Korisliigan puolivälierät pakettiin

9.4.2017 20:33 Korisliigan välieräparit ovat selvillä. Puolivälierät päättyivät vierasvoittoihin, Joensuun Katajan kaataessa BC Nokian 74-69 (47-37), Kauhajoen Karhun päihittäessä Lapuan Kobrat numeroin 87-73 (46-37) ja Helsinki Seagullsin viedessä jatkoaikatrillerin Kouvolassa lukemin 94-88 (43-27, 72-72, 79-79).

Ilari Seppälä ja Joensuun Kataja suorittivat kalavelkojen maksun onnistuneesti.

Härkämäinen Devonne Giles oli Karhun avainpelaajia puolivälieräsarjassa Kobria vastaan.

Kokenut Jason Conley johdatti Seagullsin kenties kauden makeimpaan voittoon kahden jatkoajan jälkeen. Kuvat: Ville Vuorinen & Kai Kilappa

Joensuun Kataja selvitti tiensä välieriin ohi BC Nokian, kun se maksoi viime kevään kalavelat näätäpaidoille vierasvoitolla sunnuntain neljännessä puolivälieräottelussa. Otteluvoitoin 3-1 välieriin etenevä Kataja oli päätösjaksolla vielä tappiolla, mutta nousi lopulta 74-69 (47-37) –vierasvoittoon.

Sentteri Papa Dia vei päätösjakson alkupuolella BC Nokian 6-0 –pisteputken jälkeen neljän pisteen johtoasemaan ja herätti Nokian palloiluhallin hurmioon. Kataja oli kuitenkin ikävä vieras, paukuttaen kahdessa ja puolessa minuutissa vastaukseksi 7-0 –pisteputken ja nousten kolmen pisteen karkumatkalle neljä minuuttia ennen päätössummeria.

Isännät nousivat vielä pisteen päähän puolitoista minuuttia ennen ottelun päätöstä, mutta Katajan kevään aikana jatkuvasti terävöitynyt puolustus piti kotijoukkueen tämän jälkeen ilman pistemerkintöjä. Kun samaan aikaan Katajan Rion Brown piti päänsä kylmänä vapaaheittoviivalla, loppuivat näätäpaitojen pelit sunnuntaisena palloiluhallin iltana.

- Hattu päästä BC Nokialle ja Coach Ville Tuomiselle, joka on tehnyt todella hyvää työtä tämän ottelusarjan aikana. Toinen ja neljäs ottelu olivat meidän hallinnassamme, mutta missään vaiheessa he eivät luovuttaneet, Katajan päävalmentaja Greg Gibson antoi tunnustusta vastustajilleen.

- Viisi minuuttia ennen loppua olimme 4 pistettä häviöllä ja penkkimme toi stoppeja, kun niitä tarvittiin. Se oli todellinen joukkue-esitys. Me taivuimme, mutta emme katkenneet.

Brown oli Katajan voiton avainhahmo, kirjauttaen 15 pistettä, 15 levypalloa ja 3 koriin johtanutta syöttöä matkalla voittoon. Kaksinumeroisille pistelukemille ylsivät myös Darryl Bryant (13/2 syöttöä), Teemu Rannikko (13) sekä Kervin Bristol (12/4).

Näätäpaitojen moottorina toimi jälleen laituri Eldar Skamo (19/9/2 syöttöä), joka jäi levypallon päähän tupla-tuplasta. Skamon takana Dia (12/6/3 syöttöä) ja takamies Isaiah Wilkerson (14/7) esittivät myös vahvoja otteita.

Ottelutilastot: BC Nokia - Kataja

Karhu Pohjanmaalta välieriin

Kauhajoen Karhu selviytyi paikallisvastustaja Lapuan Kobrien ohi välieriin, ottamalla sunnuntain kuumasta väännöstä komean 87-73 (46-37) –vierasvoiton.

