13.4.2013 Kymenlaakson ja Lounais-Suomen paikalliskamppailuiden lisäksi kevään 2013 puolivälierissä nähdään myös Karjalan paikallispeli, kun vuosikymmenen ajan toisistaan tiukasti mittaa ottaneet Joensuun Kataja ja Lappeenrannan NMKY iskevät yhteen. Kataja on sarjaan lähdettäessä selkeä ennakkosuosikki, mutta LrNMKY:lla on yllätyssaumansa.

EuroChallenge-pelien karaisema Joensuun Kataja lähtee Juho Nenosen johdolla kaatamaan...

..pitkästä aikaa ehjän kauden pelanneen Antti Niskasen LrNMKY:a.

Dan Coleman tuo iskuvoimaa Katajan korin alle..

..ja Katajalla on toisessa kenttäpäädyssä kädet täynnä töitä Jason Conleyn kanssa. Kuvat: Vesa Kuukka/Kuvanmaailma, Francois Perthuis & Matti O. Koskinen.
Joensuun Kataja on urakoinut kuluvalla kaudella lähes NBA-kaliiberin otteluruuhkan EuroChallenge-menestyksensä johdosta.
Kataja ylsi Euroopan kolmossarjassa aina kahdeksan parhaan joukkoon ja pakottivat Ranskan liigakärki Gravelinesin selkä seinää vasten Joensuussa ennen kuin joutui myöntämään vieraansa paremmakseen. Eurotaipaleen päätyttyä Kataja urakoi maratontahtiin 11 peliä 24 päivään – ja voitti niistä yhdeksän.
– Onhan tämä ollut huikea suoritus. Täytyy ihailla pelaajia ja heidän motivaatiotaan päivästä toiseen. Olin totta puhuen hieman huolissani vanhemmista pelaajistamme, mutta ihan turhaan; onhan esimerkiksi Petri Virtanen pelannut parhaan kautensa kotimaassa aikoihin, Katajan päävalmentaja Jukka Toijala summailee.
Joensuulaiset hakivat EuroChallengessa aimo tukun kovia päänahkoja mm. Turkin, Latvian ja Romanian miljoonabudjeteilla operoivista joukkueista. Eurokokemus on näkynytkin pitkin kautta Katajan suorittamisessa.
– Virhetilastoista nyt ainakin huomaa, että kovuutta ja ehkäpä likaisuutta on tarttunut, väsyneistä jaloista puhumattakaan, Katajan Juho Nenonen vitsailee.
– Totta puhuen euromenestys tuotti ilman muuta tietynlaista virkeyttä ja itseluottamusta tähän tekemiseen. Näistä lähtökohdista on hyvä lähteä hakemaan sitä ensimmäistä mestaruutta.
Kataja oli runkosarjan neljässä kohtaamisessaan Lappeenrannan NMKY:a vastaan ylivoimainen. Ammattivalmentajien ikiaikaiseen tapaan Toijala toppuuttelee tuudittautumasta liikaa ennakkoasetelmien kaavioihin.
– Syksyllä juuri kukaan ei antanut Namikalle mahdollisuuksia, mutta he olivat käytännössä kiinni pudotuspelipaikassa jo joulutauolla. Se kertoo paljon joukkueesta ja Lassi Tuovin tekemästä työstä. Namika on hyvin roolitettu joukkue ja meillä on ihan riittämiin haasteita heitä vastaan, Toijala miettii.
Kataja myllytti LrNMKY:a neljässä kohtaamisessa keskimääräisellä 26,5 pisteen voittomarginaalilla, jonka lisäksi joukkueen kymmenen viimeistä kohtaamista ovat päättyneet joensuulaisten voittoon.
– Me olemme tällä kaudella pelanneet Katajaa vastaan 16 neljännestä, joista olemme voittaneet yhden. Teoriassa se voisi kertoa kaiken tämän puolivälieräsarjan ennakkoasetelmista, LrNMKY:n päävalmentaja Lassi Tuovi arvioi.
