19.2.2007 KTP Basket haki Korisliigan maanantaisessa TV-pelissä sarjapisteet Karkkilasta 80-87 (34-40) -tuloksella. Kotkalaiset nousivat kauden kolmannella voitollaan Team Componentasta sarjataulukossa tasapisteisiin Namika Lahden kanssa sijoille 3-4.
Peli eteni yksipuolisesti, kun KTP johti alusta loppuun muutamalla pisteellä. Karkkila pääsi viimeisen neljänneksen alussa kahden pisteen päähän, mutta viime minuuteilla vierasjohto kasvoi jo kymmeneen pisteeseen.
- Tämä oli hyvä taistelupeli, jossa Componenta teki kovalla puolustuksella hyökkäyspelimme vaikeaksi. Voitto tuli hyvällä joukkuepuolustuksella, kommentoi KTP:n valmentaja Ray Ailus.
Viidennen peräkkäisen voittonsa ottanut KTP oli parempi myös kaukoheitoissa, joita etenkin Toni Ilmonen nakkasi kolmoskaaren takaa 15 pisteen edestä. Kaikkiaan Ilmonen teki 19 pistettä Jermaine Spiveyn tavoin. KTP:n tasaiseen tehokvartettiin pääsivät lisäksi 18 pisteen miehet Jerald Fields ja Maurice Ingram.
Team Componenta on taantunut hyvän syyskauden jälkeen niin, että 15 pelistä on tullut vain kolme voittoa. Sarjan pistekunkku Chris Davis oli jälleen Componentan tehokkain 22 pisteellä. Marcus Jackson nosteli 16 ja koeajalla olevat John Thomas 15 pistettä.
(STT)
Miesten Korisliigassa pelattiin täysi kuuden ottelun kierros. Luukas Vaara, Teemu Suokas, Alvar Peltoniemi, Tevaun Kokko, Ike Nweke ja Kahron Ross nousivat illan säväyttäjiksi – jokainen vieraskentällä.
Suomen Koripalloliiton kurinpitopäällikkö Tero Kankaanpää on määrännyt Helsinki Seagullsin René Rougeaulle yhden ottelun kilpailukiellon.
Korisliigan ja naisten Korisliigan sarjamääräysten mukaisesti Korisliigan, naisten Korisliigan, miesten I divisioona A:n ja naisten I divisioonan seurojen piti hakea kilpailuvuoden 2026–27 sarjalisenssiä kyseisiin sarjoihin sarjalisenssihakemuksella 15. joulukuuta mennessä.
Kiihkeällä Korisliiga-kierroksella voittajiksi kohosivat Bisons Loimaa, Salon Vilpas, Kataja Basket, Tapiolan Honka ja Korhait.
Kauhajoki otti kotivoiton Kobrista ja nousi sarjataulukossa ykköspaikalle. Voiton päässä perässä tulevat Salon Vilpas ja Tapiolan Honka ovat kumpikin pelanneet yhden ottelun vähemmän ja voivat kääntää tilanteen jo huomenna.
Korihaiden kotivoitossa pääsivät loistamaan erityisesti etukentän tähdet Frank Champion ja Mikael Aalto. Uusikaupunkilaisseura on nyt sarjapisteissä tasoissa voittamansa Helsinki Seagullsin kanssa jatkosarjojen välisen rajaviivan tuntumassa.
Korisliigassa pelattiin kaksi ottelua, joista voittajiksi selvisivät Kauhajoki ja Kataja Basket. Illan korkein pistesuoritus oli tappion kärsineiden Kobrien Jaquan Carlosin 35.
Tampereen Pyrinnön voitossa nähtiin väkevä tilastoilta niin Ahren Freemanilta, Topias Palmilta, Erik Muhoselta kuin Riku Laineeltakin. Kaksi muuta Korisliiga-ottelua päättyivät Lahti Basketballin ja KTP-Basketin voittoihin.
Sekä Salon Vilppaan Ansley Almonor että Kataja Basketin De'vion Harmon nakuttivat joukkueidensa voitoissa pyöreät 40 pistettä.
Kouvot nappasi väkevän vierasvoiton ja hätyyttelee jatkosarjalohkojen välistä rajaviivaa. Tapiolan Honka puolestaan nousi kotiesityksellään Korisliigan kärkeen.