Korisliiga-ennakko: Korihailla kasassa nuori nippu osaamista sekä uudet valmennustuulet

23.9.2019 20:18 Viime kaudella Korisliigassa kymmenenneksi yltänyt Uudenkaupungin Korihait lähtee alkavaan kauteen espanjalaisvalmentaja Jordi Justen alaisuudessa.

Tampereen Pyrinnön kasvatti Miikka Marttiselle viime kausi oli ensimmäinen täysi Korisliigassa. Tällä kaudella pelipaitaa komistaa kapteenin c-kirjain. Kuva: Ville Vuorinen/Korisliiga

Edelliset kolme kautta Ruotsin pääsarjassa Nässjö Basketissa valmentanut Juste tietää, ettei hänen joukkueensa ole Korisliigan suurimpia mestarisuosikkeja. 

– Kun katsoo edellisten kausien tuloksia, niin varsinkin Korisliigan kärkijoukkueita vastaan on ollut vaikeaa. Siitäkin syystä kunnioitus tätä sarjaa kohtaan on erittäin korkealla, Juste korostaa.

Juste on tyytyväinen joukkueensa rakenteeseen. Amerikkalaisnelikosta jokainen on tarkkaan harkittu palanen kotimaisen rungon ympärille. Casey Benson toimii pelintekijänä, Anton Cook on takakentän korintekijä, Luke Meikle kaarelle levittävä sisäpelaaja ja Andre Berry perinteinen sentteri.

– Yleisesti voi sanoa, että meillä on hyvin nuori joukkue, jolla on varmasti paljon opittavaa. Ensimmäiset kuukaudet voivat olla välillä vaikeitakin. 

– Viime kaudesta on vain yksi rotaatiopelaaja (Miikka Marttinen) jäljellä, joten aikaa menee toistemme opetteluun ja yhteisen pelitavan sisäistämiseen.

Juste haluaa, että hänen joukkueessaan pelaajat ovat aktiivisia ongelmien ratkaisijoita. 

– Ajatukseni on, että jokainen pelaaja saa käyttää omia vahvuuksiaan valitun pelitavan sisällä. Haluan joukkueeni juoksevan mahdollisimman paljon. Siirtymät ovat meille avainasia. 

– Muutoinkin hyökkäyksemme perustuu nopeaan tempoon, nopeisiin valintoihin. Olemme pienikokoinen ja nuori joukkue, joten haluamme pitää vauhtia yllä. 

Kärjistettynä voi sanoa, että Korihait haluaa välttää viisi vastaan viisi -tilanteita. 

– Hitaisiin hyökkäyksiin tarjoan pelaajille ratkaisumalleja, mutta luotan siihen, että kentällä tapahtuu oikeita asioita. En ole valmentaja, joka huutaa jokaisen kuvion, sellaisesta en pidä. 

Korihait haluaa tehdä aloitteita myös puolustuksessa. Juste tietää, että Korisliigassa joukkueet tekevät tuhojaan, jos puolustaminen on passiivista. 

– Haluamme olla puolustuksessa hyvin, hyvin aggressiivisia. Pallolle on annettava koko ajan painetta. Saatamme myös yllättää välillä eri tyyleillä. 

Pelaajistostaan Juste nostaa Saksasta Korisliigaan palanneen Vesa Heinosen ja jo viime kaudelta tutun Miikka Marttisen.

– Heiltä odotan johtajuutta. 

– 207-senttiseltä Henri Ventoniemeltä odotan isoa roolia. Uskon, että hän auttaa meitä paljon. Samalle haluamme tarjota hänelle paikan kehittyä. Nuorista esimerkiki Tommi Lehtonen saa varmasti vastuuuta.

Justen suurin haaste Suomessa on ollut rajallinen aika. 

– Pelaajia on saapunut kaupunkiin pikkuhiljaa. Yleensä olen halunnut joukkueen kanssa kuuden–seitsemän viikon valmistautumisajan. Nyt kausi alkaa omasta näkökulmasta vähän liian äkkiä, mutta sen asian kanssa on vain tultava toimeen. Emme voi olla kauden alussa ihan valmiita, mutta sama tilanne on monella muulla. 

– Haluan, että opimme heti voittamaan otteluita. On tärkeää näyttää yleisölle, että meidän peleihin kannattaa aina saapua, Juste vaatii. 

