Korisliigassa muhi yllätyksiä, Lappeenranta voittoon Kauhajoella

10.11.2012 Korisliigan lauantaikierroksen otteluissa muhi useampikin yllätys, mutta sellainen toteutui vain Kauhajoella, jossa Namika Lappeenranta haki kotijoukkue Karhusta jatkoaikavoiton 106–110 (95–95, 51–46). Tampereen Pyrintö selvisi Salon Vilppaan piinasta ja Joensuun Kataja pystyi lopettamaan Lapuan Korikobrien pyristelyt.

Matt Gibsonin hirmupeli johdatti Lappeenrannan Namikan vierasvoittoon Kauhajoella.

Kenneth Lowen Pyrintö puolusti ansiokkaasti kotikenttäänsä Vilpasta vastaan.

Antti Kanervon Kataja selvisi Lapuan Korikobrien piinasta. Kuvat: Namika Lappeenranta, Kai Kilappa & Francois Perthuis.

Lappeenrantalaiset johtivat Kauhajoella pelattua ottelua pitkään, kunnes Karhu sai puolustuspelinsä urilleen, vei neliminuuttisen 18-2 ja siirtyi 15 pisteen johtoon.

 

Karhun kiskaisu ei kuitenkaan lannistanut lappeenrantalaisia, jotka kuroivat eron hiljalleen umpeen. Lopulta Matthew Gibsonin viime hetken kolmonen siirsi ratkaisun jatkoajalle, jonka alussa Jason Conley otti ohjat vieden vieraat karkuteille.

 

– Olemme tänä syksynä romahtaneet kaikkia liigan kärkijoukkueita vastaan, mutta nyt käänsimme pelin voitoksemme tukalassa tilanteessa. Jouduin ottamaan Gibsonin neljännen virheen vuoksi vaihtoon juuri kun Karhu oli repäissyt 15 pisteen johdon. Vaihdoimme taktiikkaa radikaalisti ja siirryimme paikkapuolustukseen, joka sitten toikin voiton, hehkutti Lappeenrannan valmentaja Lassi Tuovi.

 

Voittajien yhdysvaltalaiskolmikko mätti huimat 85 pistettä. Hurjat pisteet upottanut Matthew Gibson (37/4/3 syöttöä/5 riistoa) oli kentän kuningas, mutta myös Greg Logins (26/9) ja Jason Conley (22/5/4 riistoa) pelasivat mainion ottelun. Lappeenrannan kotimaisesta jaostosta Antti Niskanen (11/5) ja Clifton Jones (7/5/3 syöttöä/3 riistoa) tukivat kärkikolmikkoa.

 

Karhulta kuusi miestä ylsi kaksinumeroisiin pisteisiin. Kärjessä olivat Eldar Skamo (17/0/3 syöttöä), Tremaine Ford (16/12/3 blokkia) ja J’Nathan Bullock (15/10/5 syöttöä).

 

Vilpas ahdisteli liigakärkeä

 

Liigaa johtava Tampereen Pyrintö oli kotikentällään Pyynikillä vaikeuksissa vasta kaksi peliä voittaneen Salon Vilppaan kanssa. Pyrintö voitti kuitenkin lopulta 89–80 (40–37).

 

Tasainen peli alkoi kotiyleisön tyrmistykseksi kallistua Vilppaalle kolmannella jaksolla. Salolaiset veivät jakson ensimmäiset kuusi minuuttia 6-20 ja nousivat 11 pisteen johtoon.

 

Päätösjaksolla Pyrintö kuitenkin vääntäytyi kolmessa minuutissa ohi. Kolme minuuttia ennen loppua joukkueet mittelivät tasatilanteessa 80–80, mutta Pyrintö onnistui viime hetkillä vapaaheitoissaan ja karkasi yhdeksän pisteen voittoon.

 

– Puolustimme viimeiset kolme minuuttia kuten meidän pitäisi ja pystyimme kääntämään sen avulla lopullisesti ottelun. Tiistain EuroChallenge-kotiavausta ajatellen ottelu oli juuri sitä, mitä tarvitsimme, iloitsi Pyrinnön päävalmentaja Ville Tuominen.

 

Pyrinnön parhaat olivat LaMonte Ulmer (19/5), Kenneth Lowe (19/1/3 syöttöä) ja Antero Lehto (16/0/4 syöttöä).

 

Vilppaasta Shawn Atupem (18/5), Eero Lehtinen (12/4/3 syöttöä) sekä polvivaivaisen Marquis Hallin tuuraajaksi saapunut Adam Brown (16/2/3 syöttöä) olivat tehokkaimmat.

 

Kataja lähellä käärmeenpistosta

 

Joensuun Kataja otti viidennen peräkkäisen voittonsa päihittämällä loppuun asti kiemurrelleen lapualaisvieraansa Korikobrat 101–96 (51–44).

 

Kataja aloitti ottelun kiskomalla taululle 14-0-lukemat ja venytti toisella neljänneksellä johtonsa parhaimmillaan 16 pisteeseen. Joensuulaisiin iski kuitenkin ottelun edetessä takalukko, ja Korikobrat aloitti takaa-ajonsa. Kolmannen jakson lopussa Korikobrat siirtyi ottelussa jo johtoon.

 

Vielä 20 sekuntia ennen loppua Kobrat sähisi vain kolmen pisteen päässä. Antti Kanervon ja Jonte Flowersin viime sekuntien vapaaheitot kuitenkin johdattivat Katajan turvaan.

