Korisliiga-ennakko: Pyrinnön Riku Laine ei pelkää käsiensä likaamista – ”Olen kentän ulkopuolella rauhallinen ja hillitty tyyppi, mutta parketilla aivan muuta…”

26.9.2025 09:56 Kaarinan barbaarina tunnettu laituri aloittelee Tampereen Pyrinnön kanssa uutta kautta kovan työn kautta. Edellinen oli haastava mutta nousujohteinen, joten sen päälle on hyvä rakentaa, vaikka kokoonpano onkin kokenut muutoksia.

Kuva: Joonas Cavén

Tampereen Pyrintö kävi viime keväänä henkäyksen päässä ylemmästä jatkosarjasta ja kaivoi alemmastakin tiensä lopulta pudotuspeleihin. Matka kuitenkin tyssäsi ensimmäisellä kierroksella, ja nyt seura on käynnistellyt uutta kauttaan kovalla ja pitkäjänteisellä treenaamisella.

Edelleen mukana remmissä on viime kaudelle Salosta hankittu 28-vuotias kaarinalaisen Ura Basketin kasvatti Riku Laine. Hän kertoo tunnelman olevan parhaillaan ennen kaikkea odottava.

– Joukkue on muuttunut viime kaudesta, ja nyt olemme todella nuorella ryhmällä liikenteessä, joten ei täysin tiedä, mitä odottaa, mutta tuntuu siltä, että meillä on hyvä sekoitus erilaisia pelaajatyyppejä ja olemme sen ansiosta monipuolisempia kuin aiemmin, Laine pohtii.

Hän itse siis aloittaa vasta toista kauttaan Pyrinnössä, mutta kaikkien kokoonpanon kokemien muutosten jälkeen hän vaikuttaa yllättäen veteraanilta, joka ajaa sisään uusia jäseniä.

– Itselläni ehkä kokemus tulee ennen kaikkea siitä, että olen jännittävästi ainoa 1990-luvulla syntynyt suomalaispelaaja joukkueessa. Siksi vastuullani on kantaa kokeneemman jäsenen roolia ja auttaa nuorempia kavereita. Pyrin aina johtamaan kentällä ennen kaikkea omalla esimerkilläni. Siinä on varmasti itsellenikin oppimista.

Oppimista tai ei, esimerkillä johtamisen ei pitäisi olla Laineelle kohtuuttoman vaikeaa, sillä hänellä on Korisliigassa maine kovana vaivannäkijänä ja likaista työtä pelkäämättömänä pelaajana. Ja toki hän tunnistaa itsekin tämän ominaisuuden itsessään.

– Se on varmasti tärkeä syy siihen, että minut tänne haluttiin ja haluttiin pitää. Koko joukkueemme identiteetti on tietynlainen duunariporukka. Emme välttämättä ole sarjan suurimpia nimiä mutta viime kaudellakin pystyimme silti varsinkin loppukaudesta kilpailemaan ketä tahansa vastaan. Se perustuu yhdessä tekemiseen ja kovaan työntekoon.

Näitä ominaisuuksia Pyrinnöltä nyt vaaditaan. Laine kuvailee, ettei joukkueessa ole ketään yksittäistä pelaajaa, jolle voisi vain antaa pallon ja käskeä tekemään 30 pistettä, joten viiden pelaajan on toteuttava yhtä suunnitelmaa yhtä aikaa ja yhtä kovalla intensiteetillä.

Lisäksi toki duunarihenki on kovaa valuuttaa Tampereella, jossa kyseinen arvo liitetään urheiluun hyvin usein. Lainekin toivoo asenteen herättävän positiivisia mielikuvia erityisesti Pyynikin yleisössä.

– Ja kyllä sitä muillakin paikkakunnilla suomalaisessa koripallossa osataan arvostaa, hän lisää hymyillen.

Mutta mistä oikein on peräisin tällainen likaista työtä pelkäämätön henki koripalloilijalla? Onko se pitkän opettelun tulos?

– Se tapahtuu varmasti kaikilla omalla tavallaan, mutta itselleni se tulee luonnostaan, Laine sanoo.

– Olen kentän ulkopuolella rauhallinen ja hillitty tyyppi, mutta kentällä tilanne on aivan toinen. Oli laji mikä tahansa, jos siinä vain pääsee kilpailemaan, sytyn siihen ja tunnen tarvetta tehdä kaiken, minkä pystyn, sen eteen.

Kun Laine vielä pelasi Vilppaassa, hänen pelaajaprofiilinsa kannusti Salon Seudun Sanomien tunnetun toimittajan Juha Tuunan lanseeraamaan hänelle lempinimen: Kaarinan barbaari.