Puoliajalle asti tasaisena kulkenut kamppailu kääntyi karhulaumalle kolmannen jakson avauspuolikkaan aikana. Kobrien Marius van Andringan tuotua Kobrat kahdeksan pisteen päähän, nakutti Karhu reilun kolmen minuutin ajanjakson nimiinsä numeroin 15-3 ja nousi jo ratkaisevaan 20 pisteen johtoon.

Jakson loppupuolella Karhu suoritti vielä 12-3 –runin, jonka avulla kauhajokiset sinetöivät ottelun voiton ja välieräpaikan itselleen.

Karhun ulottuva laituri Austin Hollins oli karhulauman johtaja sunnuntaina, pussittamalla 28 pistettä, repimällä 5 levypalloa ja jakamalla 3 koriin johtanutta syöttöä. Hollinsin takana sentteri DeVaughn Washington toimitti tupla-tuplan 17 pisteellä ja 14 levypalloa ja tarkkakätinen takamies Tate Unruh pussitti 10 pistettä.

Kobrien parhaimmistoon tappio-ottelussa lukeutuivat takamies Mario Edwards (12/5 syöttöä), väkivahva sisäpelaaja Dom Morris (8/7) sekä 11 pistettä heittänyt Jamal Jones.

Ottelutilastot: Kobrat - Karhu

Seagulls ylitöiden kautta välieriin

Helsinki Seagulls selvitti viimeisenä joukkueena tiensä Korisliigan välieriin, kun se kaatoi Kouvot kahden jatkoajan jälkeen lukemin 94-88 (43-27, 72-72, 79-79).

Varsinaisen peliajan päätösminuutilla Kouvot näytti jo nousevan voittoon ja venyttävän ottelusarjan viidenteen peliin Helsinkiin Arttu Saarijärven korilla neljä sekuntia ennen summeria. Kolmen pisteen karkumatkalle ennättänyt Kouvot ei kuitenkaan onnistunut pitämään voitosta kiinni, Seagulls-takamies Raymond Cowelsin nakuttaessa kolmosen säkkiin pelikellon pyörähtäessä nollille.

Ensimmäisen jatkoerän lopulla Kouvot näytti jälleen karkaavan voittoon, viime kaudella Seagullsia edustaneen James Sinclairin vietyä isännät kahden pisteen johtoon vajaat 20 sekuntia ennen jatkoerän loppua. Lokkilauman hyökkäyksen kapellimestari Antto Nikkarinen nousi kuitenkin parrasvaloihin ja tasoitti ottelun lay-upilla kymmenisen sekuntia ennen jatkoerän päätöstä ja venytti ratkaisun toiselle ylimääräiselle viisiminuuttiselle.

Juonikaavion toistaessa itseään, nousi Kouvot toisen jatkoerän päätösminuutille siirryttäessä 5-0 –pisteputkella taas pisteen johtoasemaan. Tällä kertaa Seagulls otti ohjat kuitenkin lopullisesti, vieden ottelun viimeiset 57 sekuntia nimiinsä numeroin 7-0 ja lopulta koko ottelun lukemin 94-88.

Nikkarinen johti Seagullsia sunnuntaina 23 pisteen, 6 levypallon ja 5 syötön edestä. Nikkarisen ohella vahvasti pelasivat sentteri Devonte Upson, joka operoi tupla-tuplan 13 pisteellä ja 13 levypallolla, sekä samaan saavutukseen yltänyt laituri Jason Conley (12/13).

Kouvojen riveistä kovinta jälkeä tekivät Michael Cuffee (25/14), Sinclair (15/4) sekä yhdeksän pistettä tehnyt ja 17 levypalloa repinyt sentteri Rakeem Buckles.

Ottelutilastot: Kouvot - Seagulls
 
18.5.2022 20:16 Korisliiga

Remu Raitanen on Korisliigan Vuoden pelaaja, Suomen mestari Karhu Basketille kosolti tunnustusta

KTP-Basketia edustava Remu Raitanen on äänestetty Korisliigan Vuoden pelaajaksi. Kauhajoen Karhu Basket kahmi palkintoja viidessä eri kategoriassa.

