Korisliigan ennakkokatsaus 1/3: Seagulls kasvattaa korisbuumia Helsingissä – Korikobrat, Vilpas ja Namika Lahti hamuavat pudotuspelejä

29.9.2014 Helsinki Seagulls palauttaa helsinkiläisten huippukoriksen miesten pääsarjakartalle kaudella 2014/2015 ja heidän tavoitteensa on vakiinnuttaa toiminta, luoda hyvä fiilis peleihin ja pudotuspelit. Lapuan Korikobrien ja Namika Lahti taas tavoittelevat pudotuspelejä, kuten myös Salon Vilpas, jonka tavoitteena on voittaa enemmän pelejä kuin viime kaudella ja ansaita sitä kautta pudotuspelipaikka.

Seagullsin divarinousun avainpelaajiin kuulunut Jouko Järvinen tekee paluun Korisliigaan kahden divarikauden jälkeen.

Carl Lindbomia kannattaa seurata ensi kaudella.

Itseoikeutettu "Korisliigan hauskin jätkä" Juho Nenonen siirtyi Joensuusta lakeuksille edustamaan Korikobria.

Jukka Kataja johtaa Salon Vilppaan peliä laidasta käsin.

Vesa Mäkäläinen tekee paluun Namika Lahteen viiden vuoden tauon jälkeen. Kuvat: Francois Perthuis, Kai Kilappa & Tytti Nuoramo.


Seagullsin liigajoukkueen paidassa nähdään alkavalla kaudella sekoitus divarinousun takuumiehiä ja debyyttinsä Gulls-paidassa tekeviä stadilaistaustaisia pelaajia. Takamiespari Jarkko Kyllönen (186 cm/27 vuotta) ja Jouko Järvinen (188/27) tekevät molemmat paluunsa Korisliigaan kahden kauden tauon jälkeen.

Uusina tulokkaina joukkueen riveissä nähdään Eero Lehtinen (194/29), Antti Niskanen (188/28) ja nimekkäimpänä aikuisten maajoukkueestakin tuttu tarkkakätinen Carl Lindbom (206/22).

- Kaikki on toiminut Seagullsissa erinomaisesti ja on ollut kiva palata Stadiin, kotiseuduille. Uskon kyllä, että saadaan paljon katsojia ja hyvä fiilis katsomoon, Lindbom kertoo viitaten joukkueen päätavoitteeseen pudotuspelien lisäksi.

Ulkomaalaisosastolla Seagulls pisti pakan uusiksi ja hankki takamies Deremy Geigerin (180/24) ja San Antonio Spurs -taustaisen Wesley Witherspoonin (206/24).

- Joukkueen kasaaminen on vielä vähän kesken, yksi amerikkalainen on vielä tulossa. Ne jätkät, jotka joukkueeseemme halusimme, niin ne myös saimme, kertoo Korisliiga-debyyttinsä päävalmentajana tekevä Mikko Larkas.

- Kun joukkue voittaa, niin tulee hyvä fiilis. Pudotuspelit on ainoa oikea tavoite stadilaiselle korikselle. Pitää ansaita sekä katsojat että kunnioitus muilta joukkueilta.

 

Lisätietoja: Helsinki Seagulls



Vanha tuttu Stefanovic ja uusi tuttu Nenonen Korikobrissa

 

Lapuan Korikobrat nousi yllätysvalmiiksi haastajaksi viime kaudella lähinnä huikean Kyle Foggin myötä. Fogg lähti kuitenkin hakemaan uusia haasteita, samoin kuin aloitusviisikon laituri Cedric Latimer.

Korikobrat eivät kauaa jääneet seisomaan kannuksilleen, vaan nappasivat rämäpäisen Juho Nenosen (202/27) vahvistamaan joukkueen isoa kalustoa sekä loukkaantumisista viime kaudella kärsineen Pyry Rainamaan (194/23) Korihaista.

- Innolla tuli lähdettyä Lapualle. Sinne kun vieri, niin sammaleet ikään kuin rapisivat matkalla. Hyvä vaihtaa välillä maisemaa ja tällä kertaa toiselle puolelle Suomea, Nenonen kertoi siirrostaan.

