Koululaisten MM-kisat käynnistyivät Brasiliassa

26.5.2003 Koululaisten MM-kisat on polkaistu käyntiin Brasilian Goianiassa. Suomea kisoissa edustaa poikien puolella Pohjois-Tapiolan lukio ja tytöissä Pohjois-Haagan Yhteiskoulu. Avauspäivänä Suomen tytöt ottivat ylivoimaisen voiton Belgiasta. Pojat voittivat avauspelissään niukasti Itävallan, mutta hävisivät heti perään Tshekille.

Belgialaisista ei ollut vastusta Suomen tytöille. Suomen kaikkien aikojen naiskoripalloilijan Lea Hakalan ja Harri Jokelan valmentaman Suomen voittolukemat kirjattiin 78-14. Suomen koritehtailua johti Fanny Kaarnakari, joka pussitti 26 pistettä.  

- Tämä kävi hyvästä harjoituksesta. Pystyimme harjoittelemaan omia kuvioitamme ja saimme kaikille peliaikaa sekä ottelutuntumaa. Belgia oli niin paljon heikompi, ettei kunnon taistelua oikein syntynyt. Jatkossa tahti varmasti kovenee, arvioi Pohjois-Haagan Yhteiskoulun tyttöjoukkuetta valmentava Lea Hakala.  

Kisojen toisena päivänä tytöt kohtaavat Turkin ja Ranskan, jotka perinteisesti ovat Belgiaa kovempia koripallomaita.  

Suomen poikien joukkue, Pohjois-Tapiolan lukio, joutui heti avauspäivänä tosi testiin. Joukkue joutui pelaamaan kaksi ottelua lähes peräkkäin. Itävallasta Suomi onnistui puristamaan Jesper Blomsterin 22 pisteen siivittämänä 55-52-voiton. Toisessa ottelussaan väsyneet suomalaiset joutuivat taipumaan Tshekille lukemin 61-68. Suomen parhaat olivat Blomster (15 pistettä), Jari Vanttaja (13) ja Ville Liimo (10).  

- Pelit olivat lähellä toisiaan. Olimme Tshekki-pelissä selkeästi väsyneitä ja epäonnistumiset tuntuivat henkisellä puolella. Asenne oli kuitenkin kohdallaan, mutta se ei vain tällä kertaa riittänyt. Huomenna edessä on sama ruljanssi eli kovaa mennään, kaksi kovaa joukkuetta (Turkki ja Kroatia) muutaman tunnin sisällä, kertoi Pohjois-Tapiolan lukion poikien joukkueen valmennusjohtoon kuuluva Eero Neva.  

Koululaisten MM-kisat on tarkoitettu vuonna 1986 syntyneille lukiolaisille. Kisoissa on mukana sekä poikien että tyttöjen puolella noin 20 maata.

Suomi – Itävalta 55 – 52 (29-23), koululaisten MM-kisoja, pojat

Suomea edustaa poikien kisoissa Pohjois-Tapiolan lukio. Joukkuetta valmentavat Pekka Eklund ja Eero Neva.

Neva

Pekka

-

pistettä

Vanjoki

Viljami

12

 

Nasman

Johannes

2

 

Kajaani

Petri

2

 

Apajasalmi

Lasse

-

 

Liimo

Ville

2

 

Lindholm

Janne

2

 

Koskinen

Johannes

-

 

Jokinen

Ilkka

9

 

Vanttaja

Jari

4

 

Blomster

Jesper

22

 

Leinonen

Henrik

-

 

Suomi – Tshekki 61 – 68 (25-38), koululaisten MM-kisoja, pojat

Neva

Pekka

4

Vanjoki

Viljami

5

Nasman

Johannes

-

Kajaani

Petri

2

Apajasalmi

Lasse

-

Liimo

Ville

10

Lindholm

Janne

8

Koskinen

Johannes

-

Jokinen

Ilkka

2

Vanttaja

Jari

13

Blomster

Jesper

15

Leinonen

Henrik

2

Suomi – Belgia 78 – 14 (33-9), koululaisten MM-kisoja, tytöt

Suomea edustaa tyttöjen kisoissa Pohjois-Haagan Yhteiskoulu. Joukkuetta valmentavat Lea Hakala ja Harri Jokela.