17.5.2022 09:55 Korisliiga

Perttu Blomgren ja Vilpas jatkosopimukseen

Salon Vilpas ja Perttu Blomgren ovat solmineet yksivuotisen jatkosopimuksen. 20-vuotias takamies oli suuressa roolissa hopeaan päättyneellä kaudella.

16.5.2022 16:55 Korisliiga

Jussi Savolainen Vilppaan päävalmentajaksi, Sami Toiviaisesta seuran uusi toiminnanjohtaja

Päättyneellä kaudella SM-hopeaa saavuttanut Salon Vilpas on maanantaina kertonut uusista tulevaisuuden kuvioistaan. Päävalmentajaksi nousee seuran oma kasvatti Jussi Savolainen. Sami Toiviainen puolestaan siirtyy toimiston puolelle.

14.5.2022 11:55 Korisliiga

Mestarivalmentaja Janne Koskimies: ”En olisi koskaan uskonut tällaiseen viiden vuoden pätkään”

Kun Janne Koskimies saapui syksyllä 2017 Kauhajoelle, hän ei voinut kuvitella mitä seuraavat vuodet pitävät sisällään. Neljän edellisen loppuun asti pelatun kauden aikana Karhu Basket on juhlinut Suomen mestaruutta kolmesti ja noussut kotimaiset koripallon ehdottomaksi voimataloksi.

12.5.2022 15:19 Korisliiga

Vesa Ojala: ”Rima on nyt eurokentillä ja siellä menestymisessä”

Karhu Basketin puheenjohtaja Vesa Ojala odottaa innolla seuran uutta aikakautta, kun uusi areena valmistuu ja seura ammattimaistuu entisestään. Puheenjohtajalle mestaruuden jälkeinen aamu tuntui jälleen ikimuistoiselle.

11.5.2022 20:20 Korisliiga

Kauhajoki vei mestaruuden ennätysyleisön edessä – finaalien MVP Cameron Jones varmisti voiton

Viimekautinen mestari Salon Vilpas joutui luopuman Pantterista ja tyytymään tällä kertaa hopeamitaleihin, kun kauden sensaatiotapaus Kauhajoki selätti finaalisarjan voitoin 4–1.

10.5.2022 12:22 Korisliiga

Henri Kantonen: ”On etuoikeutettua olla tässä tilanteessa ja päästä kotiyleisön eteen”

Kauhajoki pääsee keskiviikkona kotiyleisönsä eteen tilanteessa, jossa voitto toisi seuralle kolmannen Suomen mestaruuden. Henri Kantonen kokee olevansa etuoikeutettu tilanteesta, jollaista kaikki pelaajat urallaan eivät pääse kokemaan.

10.5.2022 09:47 Korisliiga

Remu Raitanen jatkaa KTP-Basketissa

Viime kauden kovin kotimainen pistenikkari Remu Raitanen on tehnyt jatkosopimuksen seuransa KTP-Basketin kanssa.

9.5.2022 20:34 Korisliiga

Korisliiga-finaalit: Roope Ahonen sytytti Vilppaan, mutta Cameron Jones ilmoitti, että ei käy

Kauhajoki taivutti huikean taistelun päätteeksi Salon Vilppaan ja otti 3–1 johtoaseman Korisliiga-finaaleissa.

6.5.2022 20:33 Korisliiga

Vihdoin tasaväkinen vääntö – kolmas Korisliiga-finaali ratkesi epäonnistuneeseen voittoheittoon

Kauhajoki piti pintansa Salon Vilppaan loppukiriä vastaan ja nousi Korisliiga-finaaleissa 2–1-johtoon.

