Korisliiga komeaan yleisöennätykseen kaudella 2015/16

27.3.2016 Suomalainen koripallo kiinnosti urheiluväkeä kaudella 2015/16. Miesten Korisliigassa kirjattiin pääsarjahistorian kaikkien aikojen yleisöennätys, 939 katsojaa ottelua kohden. Eniten väkeä otteluihinsa vetivät tulevat puolivälierävastustajat Salon Vilpas ja Kouvolan Kouvot.

Lamayn Wilsonin Kataja kuului Korisliiga-kauden 2015/16 yleisörohmuihin.

Kataja keräsi LähiTapiola Areenalle 1,038 katsojaa ottelua kohden. Kuvat: Vesa Kuukka/Kuvanmaailma.

Vilpas ja Kouvot mittelivät korkeimmasta yleisökeskiarvosta rinta rinnan ja salolaiset kirjauttivat ennätyksen vain kuudentoista katsojan erolla kouvolalaisiin nähden. Vilppaan katsojakeskiarvoksi kirjattiin 1,215/ottelu ja Kouvojen 1,214/ottelu.

Vilpas kirjautti myös eniten nousua katsojakeskiarvossaan. Salolaiset onnistuivat kasvattamaan katsojamääriään neljänneksellä viime kauteen nähden (245 lisää katsojaa/ottelu).

Tuhannen katsojan ottelukohtaisen rajapyykin rikkoivat myös puolustava mestari Kataja Basket (1,038/ottelu) sekä Helsingin ylpeys Seagulls (1,003/ottelu).

Vierasotteluissa eniten väkeä lehtereille keräsi kestomenestyjä Bisons Loimaa (1,058/ottelu) ennen Kauhajoen Karhua (1,014/ottelu) ja Tampereen Pyrintöä (985/ottelu).

Korisliigassa pelattiin runkosarjan aikana 180 ottelua, joista tuhannen katsojan haamuraja rikottiin 66:ssa eli 37%:ssa otteluita. Neljä vuotta sitten vastaava prosenttilukema oli 17%.

Tunnelma ratkaisi, suorat lähetykset kiinnostivat

– Haaga-Helia-ammattikorkeakoulu teki viime vuonna Korisliigan otteluissa yleisötutkimuksen, jonka tärkeimmäksi tyytyväisyystekijäksi nousi tunnelma. Vilppaan faniryhmän marraskuisen organisoitumisen jälkeen Salohallin lehtereillä viihtyi keskimäärin 1,297 katsojaa, kun ennen sitä Vilpas keräsi otteluihinsa 926 katsojaa, kertoo Koripalloliiton kilpailutoiminnan johtaja Tom Westerholm.

– Harvoin on tutkimustulos antanut näin konkreettista palautetta onnistumisen kautta. Tässä on varmasti malli, jota voidaan lähteä rakentamaan laajemminkin yhdessä Korisliigan seurojen kautta.

Westerholmin mukaan Koripalloliitto ja Korisliigan seurat tekivät jo ennen kauden alkua entistä laajamittaisempaa yhteistyötä otteluohjelman laadinnassa. Myös tällä alueella tulokset olivat rohkaisevia.

– Joulun ja uuden vuoden välipäivien pelit keräsivät keskimäärin 1,116 katsojaa/ottelu, kun neljä vuotta aiemmin välipäiväviikon otteluiden keskiarvo oli 843 katsojaa/ottelu. Tältä osin sarjaohjelma oli laadittu yhdessä seurojen kanssa mahdollisimman mielenkiintoisten ja hyvin yleisöä keräävien otteluparien ja -päivien löytämiseksi, ja tässä onnistuttiin.

Korisliiga-kausi 2015/16 oli myös ensimmäinen, jolloin jokainen Korisliigan ottelu tuotiin Fanseat.com-palvelun välityksellä suoraan katsojien kotisohville. Lisäksi YLE esitti runkosarjan aikana käytännössä yhden ottelun kuukaudessa.

– YLE:n televisioimissa otteluissa väkeä oli lehtereillä yhteensä 10,294 henkeä, eli 1,471 per ottelu, Westerholm kiittelee.

– Väite, jonka mukaan lisääntynyt tv-näkyvyys veisi katsojia hallista, ei ainakaan tämän kauden perusteella pidä paikkaansa, sillä uusi yleisöennätys syntyi kaudella, jolloin kaikki ottelut oli katsottavissa suorina lähetyksinä.

Korisliigan pudotuspelit käynnistyvät perjantaina 1. huhtikuuta.