Koskela

Tiia

7

pistettä

Myllymäki

Iida

-

 

Baumgartner

Linda

6

 

Venhola

Piitu

14

 

Kaarnakari

Fanny

26

 

Vuorio

Valpuri

6

 

Kangas

Laura

10

 

Karhunen

Kata

3

 

Vilkas

Anna

4

 

Hauvonen

Laura

2

 

 

 

Seurauutisia #8: Liikunnan riemua ja koriksen alkeita Pikkusudet-riehoissa

Koripalloliiton Seurapalveluyksikkö tarjoaa jatkossa basket.fi:n kautta uutisia, tietoiskuja sekä jäsenseurojensa lähettämiä tarinoita onnistumisista ja esimerkeistä hyviksi havaituista toimintamalleista.

Seurauutisia #6: Kevään Pirkka Street Basket -kiertueella mukana 19 seuraa

Koripalloliiton Seurapalveluyksikkö tarjoaa Koripalloliiton verkkosivujen kautta uutisia, tietoiskuja sekä jäsenseurojensa lähettämiä tarinoita onnistumisista ja hyviksi havaituista toimintamalleista.

Seurauutisia #3: Jaa parhaat korishetket ja yhdessä saavutetut onnistumiset

Koripalloliiton Seurapalveluyksikkö tarjoaa Koripalloliiton verkkosivujen kautta uutisia, tietoiskuja sekä jäsenseurojensa lähettämiä tarinoita onnistumisista ja hyviksi havaituista toimintamalleista.

Seurauutisia #1: Koulutustukea haettavissa

Koripalloliiton Seurapalveluyksikkö tarjoaa Koripalloliiton verkkosivujen kautta uutisia, tietoiskuja sekä jäsenseurojensa lähettämiä tarinoita onnistumisista ja hyviksi havaituista toimintamalleista.

20.11.2017 Pohjoinen alue

Pirkka Pikkusudet Korisrieha valtasi Ouluhallin – mukana 1200 koululaista

Oulussa järjestettiin 14.-15.11. jättimäinen koululaisten Pirkka Pikkusudet -koripalloturnaus. Tämä 1.-6.-luokkalaisille suunnattu katukoristurnaus keräsi mukaan upeasti 1200 lasta Oulun alueen ala-asteilta.

24.8.2017 Katukoris

Viikon viimeinen Pirkka Street Basket täytti Uudenkaupungin torin

Torstaina katukorispelejä pelattiin Uudenkaupungin torilla aurinkoisissa tunnelmissa. Tapahtuma oli tähän mennessä syksyn suurin 500 osallistujallaan. Torilla riitti myös paljon kannustajia, kun ohikulkijat pysähtyivät katsomaan pelejä ja lisäksi Korihaiden pelaajia vieraili paikalla.

23.8.2017 Katukoris

Kärrynpyöriä ja katukorista – Pirkka Street Basket liikutti lapsia keskiviikkona Laitilassa

Pirkka Street Basket -kiertueen rekka pysähtyi keskiviikkona Laitilan K-Supermarketin pihaan. 200 koululaista vietti vuoden hauskinta koulupäivää katukoriksen parissa intoa täynnä. Pelinohjaajina tapahtumassa toimivat ansioituneesti Korihaiden edustusjoukkueen pelaajia.

Pirkka Street Basket Raumalla - Katukorista kaikille

Tiistaina Raumalla vuoden hauskinta koulupäivää oli viettämässä 150 oppilasta. K-Citymarket Rauman pihalla katukorista pelasi myös erityisryhmien oppilaita. Tapahtuma tarjosi järjestäjä Rauma Basketille mahdollisuuden rekrytoida uusia korispelaajia seuran toimintaan.

21.8.2017 Katukoris

Pirkka Street Basket Tampereella – katukorista ja liikunnan iloa

Katukoriskiertue sai maanantaina jatkoa Tampereella, kun Tesoman palloiluhallin parkkipaikalle pystytettiin kahdeksan katukoristelinettä. 300 alokoululaista vietti vuoden hauskinta koulupäivää hymyssä suin. Tapahtumaa oli toista kertaa mukana järjestämässä paikallinen seura Raholan Pyrkivä.

17.8.2017 Katukoris

Vauhdikas katukorispäivä Loviisassa Pirkka Street Basketin tahtiin

Pirkka Street Basket -kiertue kurvasi torstaina Loviisaan Harjurinteen koulun parkkipaikalle, jossa 3.-6.-luokkalaiset pelasivat innoissaan katukoripalloa. Vuoden hauskinta koulupäivää oli järjestämässä Loviisan Koripallohokki sekä K-Supermarket Loviisa.

