22.3.2025 21:18 Neljästä puolivälieräsarjasta korkattiin tänään kolme. Illan kohokohdaksi nousi 17-vuotiaan Samu Adlerin ratkaisukyky.

Samu Adler (#12) osoitti niin rohkeutta kuin heittotaitoakin tuodessaan Vilppaalle avausvoiton puolivälierissä. Kuva: Ville Vuorinen / Korisliiga
Salon Vilpas ja Korihait mittelivät Korisliigan puolivälieräavauksessa juuri niin kuin sijojen neljä ja viisi joukkueiden olettaisikin: äärimmäisen tasaväkisesti. Neljästä jaksosta kaksi meni selkeästi kotijoukkueelle, kaksi muuta taas selkeästi vieraille, mutta lopussa illan otteluisäntä Vilpas juhli voittoa luvuin 87–84 (37–38).
Voittajien pistekuningas ottelussa oli Amin Adamu 22:lla, mutta jälkensä jättivät myös vahvat roolipelaajat Samu Adler – joka tilastoi 18 pistettä, viisi syöttöä ja kaksi riistoa 22 minuutin peliajalla – ja Luukas Vaara, jolle merkittiin kymmenen pistettä ja kuusi levypalloa alle vartin peliajalla. Kaksikosta Adler oli myös vastuussa Vilppaan voittokorista; nuori tähti otti viimeisillä sekunneilla pelottoman stepback-kolmosen ja upotti sillä vastustajan lopullisesti.
– Ainahan se menee vähän näin, että tulee huonoja hetkiä ja sitten taas vastapainoksi niitä, kun kaikki uppoaa. Minulle syntyi pari hyvää heittopaikkaa, ja sain ne sisään, ja muutenkin jengillä meni siinä vaiheessa hyvin. Vastustaja laittoi kyllä kovan vastuksen, Adler kommentoi Ruudun haastattelussa.
Korihaiden kovin luu oli Dravon Mangum 18 pisteellä ja kahdeksalla levypallolla.
Runkosarjan ja ylemmän jatkosarjan voittanut Helsinki Seagulls avasi omat puolivälieränsä kahdeksannelta sijalta ponnistanutta Kouvoja vastaan roimalla voitolla 105–80 (50–41).
Seagullsin paras tilastoesitys nähtiin Tevin Olisonilta, joka upotti 25 pistettä ja jakoi kahdeksan merkinnän arvoista syöttöä.
– Tämä oli erittäin hyvä ja tasainen avaus meiltä. Olisimme voineet huolehtia levypalloista vielä paremmin, mutta kaikin puolin onnistuimme mielestäni tänään erinomaisesti, Olison pohti pelin jälkeen.
Kouvojen Blake Francis ja Hakim Hart pussittivat kumpikin 21 pistettä mieheen.
Kolmannelta sijalta playoffeihin lähteneen Kataja Basketin kotiavaus oli vielä voitokkaampi. Joensuulaiset tukahduttivat kuudennen sijan Bisons Loimaan luvuin 109–69.
Kauden pistekuninkuuden pokannut Katajan KeShawn Curry keräsi 29 pistettä, neljä levypalloa ja kuusi syöttöä. Päävalmentaja Petri Virtanen analysoi voiton avaimia:
– Oli hyvin energinen ja keskittynyt joukkuetekeminen alusta asti. Jokainen hoiti oman tonttinsa ja pyrki auttamaan toveria.
Bisonsin illan tähdeksi nousi Aapeli Alanen, jolle merkittiin 18 pistettä, kuusi levypalloa ja viisi syöttöä.
Miesten Korisliigan jatkosarjoja on kullakin joukkueella jäljellä enää yksi tai kaksi ottelua. Alemman jatkosarjan toinen playoff-joukkue ja ylemmän jatkosarjan joukkueiden järjestys sijoilla 2–5 ovat edelleen mysteerejä.
Tapiolan Honka tavoittelee viimeisillä kierroksilla jatkosarjasijoituksensa kohentamista ja kotiedun saavuttamista playoffeihin. Espoolaisseura on taulukossa viidentenä mutta tasapisteissä kahden ylempänä olevan joukkueen kanssa.
Tampereen Pyrintö on varmuudella mukana Korisliigan pudotuspeleissä, mutta Lahti Basketball ja Bisons Loimaa voivat vielä teoriassa saavuttaa toista pääsylippua hallussaan pitävän Kataja Basketin. Ylemmässä jatkosarjassa Korihait, KTP-Basket ja Tapiolan Honka uhkaavat Kauhajoen kakkossijaa. Salon Vilpas ei pelannut tänään, mutta sen paalupaikkaa ei voi viedä enää kukaan.
KTP-Basketin Remu Raitanen on kehittynyt koripalloilijana mutta pyrkii iltaisin tyhjentämään lajiin liittyvät mietteet päästään. Muutoin kentällä tapahtuvia asioita tulee helposti yliajateltua – etenkin nyt, kun seura pelaa parasta kauttaan aikoihin.
Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa pelattiin kaksi ottelua. Korihait kaatoi Helsinki Seagullsin, jolle tappio oli jo viides kuudesta viimeisimmästä ottelusta. Salon Vilpas puolestaan kasvatti kaulaa lohkon kärjessä taivuttamalla kakkossijan haltija Kauhajoen.
Miesten Korisliigassa voittivat tänään ylemmän jatkosarjan kolmonen KTP-Basket ja alemman jatkosarjan ykkönen Tampereen Pyrintö.
Korisliigan jatkosarjoja pelataan vielä muutama kierros, mutta Kouvot varmisti tämäniltaisella voitollaan Bisons Loimaasta, ettei voi enää pudota sarjan viimeiselle sijalle. Putoajan paikalle sijoittuu näin ollen Kobrat.
Miesten Korisliigan alemmassa jatkosarjassa vain kaksi parhaiten sijoittunutta joukkuetta pääsee playoffeihin. Näitä sijoja pitävät tällä hetkellä hallussaan Kataja Basket ja Tampereen Pyrintö, jotka kohtasivat tänään Tampereella.
Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Helmikuun parhaaksi valittiin upean kuukauden pelannut Korihaiden Frank Champion.
Kataja Basket kohosi jälleen alemman jatkosarjan kärkeen kaatamalla Kobrat. Se oli hyvä uutinen myös Kouvoille, joka kilpailee Kobria vastaan panoksena Korisliigassa pysyminen. Kouvot on oman Lahti-voittonsa ansiosta nyt neljä voittoa Kobrien edellä, kun ottelukierroksia on jäljellä neljä, mutta joukkueiden keskinäinen etu on toistaiseksi Kobrilla.