Korisliigassa putket jatkuvat – voittoja Seagullsille ja KTP:lle

28.12.2020 20:06 Helsinki Seagulls venytti voittoputkensa 11:een ja Korihait tappioputkensa 12:een, kun miesten Korisliiga palasi ottelutauolta. Korihaiden havittelemat sarjapisteet vei KTP-Basket.

Kendale McCullum kirjautti Seagullsin voitossa 20 pistettä, 13 syöttöä ja viisi riistoa. Kuva: Ville Vuorinen / Korisliiga

Miesten Korisliigassa pelattiin tänään pitkästä aikaa runkosarjaotteluita. Parketille juostiin niin Helsingissä kuin Kotkassakin, vaikkakin molemmissa ilman yleisöä.

Illan suurin voittaja oli runkosarjan kärkisijaa pitelevä Helsinki Seagulls, joka venytti oman voittoputkensa 11:een pelatessaan Ura Basketia vastaan. Seagullsilla ei ole kuluvalta kaudelta vielä yhtäkään tappiota. Ottelu päättyi isäntien reippaaseen 108–88-voittoon.

Tilastosarakkeita täyttivät poikkeuksellisella antaumuksella Seagullsin Wayne Martin Jr. ja Kendale McCullum. Martinin 23 pisteestä monet tulivat kieltämättä ottelun loppusuoralla tuloksen käytännössä jo ratkettua, mutta McCullumin totutun käsittämätöntä 20 pisteen, 13 koriin johtavan syötön ja viiden riiston riviä on vaikeaa selittää yhtään millään. Ohessa myös kotimaisten konkarien edustaja Timo Heinonen pudotteli sukkaan 20 pistettä.

Tappion kärsineen Uran puolella sen sijaan kovin korintekijä oli tuttuun tapaan Kevin Bracy-Davis, joka tilastoi 20 pistettä.

Ottelutilastot

KTP venytti Korihaiden tappioputkea

Kotikentällään Kotkassa KTP-Basket puolestaan järjesti Uudestakaupungista kylään tulleelle Korihaille 12:nnen perättäisen tappion. Isännät seisovat nyt Korisliigan runkosarjassa kuudennella sijalla.

Lopputulos ei jättänyt paljoa jossiteletavaa, sillä KTP hoiti pisteet kotiin luvuin 97–80, vaikka Korihaiden Trevor Blondin heiluttikin sukkaa 20 pisteen arvoisesti ja joukkuetoveri Trey Zeigler säesti häntä 14 pisteellä, kymmenellä levypallolla ja kuudella koriin johtavalla syötöllä.

Voittajajoukkueessa tahtipuikkoa heilutti loukkaantumisten jälkeen takaisin kentälle palannut Joonas Lehtoranta, jolle merkittiin pisteitä ainoastaan viisi mutta joka onnistui samalla jakamaan viisi syöttöä ilman menetyksiä ja kirjauttamaan joukkueensa korkeimman +/–-lukeman, 28. Pistetehtailusta huolehti etunenässä 26 pisteen ja kymmenen levypallon arvoisesti pelannut Gregory Mangano.

– On aika erikoista pelata ilman faneja. Täytyy hoitaa itse oma energiansa. Meillä lähti hitaasti käyntiin erityisesti puolustuspäässä, mutta niin käy, kun joutuu olemaan poissa kentältä puolitoista kuukautta. Saimme ongelmamme kuitenkin ratkaistua toisella puoliajalla, kommentoi Mangano Ruutu+n: haastattelussa.

Ottelutilastot

 
13.12.2025 21:21 Korisliiga

Juho Nenosen paita nousi kattoon, mutta Vilpas ei onnistunut kääntämään juhlaottelua voitoksi – Honka juhli kahdeksatta perättäistään ja tasasi pisteet sarjakärjen kanssa

Ennen ottelua Salohallissa nähtiin harvinainen erikoisohjelmanumero, kun Vilpas Legends ja Honka Legends kohtasivat toisensa. Kentällä nähtiin muiden muassa Teemu Rannikko, Shawn Huff, Jamar Wison ja Kimmo Muurinen.

