos näkee jotain, mikä ei hänen mielestään kuulu korikseen. Se oli sysäys yli 25 vuoden mittaiselle matkalle.
Miesten Korisliigassa nähtiin tänään pelkkiä kotivoittoja. Alvar Peltoniemi ja Eemi Luukkonen pelasivat vahvasti niin pisteiden kuin levypallojenkin valossa.
Salon Vilpas johtaa miesten Korisliigaa parhaillaan voitoin 6–0. Myös Bisons Loimaa tulee lähellä perässä 3–3-saldollaan.
Pyrinnön Jared Billups, Seagullsin Kahron Ross sekä Kauhajoen Ty Berry ja Oliver Kandén johtivat muhkeilla piste-esityksillään omat joukkueensa voittoon, kun taas Korihaiden Mikael Aalto joutui järisyttävästä suorituksestaan huolimatta tyytymään tappioon.
Korisliiga-katsojille ennestään tuttu Kaleb Warner on tehnyt kauden 2025–26 kattavan sopimuksen Tampereen Pyrinnön kanssa.