– Toisaalta olemme saaneet tällä kaudella pelata vain 20 ottelua parhaalla mahdollisella kokoonpanollamme, ja voittaneet niistä 14. Tämän vuoden puolella olemme voittaneet kaikki neljä parhaalla kokoonpanolla pelaamaamme peliä. Katajaa vastaan olennaista tulee olemaan se, ketkä pelaajistamme ovat pelikunnossa.
Pelikunnossa on ainakin ensimmäistä kauttaan LrNMKY:ssa pelaava helsinkiläislähtöinen Antti ”Jumppa” Niskanen, jonka mukaan missio lappeenrantalaisjoukkueessa on selvä: Katajan rattaisiin niin paljon kapuloita kuin mahdollista.
– Meillä on ollut paljon loukkaantumisia ja olemme pelanneet niin monella erilaisella kokoonpanolla, että tässä on itse kukin joutunut pelaamaan jollain muulla kuin luontaisella pelipaikallaan. Ainakin itse koen oppineeni pakon edessä aika paljon, Niskanen arvioi.
– Onhan tämä aikamoinen Daavid vs. Goljat -asetelma, mutta myönnetään, että Joensuulla on Daavidin asemassaan ihan hyvät mahdollisuudet haastaa meidät, lennokas takamies-laituri virnistää.
Vakavoiduttuaan Niskanen pukee sanoiksi tunnelmat Lappee-leirissä.
– Minä olen ainakin ihan kyllästynyt häviämään Katajalle joka matsissa yli kymmenen pinnaa.
Kataja
* vain kolme ulkomaalaispelaajaa voi kuulua pelaavaan kokoonpanoon yhtä aikaa
LrNMKY
Helsinki Seagullsin Trey Niemi teki suorastaan ekonomista työtä osuessaan kaksi kolmasosaa kaikista heittoyrityksistään. Joukkuetoveri Rene Rougeau jäi syötön päähän triplatuplasta. Korihaiden pistekuninkaat Ville Tahvanainen ja Frank Champion.
Kobrat kaatoi kotonaan Lapualla Kouvot. Joukkueet kilpailevat keskenään parhaillaan alemman jatkosarjan viimeisen sijan eli putoajan paikan välttämisestä. Ottelun myötä Kobrilla on kaudelta koossa viisi voittoa ja Kouvoilla kahdeksan, kun pelejä on enää viisi kierrosta jäljellä.
Kauhajoen Ike Nweke valittiin miesten Korisliigassa tammikuun 2026 Kuukauden pelaajaksi. Saman kuukauden aikana Kauhajoki voitti kuudesta ottelustaan viisi ja nousi runkosarjan kärkeen. Nyt pelaaja kertoo poikkeuksellisesta polustaan, joka alkoi Yhdysvaltojen Marylandista.
Lahti Basketball lähti kauteen ensisijaisena tavoitteenaan säilyttää sarjapaikka mutta on noussut jo alemman jatkosarjan korkeimmalle sijalle.
Miesten Korisliigassa pelattiin täysi ylemmän jatkosarjan kierros, jossa voittajat vaihtuivat viime kierrokseen nähden Vilpasta lukuun ottamatta.
Miesten Korisliigan kahdessa alemman jatkosarjan ottelussa voiton veivät Tampereen Pyrintö ja Lahti Basketball, jotka pitävät hallussaan sarjan kahdeksatta ja yhdeksättä sijaa tasaisessa tilanteessa.
Kauhajoen tuorein vahvistus Skyler Flatten antoi vahvan taidonnäytteen 26 pisteellä ja seitsemällä levypallolla sekä upottamalla Seagullsin summerin soidessa kilometrikolmosella.
Lahti Basketball onnistui kaatamaan Kataja Basketin jo toisen kerran peräkkäin ja uhkaa alemman jatkosarjan kärkikaksikkoa. Ylälohkon kärkikamppailussa puolestaan voiton vei Salon Vilpas.
Koen Sapwell ja Jayden Taylor paukuttivat pisteitä, kun Kotkassa juhlittiin kotijoukkueen voittoa.
Miesten Korisliigan alemmassa jatkosarjassa Kataja Basket johtaa lohkoa mutta kärsi kirvelevän tappion taulukon toiseksi viimeistä sijaa pitävälle Kouvoille.