Viime marraskuusta lähtien joukkueen päävalmentaja toiminut Derrick Crayton päätti jatkaa Lapualla apuvalmentajana ja päävalmentajaksi pestattiin Korikobrien vanha tuttu Nenad Stefanovic.

- Kun minut kutsuttiin takaisin Lapualle, olin innoissani. Halusin joukkueeseen pelaajia, jotka tunnen. Juhon (Nenonen) olen tuntenut 12-vuotiaasta ja myös Pyryn (Rainamaa) pitkään, kommentoi Stefanovic, joka on asettanut joukkueen tavoitteeksi pudotuspelit.

Korikobria vahvistavat Illinoisin kaksikko D.J. Richardson (190/23) ja Paul Carter (204/27) sekä sentteri Stephen Lumpkins (206/24).

 

Lisätietoja: Lapuan Korikobrat

 


Vilpas haluaa korkeamman numeron voittosarakkeeseen



Viimeisenä pudotuspelien ulkopuolelle viime kaudella jäänyt Salon Vilpas on asettanut kauden tavoitteeksi yksinkertaisesti ”voittaa enemmän kuin viime kaudella”.

- Voitimme enemmän pelejä myös viime kaudella, mutta se ei vain monen edellisvuoden tapaan riittänyt viime kauden sarjassa pudotuspeleihin. Katsotaan, mihin se tänä vuonna riittää, päävalmentaja Mikko Tupamäki kertoo.

Eero Lehtisen palattua kotiseuduilleen ja Mikael Sandbergin lähdettyä Tampereen Pyrintöön, Vilpas nappasi taitavan Sami Ikävalkon (188/24) pyörittämään vastustajan puolustuksia ja houkutteli Sakari Salmisen (200/27) tekemään paluunsa Korisliigaan.

- Peliaika pitää tietenkin ansaita, mutta omalla tekemisellä on aika paljon vaikutusta myös joukkueen tekemiseen, Ikävalko kertoo.

Monipuolinen Jukka Kataja (197/32) taas aloittaa peräti kolmannentoista kautensa miesten pääsarjatasolla ja Vilppaan peli pyöriikin tuttuun tapaan hänen ”point forward” -kykyjensä ympärillä.

Vahvistuksissa Adam Constantine ei vakuuttanut, vaan tilalle hankittiin sentteri Paul Harrison (203/25). Ulkomaalaiskolmikon täydentävät takamies Darren Duncan (180/25) ja laituri William Walker (200/27).

 

Lisätietoja: Salon Vilpas



Lahti ja Palviainen povaavat nuorten esiinmarssia


Viimeiselle pudotuspaikalle edelliskaudella sijoittunut Namika Lahti sai jobinpostia kesäkaudella, kun lupaava Valtteri Mäkäläinen joutui lopettamaan uransa loukkaantumisten takia ja luova Eldar Skamo siirtyi BC Nokiaan.

Lahti kuitenkin reagoi ja toi kokoonpanoonsa Atte Pertun (202/24) ja Matias Ojalan (197/25) sekä paluun kasvattajaseuraansa viiden vuoden kiertelyn jälkeen tekevän Vesa Mäkäläisen (200/28), joka kuuluu Namikan suomalaisosaston kärkeen yhdessä junnujoukkuekaveri Ilkka Vuoren (181/28) kanssa.

- Viisi vuotta ehti vierähtää siitä, kun olen viimeksi pelannut Lahdessa. Nyt ollaan viisi vuotta vanhempia, mutta myös viisi vuotta viisaampia, Mäkäläinen kommentoi paluutaan.

Kanadalaisella Ryan Wrightilla (206/27) ja amerikkalaisilla David Gonzalvesilla (193/26) sekä Cameron Bennermanilla (193/30) vahvistettu Lahti ilmoittaa tavoitteekseen pudotuspelit, mutta tulevaisuudessa siintää pidempi projekti.

- Vaihtuvuus oli kesällä suurta. Lahdessa haluttiin tehdä joukkue, joka on pitkän tähtäimen joukkue. Meillä on mm. kuusi pelaajaa, jotka pelasivat nuorten maaotteluita viime kesänä. Toivottavasti heistä jokunen nousee myös maan eliittiin, päävalmentaja Ilkka Palviainen kertoo.