 

Katajan parhaat olivat Jonte Flowers (26/10) ja Johnell Smith (26/7/7 syöttöä). Myös Petri Virtanen (16/0) ja Antti Kanervo (15/0) saavat olla iltapuhteeseensa tyytyväisiä.

 

Peräti 16 kolmen pisteen koria heittäneen Korikobrien ulkomaalaistrio Dominique Coleman (21/8/6 syöttöä)-Chris Commons (20/10)-Dwight Tolbert (19/6) oli vahva. Kaaren takaa osui myös neljä kolmosta säkittänyt Samuel Haanpää (15/10).

 

(STT-Basket.fi)

Lisätietoja: Korisliiga
 
30.12.2025 21:56 Korisliiga

Sekä Vaaralle että Suokkaalle tuplatupla Vilppaan voitossa – Hongan Peltoniemi riehaantui kaukoheittoilotteluun Kouvolassa

Miesten Korisliigassa pelattiin täysi kuuden ottelun kierros. Luukas Vaara, Teemu Suokas, Alvar Peltoniemi, Tevaun Kokko, Ike Nweke ja Kahron Ross nousivat illan säväyttäjiksi – jokainen vieraskentällä.

29.12.2025 14:35 Korisliiga

Kilpailuvuoden 2026–27 Korisliigojen sarjalisenssien hakijat selvillä

Korisliigan ja naisten Korisliigan sarjamääräysten mukaisesti Korisliigan, naisten Korisliigan, miesten I divisioona A:n ja naisten I divisioonan seurojen piti hakea kilpailuvuoden 2026–27 sarjalisenssiä kyseisiin sarjoihin sarjalisenssihakemuksella 15. joulukuuta mennessä.

28.12.2025 21:29 Korisliiga

Bisons sai katki tappioputkensa – Lahti haastoi Vilpasta viimeiseen asti mutta kaatui lopulta pisteellä

Kiihkeällä Korisliiga-kierroksella voittajiksi kohosivat Bisons Loimaa, Salon Vilpas, Kataja Basket, Tapiolan Honka ja Korhait.

27.12.2025 18:40 Korisliiga

Kauhajoki Korisliigan kärkeen Luukkosen vahvan esityksen siivittämänä

Kauhajoki otti kotivoiton Kobrista ja nousi sarjataulukossa ykköspaikalle. Voiton päässä perässä tulevat Salon Vilpas ja Tapiolan Honka ovat kumpikin pelanneet yhden ottelun vähemmän ja voivat kääntää tilanteen jo huomenna.

21.12.2025 20:01 Korisliiga

Korihailta väkevä esitys kotikentällä – Seagulls kaatui ja sarjapisteet tasoittuivat

Korihaiden kotivoitossa pääsivät loistamaan erityisesti etukentän tähdet Frank Champion ja Mikael Aalto. Uusikaupunkilaisseura on nyt sarjapisteissä tasoissa voittamansa Helsinki Seagullsin kanssa jatkosarjojen välisen rajaviivan tuntumassa.

20.12.2025 20:20 Korisliiga

Kataja jatkaa nousuaan kohti jatkosarjojen rajaviivaa – Kauhajoki kukisti Vilppaan ja tasasi pisteet kärjen kanssa

Korisliigassa pelattiin kaksi ottelua, joista voittajiksi selvisivät Kauhajoki ja Kataja Basket. Illan korkein pistesuoritus oli tappion kärsineiden Kobrien Jaquan Carlosin 35.

19.12.2025 20:56 Korisliiga

Pyrintö tiukasti kiinni ylemmän jatkosarjan paikassa – Lahti kaatoi sarjaa jaetulla ykkösijalla johtavan Hongan

Tampereen Pyrinnön voitossa nähtiin väkevä tilastoilta niin Ahren Freemanilta, Topias Palmilta, Erik Muhoselta kuin Riku Laineeltakin. Kaksi muuta Korisliiga-ottelua päättyivät Lahti Basketballin ja KTP-Basketin voittoihin.

17.12.2025 21:55 Korisliiga

Pistetykkien ilta: Korisliigassa nähtiin samalla kierroksella kahdelta pelaajalta 40 pisteen suoritukset

Sekä Salon Vilppaan Ansley Almonor että Kataja Basketin De'vion Harmon nakuttivat joukkueidensa voitoissa pyöreät 40 pistettä.

16.12.2025 20:49 Korisliiga

Seagulls kaatui, Kouvot nousee – Honka nappasi paalupaikan yksinoikeudella

Kouvot nappasi väkevän vierasvoiton ja hätyyttelee jatkosarjalohkojen välistä rajaviivaa. Tapiolan Honka puolestaan nousi kotiesityksellään Korisliigan kärkeen.

13.12.2025 21:21 Korisliiga

Juho Nenosen paita nousi kattoon, mutta Vilpas ei onnistunut kääntämään juhlaottelua voitoksi – Honka juhli kahdeksatta perättäistään ja tasasi pisteet sarjakärjen kanssa

Ennen ottelua Salohallissa nähtiin harvinainen erikoisohjelmanumero, kun Vilpas Legends ja Honka Legends kohtasivat toisensa. Kentällä nähtiin muiden muassa Teemu Rannikko, Shawn Huff, Jamar Wison ja Kimmo Muurinen.

Näytä lisää vastaavia