11.12.2025 11:13 Korisliiga

Tapiolan Hongan kasvatti Riku Korhonen joukkueensa noususta: ”Tiedämme, että meillä ei ole tähtipelaajia, joten puhumme siitä joukkueena avoimesti ymmärtääksemme vastuumme”

21-vuotias Riku Korhonen opiskelee treenien ohessa kauppatieteitä, mutta tulokset Korisliigassa ovat samalla nousseet raketin lailla. Tapiolan Hongasta on kehittynyt yllättäen varteen otettava mestaruuskandidaatti ja Korhosesta hallitseva kuukauden pelaaja.

10.12.2025 20:49 Korisliiga

Kauhajoelle kotivoitto Zackeryn johdolla – Pyrintö kähvelsi täpärästi vieraspisteet Lahdesta

Bisonsin Pihlajamäen ja Kokon vahvat suoritukset eivät riittäneet Korisliigan sarjakakkosta vastaan.

10.12.2025 10:14 Susijengi

Topias Palmi vahvistaa Pyrintöä

Korisliigan runkosarjan seitsemännellä sijalla majaileva Tampereen Pyrintö on solminut loppukautta koskevan sopimuksen pitkäaikaisen seuraikoninsa, Susijengissäkin vuosikaudet pelanneen Topias Palmin, 196 cm ja 31 vuotta, kanssa. Palmin sopimus sisältää vuodenvaihteen jälkeisen reilun kuukauden ulkomaanoption.

9.12.2025 20:43 Korisliiga

Justus Kilpisen jyvä kohdallaan Seagullsin vierasvoitossa – illan kaikissa Korisliiga-otteluissa kotijoukkueet taipuivat

Helsinki Seagulls, Kataja Basket ja Korihait pääsivät kaikki juhlimaan vierasvoittoja.

9.12.2025 16:47 Korisliiga

Remu Raitanen palaa KTP-paitaan

Kotkalaisen KTP-Basketin nimissä Korisliigan vuoden pelaajan palkinnon keväällä 2022 nimiinsä vienyt Susijengin laitahyökkääjä ja ToPo Juniorien kasvatti Remu Raitanen, 206 cm ja 28 vuotta, palaa Kotkaan ja Korisliigaan solmittuaan KTP:n kanssa loppukauden pituisen sopimuksen.

6.12.2025 18:24 Korisliiga

Hannes Pöllä johti KTP:n voittoon vapaaheittoparaatillaan – Mikael Aallolta jälleen huippusuoritus Uudessakaupungissa

Itsenäisyyspäivän Korisliiga-voittajia olivat KTP-Basket, Korihait ja Kauhajoki.

5.12.2025 20:43 Korisliiga

Lahti jo toiseen voittoon Seagullsista – taulukon huipulla Vilpas ja Honka jatkavat pisteiden keruuta

Sarjanousija on nyt vienyt runkosarjan molemmat kohtaamisensa hallitsevaa mestaria vastaan. Tuore kuukauden pelaaja Riku Korhonen pelasi jälleen erinomaisen pelin Espoossa.

5.12.2025 11:19 Korisliiga

Riku Korhonen on valittu Korisliigan marraskuun kuukauden pelaajaksi

Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Kauden toinen valinta on Tapiolan Hongan Riku Korhonen.

3.12.2025 20:41 Susijengi

Andre Gustavson Belgian suurseura Oostendeen

Susijengin EM-mitalipelijoukkueeseen viime kesänä kuulunut ja marraskuussa Karhu Basketia Korisliigassa edustanut helsinkiläislähtöinen Wartti Basketin kasvatti Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, on solminut loppukauden kattavan sopimuksen Belgian suurseuran Filou Oostenden kanssa.

Näytä lisää vastaavia