Korisliiga-legenda Timo Heinonen jatkaa Seagullsissa

22.2.2021 12:29 Kaikkien aikojen eniten otteluita miesten Korisliigassa pelannut Timo Heinonen jatkaa Helsinki Seagullsissa vielä ensi kaudella.

"Timi" Heinosen laadukas Korisliiga-ura jatkuu. Kuva: Ville Vuorinen / Korisliiga

Peräti 876 Korisliiga-ottelua urallaan pelannut iso laitahyökkääjä Timo Heinonen ja Helsinki Seagulls ovat sopineet 1+1-muotoisen jatkosopimuksen tulevalle Korisliiga-kaudelle 2021–22. 39-vuotias ja 198-senttinen Heinonen on edustanut joukkuetta kaudesta 2015–16 alkaen.

– On upeaa ja etuoikeutettua jatkaa pelaamista tässä joukkueessa ja organisaatiossa. Innolla kohti pian alkavia pudotuspelejä ja ensi kautta, Heinonen kommentoi.

Vantaan Pussihukkien kasvattamalla Heinosella on käynnissä uransa 22. Korisliiga-kausi. Koko uransa aikana hän on tilastoinut poikkeukselliset tehot 8057 pistettä, 3485 levypalloa ja 789 syöttöä. Hänen aiempia joukkueitaan ovat olleet PuHun lisäksi ToPo ja KTP-Basket.

Laiturin palkintokaapista löytyy yhteensä kolme SM-hopeaa, viisi SM-pronssia, kaksi Suomen Cupin mestaruutta sekä kaksi Suomen Cupin hopeamitalia. Joukkueissa saavutettujen palkintojen lisäksi hänet on valittu vuoden parhaaksi kuudenneksi pelaajaksi kaudella 2018–19, vuoden puolustuspelaajaksi kausilla 2005–06 ja 2009–10 sekä vuoden kehittyneimmäksi pelaajaksi 2007–08.

Päävalmentaja Jussi Laakso kommentoi Heinosen sopimusta:

– Timi on vuodesta toiseen pelipaikkansa parhaita pelaajia Korisliigassa, joten en näe mitään syytä, miksi emme haluaisi jatkaa hänen kanssaan. Ja kun halu on molemminpuolinen, niin tämä sopimus on erittäin mieluinen. Ikä on vain numero, ja sen Timi on osoittanut tilastoillaan. Tämä lisäksi mies on edelleen verrattavissa kreikkalaiseen veistokseen fyysiseltä olemukseltaan.

Henkilöt

Asiat

 
28.4.2026 20:44 Korisliiga

Korisliigan jymy-yllätys: Kataja finaaliin seitsemänneltä sijalta, vastustajaksi jatkosarjavoittaja Vilpas!

Kataja Basket ja Salon Vilpas voittivat tänään omien välieräsarjojensa seitsemännet ottelut ja etenevät näin ollen toisiaan vastaan Korisliiga-finaaleihin.

28.4.2026 15:04 Korisliiga

Michael Poundsista Bisons Loimaan uusi päävalmentaja

Bisons on kiinnittänyt Michael Poundsin uudeksi päävalmentajakseen. Sopimus kattaa kauden 2026-27 ja se sisältää option kaudesta 2027-28. Pounds saapuu Loimaalle KTP-Basketin apuvalmentajan paikalta.

28.4.2026 15:01 Korisliiga

Lauri Kallio jatkosopimukseen Hongan kanssa

Tapiolan Hongan Korisliiga-miehistö on aloittanut valmistautumisen Korisliiga-kauteen 2026-27. Joukkue on solmimassa tukun pelaajasopimuksia ja ensimmäisenä signauksena on takapelaajan paikalle Tapiolan Hongan oma kasvatti Lauri Kallio (188cm).

26.4.2026 20:36 Korisliiga

Jännitys jatkaa tiivistymistään: molemmat Korisliiga-välierät seiskapeliin!

Sekä Korihait että Helsinki Seagulls saalistivat tänään voiton, jolla joukkueet venyttivät omia välieräsarjojaan seitsemänteen otteluun.

24.4.2026 20:34 Korisliiga

Välierät katkolla Vilppaalle ja Katajalle – illan pistekuninkaat Harmon ja Adler

Korisliigan kumpikin välieräsarja on nyt tilanteessa 3–2, ja voiton päässä finaaleista ovat Salon Vilpas ja Kataja Basket.

21.4.2026 20:47 Korisliiga

Molemmat välierät tasoissa – Tahvanainen 26 pistettä, Harmon hillittömät 47!

Miesten Korisliigassa kumpikin välieräsarjoista päätyi tänään kotivoittojen ansiosta kutkuttavaan 2–2-tilanteeseen.

18.4.2026 20:53 Korisliiga

Kataja kavensi Seagullsin johtoa Kantosen ja Harmonin säkenöivällä pelillä – Vilpas yli 50 pisteen voittoon Korihaista

Miesten Korisliigan välierissä tilanne on parhaillaan 2–1 niin Salon Vilppaan kuin Helsinki Seagullsinkin hyväksi.

15.4.2026 21:51 Korisliiga

Korihait tasoitti välierät Vilpasta vastaan – Katajakin kävi lähellä, mutta Seagulls pääsi lopussa ohi

Miesten Korisliigassa pelattiin toinen ottelu kumpaakin välieräsarjaa. Salon Vilpas ja Korihait ovat nyt tilanteessa 1–1, kun taas Helsinki Seagulls johtaa Kataja Basketia vastaan 2–0.

15.4.2026 12:13 Korisliiga

Greg Gibson on KTP-Basketin uusi päävalmentaja

KTP-Basket on tehnyt merkittävän valmentajakiinnityksen solmimalla 2+1-vuotisen sopimuksen kokeneen Greg Gibsonin kanssa.

15.4.2026 12:08 Korisliiga

Riku Laine palaa Vilppaaseen

Riku Laine palaa kahden vuoden tauon jälkeen takaisin Vilppaaseen. 28-vuotias Laine tulee antamaan vahvan panoksen myös seuran junioripuolelle, sillä hän aloittaa pelaamisen ohella työt Vilppaan junioritoiminnan koordinaattorina.

Näytä lisää vastaavia