27.3.2016 Suomalainen koripallo kiinnosti urheiluväkeä kaudella 2015/16. Miesten Korisliigassa kirjattiin pääsarjahistorian kaikkien aikojen yleisöennätys, 939 katsojaa ottelua kohden. Eniten väkeä otteluihinsa vetivät tulevat puolivälierävastustajat Salon Vilpas ja Kouvolan Kouvot.
Lamayn Wilsonin Kataja kuului Korisliiga-kauden 2015/16 yleisörohmuihin.
Kataja keräsi LähiTapiola Areenalle 1,038 katsojaa ottelua kohden. Kuvat: Vesa Kuukka/Kuvanmaailma.
Vilpas ja Kouvot mittelivät korkeimmasta yleisökeskiarvosta rinta rinnan ja salolaiset kirjauttivat ennätyksen vain kuudentoista katsojan erolla kouvolalaisiin nähden. Vilppaan katsojakeskiarvoksi kirjattiin 1,215/ottelu ja Kouvojen 1,214/ottelu.
Vilpas kirjautti myös eniten nousua katsojakeskiarvossaan. Salolaiset onnistuivat kasvattamaan katsojamääriään neljänneksellä viime kauteen nähden (245 lisää katsojaa/ottelu).
Tuhannen katsojan ottelukohtaisen rajapyykin rikkoivat myös puolustava mestari Kataja Basket (1,038/ottelu) sekä Helsingin ylpeys Seagulls (1,003/ottelu).
Vierasotteluissa eniten väkeä lehtereille keräsi kestomenestyjä Bisons Loimaa (1,058/ottelu) ennen Kauhajoen Karhua (1,014/ottelu) ja Tampereen Pyrintöä (985/ottelu).
Korisliigassa pelattiin runkosarjan aikana 180 ottelua, joista tuhannen katsojan haamuraja rikottiin 66:ssa eli 37%:ssa otteluita. Neljä vuotta sitten vastaava prosenttilukema oli 17%.
– Haaga-Helia-ammattikorkeakoulu teki viime vuonna Korisliigan otteluissa yleisötutkimuksen, jonka tärkeimmäksi tyytyväisyystekijäksi nousi tunnelma. Vilppaan faniryhmän marraskuisen organisoitumisen jälkeen Salohallin lehtereillä viihtyi keskimäärin 1,297 katsojaa, kun ennen sitä Vilpas keräsi otteluihinsa 926 katsojaa, kertoo Koripalloliiton kilpailutoiminnan johtaja Tom Westerholm.
– Harvoin on tutkimustulos antanut näin konkreettista palautetta onnistumisen kautta. Tässä on varmasti malli, jota voidaan lähteä rakentamaan laajemminkin yhdessä Korisliigan seurojen kautta.
Westerholmin mukaan Koripalloliitto ja Korisliigan seurat tekivät jo ennen kauden alkua entistä laajamittaisempaa yhteistyötä otteluohjelman laadinnassa. Myös tällä alueella tulokset olivat rohkaisevia.
– Joulun ja uuden vuoden välipäivien pelit keräsivät keskimäärin 1,116 katsojaa/ottelu, kun neljä vuotta aiemmin välipäiväviikon otteluiden keskiarvo oli 843 katsojaa/ottelu. Tältä osin sarjaohjelma oli laadittu yhdessä seurojen kanssa mahdollisimman mielenkiintoisten ja hyvin yleisöä keräävien otteluparien ja -päivien löytämiseksi, ja tässä onnistuttiin.
Korisliiga-kausi 2015/16 oli myös ensimmäinen, jolloin jokainen Korisliigan ottelu tuotiin Fanseat.com-palvelun välityksellä suoraan katsojien kotisohville. Lisäksi YLE esitti runkosarjan aikana käytännössä yhden ottelun kuukaudessa.
– YLE:n televisioimissa otteluissa väkeä oli lehtereillä yhteensä 10,294 henkeä, eli 1,471 per ottelu, Westerholm kiittelee.
– Väite, jonka mukaan lisääntynyt tv-näkyvyys veisi katsojia hallista, ei ainakaan tämän kauden perusteella pidä paikkaansa, sillä uusi yleisöennätys syntyi kaudella, jolloin kaikki ottelut oli katsottavissa suorina lähetyksinä.
Korisliigan pudotuspelit käynnistyvät perjantaina 1. huhtikuuta.
Efton Reid III tutustuu ympäröivään kulttuuriin ja sopeutuu siihen parhaansa mukaan, vaikka onkin ensimmäistä kertaa Yhdysvaltojen ulkopuolella. Kobrien pelisysteemissä hän haluaa olla koneiston osa – mitä milloinkin tarvitaan.
Tampereen Pyrinnön kasvatti oppi maailmasta paljon Islannissa ja Italiassa, mutta nyt hänen on aika soveltaa taitojaan ja ylläpitää menestystä Helsinki Seagullsissa.
19-vuotias Leo Eklund siirtyi kesän aikana HNMKY:n riveistä Uuteenkaupunkiin ja Korihaiden paitaan. Nyt hän valmistautuu elämänsä ensimmäiseen pääsarjakauteen ja vakuuttaa, ettei hätkähdä haasteesta.
Max Besselink aloittaa ensimmäisen kautensa Katajassa ja tavoittelee ehjää, hyvää vuotta. Kataja puolestaan tavoittelee uusia korkeuksia päästyään viime kaudella mitalipeleihin mutta jäätyään neljänneksi.
Lahti Basketball nousi myrskyisien kausien jälkeen takaisin Korisliigaan, ja nyt päävalmentaja Kristian Palotiellä on edessään haaste saavuttaa kilpailuetua ja ennen kaikkea säilyttää sarjapaikka.
Ensimmäistä Korisliiga-mestaruuttaan metsästävä Eemi Luukkonen tähtää edelleen ammattilaiseksi ulkomaille mutta on 23:een ikävuoteensa mennessä oppinut, että kehitys tapahtuu ajallaan.
Eero Innamaa kokee paikallisylpeyttä Salon Vilppaan paidassa, vaikka välillä vanhan liiton turkulaiset kuittailevatkin paikkakuntavalinnasta. Pitkä jatkosopimus oli pelaajalle helppo valinta.
Joona Tuomala pelasi viime kaudella uransa parasta koripalloa. Uutena osoitteena on kasvattajaseura KTP-Basket, ja pelit käynnistyvät itseluottamuksen siivittäminä.
Joona Heinonen opetteli juniorina yhtä aikaa omillaan asumista ja koripalloa Espanjan kovatasoisilla parketeilla. Nyt 21-vuotias lupaus jatkaa työtään Kouvoissa rikkonaisen Korisliiga-debyytin jälkeen.
Italiasta Espooseen palannut Elias Eerikinharju haluaa saada polvensa kuntoon, kehittyä pelaajana ja auttaa Tapiolan Honkaa nousemaan Korisliigassa uusiin korkeuksiin.