7.10.2020 21:05 Lahti Basketballin päävalmentaja Pieti Poikola opiskeli ammatillisen taukonsa aikana sekä kansainvälisiä koripallotrendejä että mielen ja kehon yhteyttä. Nyt Lahteen rakennetaan täysin uudenlaista pelikonseptia.
Neljä kertaa Vuoden puolustuspelaajaksi valitun Vesa Mäkäläisen rooli lahtelaisjoukkueessa on suuri. Kuva: Ville Vuorinen/Korisliiga
Lahti Basketballin uusi päävalmentaja Pieti Poikola vietti kolme vuotta erossa koripallovalmentajan töistä. Tauon aikana hän opiskeli paljon huippukoripallon trendejä mutta myös oman mielensä ja kehonsa yhteyttä. Nyt hän on palannut Korisliigaan ja luotsaa Lahdesta täysin uudenlaista joukkuetta.
– On todella hyvä fiilis palata, koska olen uusiutunut valmentajana ja oppinut näiden kolmen vuoden aikana todella paljon. Haluamme Lahdessa olla koko ajan läsnä, tietoisia ja rehellisiä itsellemme. Koen, että kun pystymme parantamaan pelaajien omaa tietoisuutta, niin sitä kautta pystymme myös tekemään tulosta, Poikola kertoo.
Poikola on apuvalmentajansa Tom Coomanin kanssa rakentanut konseptin täysin tyhjästä, ja he ovat päättäneet lähteä valmentamaan Suomessa aivan uudenlaista koripalloa. Poikola toki muistuttaa, että koripallon lainalaisuudet, kuten tilankäyttö ja ajoitukset, eivät katoa mihinkään, mutta niitä täydennetään omintakeisella kokonaisuudella.
Lahden valmennuksessa hyödynnetään kentän ulkopuolisia elementtejä kuten meditaatiota ja mielikuvaharjoituksia. Pelikirjaan puolestaan on sisällytetty oppeja suoraan kolmiohyökkäyksen isältä Tex Winteriltä, mutta kuvioita on päivitetty moderniin koripalloon soveltuviksi.
– Nykyään pelataan pelipaikatonta koripalloa, joten kaikki taktiikat on muovattu meidän konseptiimme sopiviksi, mutta lähtökohta on yhä samanlainen. Rakenteesta ollaan todella tarkkoja, mutta suunnitelman sisällä pelaajilla on paljon mahdollisuuksia tehdä henkilökohtaisia valintoja, vaikka sitä rakennetta ei saakaan rikkoa.
Lahti Basketball jäi viime kauden keskeytyessä sarjataulukossa pudotuspeliviivan alapuolelle. Nyt joukkueenjohdon antamat tavoitteet ovat valmennusryhmälle erittäin selkeät.
– Olen sitoutunut minulle annettuun tavoitteeseen palauttaa lahtelainen duunarimentaliteetti, eli tulemme pelaamaan erittäin intensiivistä ja aktiivista koripalloa, Poikola toteaa.
Päivittäisen harjoittelun on hänen mukaansa oltava niin laadukasta, että lahtelaiset kannattajat saavat seurata parasta mahdollista koripalloa, mutta sen on tarjottava myös kasvaville pelaajille väylä, joka valmistaa pelaamaan koripalloa Euroopan korkeimmalla tasolla. Näitä tavoitteita silmällä pitäen Poikola on erittäin tyytyväinen kautta edeltäneeseen rekrytointiprosessiin ja joukkueen uuteen kokoonpanoon.
– Mietimme tarkkaan, minkälaisia pelaajaprofiileja tavoittelemme, ja onnistuimme löytämään pelaajia, jotka sekä sopivat niihin profiileihin että myös itse näkivät itsensä niissä. Eli kokoonpanomme syvyydestä homma ei ainakaan jää kiinni.
Myös ulkomaalaisvahvistukset ovat Poikolan mukaan motivoituneita ja istuvat joukkueen konseptiin hyvin. Alex Campbell, Wayne McCullough, Brandon Peel ja Brandon Myer ovat toistaiseksi verrattain tuntemattomia mutta ovat löytyneet samoilla tarkoilla vaatimuksilla etsien.