Lisätietoja: Korisliiga

Henkilöt

 
2.10.2025 18:50 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Kobrien virginialainen tähtisentteri Efton Reid III on ennen kaikkea joukkuepelaaja – ”Rehellisesti sanoen en osannut odottaa aloittavani urani Lapualla”

Efton Reid III tutustuu ympäröivään kulttuuriin ja sopeutuu siihen parhaansa mukaan, vaikka onkin ensimmäistä kertaa Yhdysvaltojen ulkopuolella. Kobrien pelisysteemissä hän haluaa olla koneiston osa – mitä milloinkin tarvitaan.

2.10.2025 13:35 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Osku Heinonen kokee saaneensa reissata riittävästi – nyt edessä kova työ hallitsevan mestarin Helsinki Seagullsin riveissä

Tampereen Pyrinnön kasvatti oppi maailmasta paljon Islannissa ja Italiassa, mutta nyt hänen on aika soveltaa taitojaan ja ylläpitää menestystä Helsinki Seagullsissa.

2.10.2025 12:24 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Korihaiden Leo Eklund on yksi kotimaan tuoreista pelaajalupauksista – ”Minkä roolin valmennus minulle antaakin, olen valmis sen ottamaan ja vastuuni kantamaan”

19-vuotias Leo Eklund siirtyi kesän aikana HNMKY:n riveistä Uuteenkaupunkiin ja Korihaiden paitaan. Nyt hän valmistautuu elämänsä ensimmäiseen pääsarjakauteen ja vakuuttaa, ettei hätkähdä haasteesta.

2.10.2025 09:27 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Katajan Max Besselink aloitti uransa hurjien fanfaarien saattelemana, mutta sittemmin terveys on hidastanut kehitystä – ”Perheeni on ollut isoin apu asioiden käsittelyssä”

Max Besselink aloittaa ensimmäisen kautensa Katajassa ja tavoittelee ehjää, hyvää vuotta. Kataja puolestaan tavoittelee uusia korkeuksia päästyään viime kaudella mitalipeleihin mutta jäätyään neljänneksi.

1.10.2025 19:04 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Lahti Basketballin päävalmentaja Kristian Palotie tasapainoilee valmentamisen ja mediaroolinsa välillä – ”Painopiste on selkeä, sillä valmentaminen on kokopäivätyö”

Lahti Basketball nousi myrskyisien kausien jälkeen takaisin Korisliigaan, ja nyt päävalmentaja Kristian Palotiellä on edessään haaste saavuttaa kilpailuetua ja ennen kaikkea säilyttää sarjapaikka.

1.10.2025 13:12 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Kauhajoen Eemi Luukkonen on oppinut käsittelemään menestysjoukkueessa pelaamisen paineet – ”Kun kultamitali puuttuu, motivaatio kehittyä on kasvanut entisestään”

Ensimmäistä Korisliiga-mestaruuttaan metsästävä Eemi Luukkonen tähtää edelleen ammattilaiseksi ulkomaille mutta on 23:een ikävuoteensa mennessä oppinut, että kehitys tapahtuu ajallaan.

1.10.2025 10:58 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Enemmän kuin vain työtovereita – Eero Innamaa näkee valtavan arvon Vilppaan yhteisöllisyydessä

Eero Innamaa kokee paikallisylpeyttä Salon Vilppaan paidassa, vaikka välillä vanhan liiton turkulaiset kuittailevatkin paikkakuntavalinnasta. Pitkä jatkosopimus oli pelaajalle helppo valinta.

30.9.2025 16:26 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Joona Tuomala palasi synnyinmailleen uransa parhaassa pelikunnossa – tuore perheenisä tasapainoilee kodin ja KTP-Basketin välillä täynnä energiaa

Joona Tuomala pelasi viime kaudella uransa parasta koripalloa. Uutena osoitteena on kasvattajaseura KTP-Basket, ja pelit käynnistyvät itseluottamuksen siivittäminä.

30.9.2025 08:54 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Espanjassa koulitulle Kouvojen Joona Heinoselle jäi rikkonaisesta kaudesta näyttämisenhalu – ”Pään nollaaminen pettymysten jälkeen vaati työtä”

Joona Heinonen opetteli juniorina yhtä aikaa omillaan asumista ja koripalloa Espanjan kovatasoisilla parketeilla. Nyt 21-vuotias lupaus jatkaa työtään Kouvoissa rikkonaisen Korisliiga-debyytin jälkeen.

29.9.2025 09:36 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Elias Eerikinharju palasi Tapiolan Honkaan jatkamaan kesken jäänyttä tarinaa – ”On tämä ollut omanlaisensa polku, mutta olen nauttinut jokaisesta vaiheesta”

Italiasta Espooseen palannut Elias Eerikinharju haluaa saada polvensa kuntoon, kehittyä pelaajana ja auttaa Tapiolan Honkaa nousemaan Korisliigassa uusiin korkeuksiin.

Näytä lisää vastaavia