26.3.2006 Korisliigan puolivälierät alkoivat ilman yllätyksiä, kun kotiedun pudotuspeleihin saaneet joukkueet aloittivat voitoilla.Runkosarjan voittanut Joensuun Kataja kukisti Vantaan Pussihukat 102-78 (57-45) ja Lappeenrannan NMKY käänsi ToPon pitkään hallitseman pelin lopulta edukseen 74-66 (33-36) -numeroin.
Viimeisenä joukkueena pudotuspeleihin selvinnyt PuHu pohjusti Joensuussa yllätystä nousemalla ensimmäisellä jaksolla 11 pisteen johtoon, mutta Kataja voitti seuraavan kymmenminuuttisen 36-14 ja otti pelin ohjat haltuunsa.
Kolmas jakso sujui tasaisesti, mutta viimeisellä neljänneksellä Kataja kasvatti eron 24 pisteeseen. Petri Virtanen heitti Katajalle 27 pistettä ja Sami Lehtoranta 15.
PuHun paras korintekijä Kimi Klingberg jäi vain pisteen verran Virtasen saaliista. Marc Axton kokosi 14 pistettä. Lappeenrannassa kotijoukkue NMKY joutui tappioasemassa tauolle kolmelta ensimmäiseltä jaksolta, mutta viimeisellä neljänneksellä tahti muuttui.
Kotijoukkue ratkaisi pelin pitämällä helsinkiläiset pisteittä jakson kuusi ensimmäistä minuuttia. LrNMKY voitti päätösjakson 23-13.Voittajien tasaisen tehokvartetin muodostivat Andre Foreman 18 pisteellä, Matthew Williams ja Jussi Kumpulainen 16:lla sekä Pasi Riihelä 15:llä.
ToPon parhaita pistemiehiä olivat John Thomas 18:lla ja Maurizio Pratesi 16 pisteellä. Puolivälierien kaksi muuta otteluparia, Honka-Korihait ja Namika Lahti-Kouvot käynnistyvät maanantaina.
Samu Adler ja Mikael Aalto kuuluivat Korisliiga-illan hahmoihin, kun ensimmäiset puolivälieräpelit paketoitiin Salossa ja Uudessakaupungissa.
Korisliigan puolivälierissä toisensa kohtaavat tiistaina 24. maaliskuuta kovia kokenut Kauhajoki ja sijoitustaan parempi Kataja sekä jatkuvasti kehittyvä KTP ja merkittävällä kokemusedulla siunattu Seagulls.
Korisliigan puolivälierissä toisensa kohtaavat maanantaina 23. maaliskuuta jatkosarjavoittaja Salon Vilpas ja alemmassa jatkosarjassa huippumenestynyt Tampereen Pyrintö sekä varmaan joukkuepeliin luottava Korihait ja kenttää hurjasti juokseva Tapiolan Honka.
Pantteripatsaan jo häämöttäessä kahdeksan joukkueen ulottuvilla Korisliiga-kausi on tullut vuoden jännittävimpään vaiheeseen. Kevään pudotuspeleihin on valittu 18 erotuomaria jakamaan oikeutta kauden ratkaisuhetkissä.
Salon Vilpas varmisti jo aiemmin sarjavaiheen voiton ja lähtee playoffeihin sijalta yksi. Kauhajoen kotietu oli ennestään varmaa, mutta ottelutulos lukitsi joukkueen sijalle kaksi. Muutkin kotietupaikat ratkesivat tänään, ja samalla valkeni alemman jatkosarjan pudotuspelisijojen järjestys.
Keskiviikkona pelataan Korisliigan jatkosarjojen viimeiset ottelut. Sijat 2.-5. ratkeavat päätöskierroksella. Myös Kataja Basket ja Tampereen Pyrintö ratkaisevat sijat 7. ja 8.
Kataja Basket kaatoi toisen pahimmista kilpailijoistaan, Bisons Loimaan, ja varmisti oman pääsynsä pudotuspeleihin. Lahti Basketball ei olisi myöskään enää uhannut joensuulaisia, koska se kärsi hiuksenhienon tappion sarjaputoaja Kobrille. Ylemmässä jatkosarjassa puolestaan korkein ja matalin sija on ratkaistu, mutta niiden välissä järjestys voi vielä jatkosarjojen päätöskierroksella muuttua.
Miesten Korisliigan jatkosarjoja on kullakin joukkueella jäljellä enää yksi tai kaksi ottelua. Alemman jatkosarjan toinen playoff-joukkue ja ylemmän jatkosarjan joukkueiden järjestys sijoilla 2–5 ovat edelleen mysteerejä.
Tapiolan Honka tavoittelee viimeisillä kierroksilla jatkosarjasijoituksensa kohentamista ja kotiedun saavuttamista playoffeihin. Espoolaisseura on taulukossa viidentenä mutta tasapisteissä kahden ylempänä olevan joukkueen kanssa.
Tampereen Pyrintö on varmuudella mukana Korisliigan pudotuspeleissä, mutta Lahti Basketball ja Bisons Loimaa voivat vielä teoriassa saavuttaa toista pääsylippua hallussaan pitävän Kataja Basketin. Ylemmässä jatkosarjassa Korihait, KTP-Basket ja Tapiolan Honka uhkaavat Kauhajoen kakkossijaa. Salon Vilpas ei pelannut tänään, mutta sen paalupaikkaa ei voi viedä enää kukaan.