Koronakriisi on toki pakottanut joukkueen lähestymään alkukauden harjoituksia hieman poikkeavalla tavalla. Ulkomaalaisvahvistuksille jouduttiin maahantulon jälkeen pitämään intensiivinen kahden viikon treenijakso, jossa valmentajat valmensivat hanskat kädessä etäisyydeltä ja harjoitukset oli pakko aloittaa jo aamuseitsemältä. Lisäksi koko joukkuetta on täytynyt pitää niin sanotusti omassa kuplassaan, ja kaikkien on täytynyt välttää tarpeettomia ihmiskontakteja.
– Meillä pitää olla niin sitoutuneita pelaajia, että heidän ei tarvitse päästä illalla ravintolaelämään, ja meidän velvollisuutemme taas vastaavasti on tarjota pelaajille sosiaalinen ympäristö, joka paikkaa sitä vajetta. Myös katsojilla on parhaillaan vaikeaa, joten tarjoamme viihdettä, jonka avulla vaikeudet voi unohtaa. Mutta se väylä on auki ainoastaan niin kauan kuin itse toimimme vastuullisesti.
Sitoutuneisuus näkyy koko joukkueessa. Ulkomaalaisvahvistuksia ja heidän omistautuneisuuttaan kehuttuaan Poikola mainitsee pelaajan aivan toisesta kategoriasta. Nuorista kotimaisista hän kehottaa yleisöä kiinnittämään erityistä huomiota ensimmäistä Korisliiga-kauttaan pelaavaan laituri Eemi Luukkoseen.
– Luukkonen tulee aivan varmasti lyömään itsensä tänä vuonna läpi Korisliigassa. On todella miellyttävää päästä kehumaan nuorta miestä, joka pitää jalat maassa mutta tekee päivittäin hurjan määrän työtä tullakseen paremmaksi urheilijaksi.
Korisliiga käynnistyy 13.10., kun avausottelussa Seagulls kohtaa Kauhajoen. Kaikki Korisliigan ottelut ovat katsovissa maksullisen Ruutu+-palvelun kautta.
Koripalloliitto ja yksi maailman suurimmista lattianvalmistajista, Tarkett, ovat solmineet monivuotisen yhteistyösopimuksen. Yhteistyö kattaa ensimmäisessä vaiheessa kaksi vuotta, ja sopimukseen sisältyy kahden vuoden optio jatkosta.
Islannissa ja Portugalissa pelannut Ville Tahvanainen juoksee tällä kaudella ensimmäistä kertaa kotimaan Korisliigan parketeilla. Nähtäväksi jää, viekö miehen tie lokakuun päätyttyä takaisin maailmalle vai jatkuuko menestyksekäs polku Korihaissa.
Helsinki Seagulls taivutti kotonaan Töölössä KTP-Basketin. Seagullsin voittosaldo alkukaudelta on 2–1, kun taas KTP:n on 1–2.
Helsinki Seagullsin Suomen mestaruuden takuumiehiin viime keväänä kuulunut ToPo Juniorien kasvatti ja Susijengin kanssa kahdet arvokisat pelannut Henri Kantonen, 198 cm ja 28 vuotta, vahvistaa määräaikaisella sopimuksella loukkaantumiskierteestä kärsivää joensuulaista Kataja Basketia.
Korisliigassa nähtiin kahden kotivoiton ilta. Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Ville Tahvanainen ja Oliver Kandén.
Miesten Korisliigassa nähtiin tänään epätasaväkinen kierros, kun illan pienin voitto tuli 14 pisteen erolla.
Koripalloliiton tilastopalvelu toimii kaudella 2025–2026 viime kauden tavoin. Vuosikymmenien aikana kerätty historiadata ei vielä yhdisty kuluvan kauden tilastoihin, mutta aineisto on tallessa ja kehitystyö jatkuu.
Illan Korisliiga-kierroksella voittajia olivat Bisons Loimaa, Korihait, Kouvot ja Tampereen Pyrintö.
Salon Vilpas poistui Espoosta runsaskorisen ottelun jälkeen sarjapisteet mukanaan. Joukkueen nuori tähti Samu Adler tykitti peräti 34 pistettä.
Lahti Basketball yllätti vieraakseen saapuneen Helsinki Seagullsin.