 

Korihait 19-20 pähkinänkuoressa

 
11.12.2025 11:13 Korisliiga

Tapiolan Hongan kasvatti Riku Korhonen joukkueensa noususta: ”Tiedämme, että meillä ei ole tähtipelaajia, joten puhumme siitä joukkueena avoimesti ymmärtääksemme vastuumme”

21-vuotias Riku Korhonen opiskelee treenien ohessa kauppatieteitä, mutta tulokset Korisliigassa ovat samalla nousseet raketin lailla. Tapiolan Hongasta on kehittynyt yllättäen varteen otettava mestaruuskandidaatti ja Korhosesta hallitseva kuukauden pelaaja.

10.12.2025 20:49 Korisliiga

Kauhajoelle kotivoitto Zackeryn johdolla – Pyrintö kähvelsi täpärästi vieraspisteet Lahdesta

Bisonsin Pihlajamäen ja Kokon vahvat suoritukset eivät riittäneet Korisliigan sarjakakkosta vastaan.

10.12.2025 10:14 Susijengi

Topias Palmi vahvistaa Pyrintöä

Korisliigan runkosarjan seitsemännellä sijalla majaileva Tampereen Pyrintö on solminut loppukautta koskevan sopimuksen pitkäaikaisen seuraikoninsa, Susijengissäkin vuosikaudet pelanneen Topias Palmin, 196 cm ja 31 vuotta, kanssa. Palmin sopimus sisältää vuodenvaihteen jälkeisen reilun kuukauden ulkomaanoption.

9.12.2025 20:43 Korisliiga

Justus Kilpisen jyvä kohdallaan Seagullsin vierasvoitossa – illan kaikissa Korisliiga-otteluissa kotijoukkueet taipuivat

Helsinki Seagulls, Kataja Basket ja Korihait pääsivät kaikki juhlimaan vierasvoittoja.

9.12.2025 16:47 Korisliiga

Remu Raitanen palaa KTP-paitaan

Kotkalaisen KTP-Basketin nimissä Korisliigan vuoden pelaajan palkinnon keväällä 2022 nimiinsä vienyt Susijengin laitahyökkääjä ja ToPo Juniorien kasvatti Remu Raitanen, 206 cm ja 28 vuotta, palaa Kotkaan ja Korisliigaan solmittuaan KTP:n kanssa loppukauden pituisen sopimuksen.

6.12.2025 18:24 Korisliiga

Hannes Pöllä johti KTP:n voittoon vapaaheittoparaatillaan – Mikael Aallolta jälleen huippusuoritus Uudessakaupungissa

Itsenäisyyspäivän Korisliiga-voittajia olivat KTP-Basket, Korihait ja Kauhajoki.

5.12.2025 20:43 Korisliiga

Lahti jo toiseen voittoon Seagullsista – taulukon huipulla Vilpas ja Honka jatkavat pisteiden keruuta

Sarjanousija on nyt vienyt runkosarjan molemmat kohtaamisensa hallitsevaa mestaria vastaan. Tuore kuukauden pelaaja Riku Korhonen pelasi jälleen erinomaisen pelin Espoossa.

5.12.2025 11:19 Korisliiga

Riku Korhonen on valittu Korisliigan marraskuun kuukauden pelaajaksi

Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Kauden toinen valinta on Tapiolan Hongan Riku Korhonen.

3.12.2025 20:41 Susijengi

Andre Gustavson Belgian suurseura Oostendeen

Susijengin EM-mitalipelijoukkueeseen viime kesänä kuulunut ja marraskuussa Karhu Basketia Korisliigassa edustanut helsinkiläislähtöinen Wartti Basketin kasvatti Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, on solminut loppukauden kattavan sopimuksen Belgian suurseuran Filou Oostenden kanssa.

27.11.2025 12:57 Korisliiga

Pyrinnön Valtteri Mervola haaveili junnuna olevansa jonain päivänä Korisliiga-joukkueen avausviisikon pelinjohtaja – nyt kun se on totta, se on pelaajalle arkipäivää

Toista kautta Tampereen Pyrinnön pelinjohtajan paikalla pelaava Valtteri Mervola kertoo saaneensa Pyynikin palloiluhallin yleisöltä paljon lämmintä palautetta. Parin vuoden takainen lyhyt Saksan-kokemus kuitenkin laittaa edelleen miettimään toisen ulkomaanmatkan mahdollisuutta.

Näytä lisää vastaavia