Pelaaja itse on ottanut nimen ilolla vastaan, vaikka hieman naurahteleekin sille.

– Minua ei ole siunattu millään poikkeuksellisen atleettisella kropalla, joten nämä henki ja asenne ovat se kovin valtti, jolla saavutan kilpailuetua, hän toteaa.

Entä resonoiko henki kentän ulkopuolelle? Mahtaako Riku Laine olla talkoissa ensimmäinen kaveri lapion varressa?

Asiassa kestää hetken, mutta lopulta hän myöntyy varovasti:

– Tykkään kyllä olla monenlaisessa tekemisessä mukana ja koen haluavani auttaa sen, minkä pystyn. Kun on erilaisia edustustapahtumia joukkueella tai ihan pelkkää juomapullojen kuskaamista, pyrin aina kyllä kantamaan oman korteni kekoon.

Pyrintö 25-26 pähkinänkuoressa


Korisliiga-kausi 2025-26 pyörähtää käyntiin perjantaina 3. lokakuuta kolmen ottelun voimin! Kaikki joukkueet nähdään parketilla avausviikonlopun aikana 3.-5.10. Ruutu-palvelu välittää kaikki Korisliigan ottelut kotikatsomoihin.

 
19.5.2026 20:47 Korisliiga

Korisliiga-finaalit ratkesivat: Vilpas karkasi toisella puoliajalla seurahistorian toiseen mestaruuteen!

Samu Adler säväytti kentällä huikein tilastoin, kun Salon Vilpas kaatoi Kataja Basketin kevään 2026 Korisliiga-finaalien seitsemännessä ottelussa.

16.5.2026 19:13 Korisliiga

Korisliiga-finaalit saavat huikean loppuhuipennuksen: Kataja venytti sarjan seitsemänteen peliin!

Kataja Basket otti välttämättömän voiton kotikentällään ja tasoitti finaalit 3–3:een.

14.5.2026 20:32 Korisliiga

Korisliiga-finaalit: Vilppaan kolmas voitto putkeen – Kataja selkä seinää vasten!

Salon Vilpas on noussut miesten Korisliiga-finaaleissa 0–2-tappioasemasta 3–2-johtoon.

12.5.2026 20:34 Korisliiga

Vilpas kesti Joensuun paineet – finaalisarja tasan 2–2

Salon Vilpas otti vierasvoiton ja tasoitti finaalit Kataja Basketia vastaan. Seuraavat ottelut torstaina 14. toukokuuta Salossa ja lauantaina 16. toukokuuta jälleen Joensuussa.

9.5.2026 20:09 Korisliiga

Vilpas laittoi kovasanaisen vastalauseen Katajan rynnistykselle kohti mestaruutta – kavensi finaalit 2–1:een

Salon Vilpas otti tämän kevään Korisliiga-finaalien ensimmäisen voittonsa lähes 40 pisteen marginaalilla ja päätösjakson tukahduttavalla puolustustyöllä.

8.5.2026 10:15 Korisliiga

Korisliiga jatkuu Ruudussa – uusi monivuotinen sopimus

Kotimainen pääsarjakoripallo jatkuu Ruudussa uuden monivuotisen sopimuksen myötä. Sopimus astuu voimaan heti seuraavasta kaudesta alkaen.

5.5.2026 20:38 Korisliiga

Kataja ei taipunut kotonaankaan – Korisliiga-finaalit 2–0-tilanteessa

Kataja Basket otti toisen voittonsa miesten Korisliigan finaaleissa. Salon Vilpas on edelleen nollilla.

2.5.2026 21:21 Korisliiga

Kataja rynnisti finaalien avausvoittoon – Vilppaan kotietu mennyttä

Kataja Basket otti harvinaisen kovan vierasvoiton Korisliiga-finaalien ensimmäisessä ottelussa.

1.5.2026 20:01 Korisliiga

Korihaille pronssia – Seagulls kaatui 20 pisteellä

Miesten Korisliigan kevään 2026 pronssimitalisti on Uudenkaupungin Korihait.

30.4.2026 15:52 NCAA

Oliver Kandén NCAA-liigan Pepperdineen

Karhu Basketia Korisliigassa viimeisen kolmen kauden ajan menestyksekkäästi edustanut Loimaan Korikonkareiden kasvatti Oliver Kandén, 200 cm ja 21 vuotta, siirtyy ensi kaudeksi Yhdysvaltain NCAA-liigaa pelaavaan Pepperdinen yliopistoon.

Näytä lisää vastaavia