4.5.2022 20:02 Korisliiga

Vilpas tuli otteluun täysin uudella varmuudella – Korisliiga-finaalit tasan

Salon Vilpas tasoitti miesten Korisliigan finaalisarjan Kauhajokea vastaan 1–1:een.

2.5.2022 20:56 Korisliiga

Korisliiga-finaalit ryminällä käyntiin – Kauhajoki otti rajun avausvoiton

Rene Rougeau ja Lee Skinner dominoivat kentällä, kun Kauhajoki kaatoi Salon Vilppaan miesten Korisliiga-finaalien avauksessa.

2.5.2022 09:30 Korisliiga

Korisliigan finaalit tänään käytiin – avausfinaali vapaasti katsottavissa Jimiltä

Kauhajoki ja Vilpas huipentavat Pantterijahdin tänään käynnistyvässä finaalisarjassa. Mestaruuteen vaaditaan neljä voittoa. Avausfinaalin ennakkostudio käynnistyy tänään klo 18.00.

1.5.2022 16:50 Korisliiga

Janne Koskimies: ”Viime vuosien ylivoimaisesti kovimmat kilpakumppanit kohtaavat finaalisarjassa”

Kauhajoki lähtee neljänteen peräkkäiseen finaalisarjaan ennakkosuosikin viitta harteillaan. Päävalmentaja Koskimies myöntää, että vastus on pahin mahdollinen, kuten kauden aikaiset keskinäiset kohtaamiset ovat osoittaneet.

1.5.2022 10:15 Korisliiga

Sami Toiviainen: ”Kauhajoki herättää suuria tunteita Salossa”

Hallitseva Suomen mestari lähtee monissa papereissa finaalisarjaan hienoisena altavastaajana, mutta se sopii paremmin kuin hyvin salolaisjoukkueelle, joka runkosarjassa aiheutti Kauhajoella harmaita hiuksia.

30.4.2022 20:50 Korisliiga

Kauhajoen Severi Kaukiainen luottaa joukkueensa kykyyn käsitellä ennakkosuosikin paineet: ”Valmentaja ja vahvistukset pitävät huolta, ettei jengi lähde leijumaan”

Kauhajoki esitti yhden kaikkien aikojen runkosarjasuorituksista miesten Korisliigassa. Finaalissa vastaan asettuu vanha tuttu ja hallitseva mestari, Salon Vilpas, mutta takamies Severi Kaukiainen tietää, miten tilanne pitää kohdata.

30.4.2022 08:45 Korisliiga

Vilppaan Juho Nenosella edessään kymmenennet Korisliiga-finaalit – muistaa yhä uransa raskaimmat loppuottelut

Juho Nenonen on juossut parketille Korisliigan loppuotteluissa jo yhdeksän kertaa. Maanantaina 2. toukokuuta juhlitaan pyöreitä, kun hänen edustamansa hallitseva mestari Salon Vilpas kohtaa kauden ennakkosuosikin Kauhajoen.

29.4.2022 20:46 Korisliiga

Huffin ja Koposen seurataipaleelle huima päätös – Seagulls pronssille 30 pisteen voitolla

Helsinki Seagulls kaatoi Kataja Basketin Korisliigan pronssiottelussa pistein 84–54.

29.4.2022 09:01 Korisliiga

Shawn Huffin ja Petteri Koposen huimat seurajoukkueurat päätökseen

Kaksi suomalaisen koriksen legendaa päättävät seurajoukkueuransa perjantaina Korisliigan pronssiottelussa Seagulls-Kataja Basket. Susijengin ja Seagullsin luottokaksikon ura ulkomaan ammattilaiskentillä käynnistyi 2008.

24.4.2022 19:52 Korisliiga

Finaalirevanssi luvassa – Kauhajoki ja Vilpas samana iltana välieristä voittoon

Miesten Korisliigan molemmat välieräsarjat päättyivät tänään, kun Kauhajoki ja Salon Vilpas sinetöivät itselleen 4–1-voiton.

Näytä lisää vastaavia