3.4.2016 21:22 Korisliigan toisella puolivälieräkierroksella nähtiin kolme kotivoittoa, kun Bisons tasoitti välieräsarjan Pyrintöä vastaan lukemin 80-76 (32-37), kuten myös Vilpas murskatessaan Kouvot 106-63 (43-30) ja BC Nokia yllätti Katajan toistamiseen luvuin 85-79 (40-39).

Doug Wiggins johdatti Vilppaan suurilukuiseen kotivoittoon Kouvoista.

Eldar Skamon BC Nokia yllätti Katajan toistamiseen.

Bisons tasoitti ottelusarjan lukemiksi 1-1 Paul Hill Jr.:n johdolla. Kuvat: Francois Perthuis, Erkki Hautaviita.
Ilman Tuukka Kottia otteluun lähtenyt Bisons sai taisteluvaihteen päälle toiseen puolivälierään, eikä päästänyt tamperelaisia helpolla. Ensimmäinen neljännes (12-17) oli Pyrinnön heiniä, mutta siitä eteenpäin ohjat olivat Bisons-pelaajien käsissä.
Bisons sai hyökkäyspelinsä toimimaan toisella puoliajalla iloisesti ja varmisti päätösneljänneksellä voiton Paul Hill Jr.:n (14/7), Ronnie Clarkin (25/4) sekä isolla asenteella pelanneen Matias Ojalan (13/10) johdolla.
- Pitää vain pelata, siitä playoff-koriksessa on kyse. Meidän pitää toisintaa tämän päivän hyvät asiat myös Pyynikillä. Nyt täytyy ymmärtää, ettemme ole voittaneet vielä mitään, Bisons-luotsi Greg Gibson summasi.
Pyrinnön tehokkaimmat olivat Ricky Minard (23/5) sekä Damon Williams (15/6/7 syöttöä).
Nokialla nähtiin kotijoukkueen toinen yllätysvoitto puolivälieräsarjassa, kun BC Nokia sai hallitsevan Suomen mestarin kuriin. Tasaisena edennyt ottelu ratkesi vasta viimeisellä kymmenminuuttisellä, kun kotijoukkue sai päälle vieraita isomman vaihteen.
Päätösjaksolla ratkaisuhetkillä nokialaisilta onnistujien viitan harteilleen ottivat Eldar Skamo (15/6), David Kravish (16/9) sekä etenkin Dragan Labovic (13/7), joka upotti kaikki Nokian kannalta tärkeät vapaaheitot loppuhetkillä.
- Tämä on se tapa, jolla meidän pitää pystyä pelaamaan jos haluamme mennä välieriin tästä parista. Joukkue nyt myös nauttii pelaamisesta, joka heijastuu kentälle, BC Nokian päävalmentaja Oliver Vidin suitsutti.
Joensuulaisilta korkeimmat tehot hyökkäyspäässä kirjauttivat Thomas Scrubb (24/4) sekä Trevis Simpson (20/6).
Avausottelun voittanut Kouvot oli täysi vastaantulija 1787 silmäparin todistaessa Salon Vilppaan kotiluolassa. Vierasjoukkue ei käynyt johdossa alkuminuuttien jälkeen, vaan isännät rokottivat tehokkaasti etenkin vieraiden menetyksistä (23) vastahyökkäyksillä.
Kouvoista ei ollut voittokamppailuun mukaan enää viimeisellä jaksolla, vaan ero repesi suurimmillaan 45 pisteeseen päätösneljänneksellä, joka kirjattiin Vilppaalle peräti lukemin 36-12.
Voittajien pisteykköset olivat Doug Wiggins (27/1/8) sekä Austin Dufault (21/7). Kouvoilta lähimmäs omaa tasoaan ylsivät D.J. Richardson (15/9) ja David Gonzalvez (12/3).
Toukokuussa seurahistorian toista Suomen mestaruutta juhlinut Salon Vilpas osallistuu tulevalla kaudella Mestarien liigan karsintoihin.
Viime vuosina mm. kaksi Slovakian mestaruutta voittanut ja Saksan Bundesliigaa pelannut Aatu Kivimäki, 186 cm ja 29 vuotta, palaa Suomeen ja Korisliigaan. Susijengin vahvuuteen kuuluva karkkilalaislähtöinen Kivimäki on solminut kolmivuotisen sopimuksen Korisliigan kestomenestyjä Karhu Basketin kanssa.
Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjalisenssit pelikaudelle 2026–2027. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä. Keski-Suomi palaa liigakartalle, kun Kipinä Basket nähdään Korisliigassa tulevalla kaudella. Kaikkiaan koriksen pääsarjoissa nähdään tulevalla kaudella ennätykselliset 65 joukkuetta.
Tuore Suomen mestari Salon Vilpas on kiinnittänyt viime vuosina sarjan ehdottomiin kärkipelaajiin kuuluneen Mikael Aallon 1+1-mallisella sopimuksella.
Samu Adler pelasi alkukauden kuntoutumisestaan huolimatta loistavan loppukauden, voitti mestaruuden ja valittiin sekä finaalien parhaaksi pelaajaksi että Vuoden pelaajaksi. Syksyllä hän aloittaa NCAA-pelit Butlerin yliopistossa.
Helsinki Seagulls on tehnyt kolmen vuoden mittaisen pelaajasopimuksen joukkuetta menestyksekkäästi kausina 2021-25 edustaneen Lassi Nikkarisen kanssa. 29-vuotias pelintekijä valittiin Seagullsin mestaruuteen päättyneellä kaudella Korisliigan vuoden pelaajaksi ja vuoden puolustuspelaajaksi 2024-25.
Koriskauden 2025–26 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Salon Vilppaan Samu Adler ja Tampereen Pyrinnön Annika Aarrejoki.
Samu Adler säväytti kentällä huikein tilastoin, kun Salon Vilpas kaatoi Kataja Basketin kevään 2026 Korisliiga-finaalien seitsemännessä ottelussa.
Kataja Basket otti välttämättömän voiton kotikentällään ja tasoitti finaalit 3–3:een.
Salon Vilpas on noussut miesten Korisliiga-finaaleissa 0–2-tappioasemasta 3–2-johtoon.