Palviainen viittaa kommentillaan Lahden erinomaisiin 1996- ja 1998-syntyneiden ikäluokkiin, joista 18-vuotiaiden maajoukkuetta tähditti neljä ja 16-vuotiaiden maajoukkuetta kaksi lahtelaispelaajaa.

 

Lisätietoja: Namika Lahti
 
6.5.2025 20:27 Korisliiga

Korisliiga-mestaruus ratkesi: Seagulls kultamitaleille suoraan neljässä!

"Ei tämä ole ihan niin helppoa ollut kuin miltä se on saattanut näyttää", totesi kultamitalin pokannut pelinjohtaja Lassi Nikkarinen, kun Helsinki Seagullsin ja Kauhajoen välinen finaalisarja ratkesi otteluvoitoin 4–0.

6.5.2025 10:15 Korisliiga

Korisliigan mestaruus katkolla tänään Seagullsille

Kauhajoki isännöi Helsinki Seagullsia tiistaina kotikentällään IKH Areenalla. Helsinkiläiset johtavat ottelusarjaa 3–0 ja ovat voiton päässä seurahistorian toisesta Suomen mestaruudesta.

3.5.2025 17:44 Korisliiga

Korisliiga-finaalit: Seagullsille kolmas voitto, Kauhajoki lähellä kavennusta mutta joutui selkä seinää vasten

Helsinki Seagulls otti Korisliiga-finaaleissa 3–0-johtoaseman. Seuraava, mahdollisesti ratkaiseva, ottelu pelataan tiistaina Kauhajoella.

2.5.2025 17:30 Korisliiga

Seagullsin ja Kauhajoen kolmas finaaliottelu vapaasti katsottavissa lauantaina Neloselta klo 15

Korisliigan finaalisarjassa on pelattu kaksi ottelua ja Helsinki Seagulls johtaa finaalisarjaa 2–0. Kolmas finaali pelataan lauantaina 3.5. Helsingissä Töölön Kisahallissa klo 15:00. Ottelu on vapaasti katsottavissa Neloselta.

29.4.2025 20:30 Korisliiga

Sajantilan heittokäsi liekeissä – Seagulls kasvatti finaalijohtoaan vierasvoitolla

Erik Sajantila säväytti kentän pistekuninkaana, kun Helsinki Seagulls otti 2–0-johtoaseman Korisliigan finaaleissa.

26.4.2025 19:59 Korisliiga

Korisliiga-finaalit käyntiin: Seagulls päihitti Kauhajoen rajusti avauksessa, Nikkarinen kentän pistekuningas

Helsinki Seagullsin kotiavaus Kauhajokea vastaan päättyi 89–56-voittoon. Mestaruuteen vaaditaan neljä voittoa.

26.4.2025 17:33 Pääjuttu

Ruudun lähetys Korisliiga 1. finaalista toimii taas

Miesten Korisliigan 1. finaali käynnistyi lauantaina kello 17 Töölön Kisahallissa. Ruudun lähetys ottelusta ei toiminut aluksi, mutta vika on nyt korjattu.

25.4.2025 09:15 Korisliiga

Korisliiga-finaalit: Andre Gustavson ja Kauhajoki valmistautuvat haastamaan Lassi Nikkarisen ja Helsinki Seagullsin – ”Näiden seurojen kohtaamisissa on erityinen lataus”

Playoffit puhtaalla pelillä selvittänyt Kauhajoki haastaa miesten Korisliiga-finaalissa sarjavaiheen selkeän voittajan Helsinki Seagullsin. Joukkueet ovat mitelleet keskenään korkeilla sijoilla pudotuspeleissä usein mutta finaalissa vain kerran aiemmin.

19.4.2025 19:24 Korisliiga

Pronssivääntö ratkesi jatkoajalla pisteen turvin: Salon Vilppaalle seurahistorian ensimmäiset pronssimitalit

Salon Vilpas ja Kataja Basket pelasivat Joensuussa miesten Korisliiga-kauden pronssimitaleista.

Näytä lisää vastaavia