Pikkusudet-rieha Tikkurilassa - 330 lasta nautti liikunnan ilosta hymy korvissa

Syksyn ensimmäinen Pikkusudet-rieha järjestettiin keskiviikkona Tikkurilassa yhdessä Tikkurila-Seuran ja Rekolan Urheilijoiden kanssa. Tapahtuma kokosi 330 pientä koululaista sekä eskarilaista tutustumaan koripalloon. Liikunnan ilo paistoi kauas ja Pikkusudet-mitalit ripustettiin päivän päätteeksi tyytyväisten lasten kaulaan.

15.8.2017 Katukoris

Syksyn Pirkka Street Basket -kiertue starttasi tiistaina Äänekoskella aurinkoisissa merkeissä

Pirkka Street Basket -tapahtuma järjestettiin tiistaina ensimmäisen kerran Äänekoskella yhteistyössä Äänekosken Huiman kanssa. K-Citymarket Äänekosken parkkipaikalla katukorista pelattiin aurinkoisesta säästä nauttien. Yhteensä vuoden hauskinta koulupäivää oli viettämässä 300 alakoululaista.

7.8.2017 Katukoris

Pirkka Street Basket starttaa taas ensi viikolla – elokuussa yhdeksän katukoristapahtumaa koululaisille

Loistavia tuloksia tuottanut Pirkka Street Basket -kiertue saa jatkoa syksyn lähestyessä. Elokuun puolella ennen koripallon EM-kilpailuiden käynnistymistä ehditään vuoden hauskinta koulupäivää viettää yhdeksällä eri paikkakunnalla.

30.6.2017 11:00 Ajankohtainen

Pirkan ja Koripalloliiton Pikkusudet-hanke liikuttanut kahdessa vuodessa huimat 35 000 lasta

Keskon Pirkka-tuotemerkin ja Suomen Koripalloliiton käynnistämän Pikkusudet-yhteistyöhanke on koonnut jo huikeat 35 000 lasta nauttimaan liikunnan ilosta. Lähes sadan koripalloseuran sekä K-kauppiaiden voimin Pikkusudet-toiminta on levinnyt laajasti ympäri Suomen.

15.6.2017 Katukoris

Toukokuun Pirkka Street Basket -kiertueella vuoden hauskinta koulupäivää pääsi viettämään 6150 alakoululaista

Kevään 2017 Pirkka Street Basket -kiertue vieraili yhteensä 19 eri paikkakunnalla. Kaikkiaan 6150 lasta pääsi viettämään huikeaa katukorispäivää. Koripalloliiton ja Keskon Pirkka-tuotemerkin yhteistyö jatkuu energisenä.

31.5.2017 09:00 Katukoris

Kevään Pirkka Street Basket -kiertue päätökseen riemukkaasti Rovaniemellä

Koululaisille suunnattu katukoris teki näyttävän paluun Rovaniemelle Pirkka Street Basketin muodossa. Liikunnallista koulupäivää Rovaniemellä eri lajien parissa vietti yli tuhat alakoululaista ja katukorista pääsi pelaamaan ainakin 300 oppilasta.

Huikea katukorispäivä Pirkka Street Basketin tahtiin Oulussa

Tiistaina 150 alakoululaista vietti vuoden hauskinta koulupäivää Oulussa. ONMKY:n talkooporukka kokosi K-Citymarket Kaakkurin pihaan yhteensä 7 koria ja tilaa pelata katukorista oli loistavasti.

29.5.2017 Katukoris

Pirkka Street Basket -tapahtuma liikutti alakoululaisia Vaasassa

Vaasassa 100 alakoululaista pelasi katukorista, hyppi ja kannusti. Vaasan Salama oli koonnut K-Citymarket Kivihaan pihaan ahkeria vapaaehtoisia, joiden yhteisvoimalla talkootyöt sujuivat sutjakkaasti.

24.5.2017 Katukoris

Vuoden hauskin ja liikunnallisin koulupäivä - Pirkka Street Basket Kouvolassa

Pirkka Street Basket -kiertueen tämän viikon viimeinen pysähdyspaikka oli keskiviikkona Kouvolassa. 500 alakoululaista pelasi Kouvolan urheilukentällä katukorista ja nautti koko päivän monipuolisesti liikunnan ilosta. Kentänvalvojina tapahtumassa oli useita Kouvojen junioreita.

23.5.2017 Katukoris

Katukorista ja kannustushuutoja - Pirkka Street Basket Tampereella

Pirkka Street Basket -kiertue sai jatkoa tiistaina, kun katukoristapahtuma järjestettiin Tampereella K-Citymarket Linnainmaan pihalla. YMCA Tampereen vapaaehtoiset tekivät aktiivisesti töitä ja yhteensä 250 alakoululaista nautti päivästä täysin mitoin.

Näytä lisää vastaavia