15.2.2008 Kouvolan Kouvot voitti KTP:n perjantaina jo neljännen kerran tämän kauden Korisliigassa. Joukkueiden runkosarjan neljästä kohtaamisesta viimeinen päättyi Kotkassa Kouvojen 79-89 (47-36) -vierasvoittoon.
Kouvot nykäisi heti alussa kymmenen pisteen johdon, mutta peliin mukaan päästyään KTP vastasi toisella neljänneksellä 15 pisteen karkumatkallaan.
Kolmannella jaksolla Kouvot tavoitti kotijohdon ja jakso eteni tasaisena. Vierasvoitto kypsyi viimeisellä neljänneksellä, kun KTP:n korinteko hyytyi niin, että se teki seitsemässä minuutissa vain kahdeksan pistettä, ja Kouvot pääsi karkuun.
Kouvot pohjusti voittonsa vapaaheittoviivalta, josta se heitti 25 pistettä KTP:n 11:tä vastaan.
Kouvojen voittoa rakensivat Corey Smith 31 pisteellä, Tuomas Iisalo 17:llä ja Peter Cipriano 16 pisteellä.
Steve Smith oli taas KTP:n tehokkain, nyt 21 pisteellä. Lapuan Korikobrien ykkösdivisioonajoukkueesta Kotkaan siirtynyt gambialaissyntyinen sentteri Baboucarr Bojang pelasi ensimmäisen Korisliiga-pelinsa hyvillä tehoilla: 18 pistettä ja 12 levypalloa.
(STT)
Korisliigan täydelliset ottelutilastot sekä muita tilastoja löytyy Koripalloliiton tilastopalvelusta, www.basket.fi.
Kataja Basket otti välttämättömän voiton kotikentällään ja tasoitti finaalit 3–3:een.
Tapiolan Hongan Korisliiga-miehistö on aloittanut valmistautumisen Korisliiga-kauteen 2026-27. Joukkue solmi jatkosopimuksen viime kaudella ison läpimurron tehneen sentterin Iiro Tuomen kanssa.
Salon Vilpas on noussut miesten Korisliiga-finaaleissa 0–2-tappioasemasta 3–2-johtoon.
Salon Vilpas otti vierasvoiton ja tasoitti finaalit Kataja Basketia vastaan. Seuraavat ottelut torstaina 14. toukokuuta Salossa ja lauantaina 16. toukokuuta jälleen Joensuussa.
Tapiolan Hongan Korisliiga-miehistö valmistautuu kovaa vauhtia kauteen 2026–2027 ja on tehnyt jatkosopimuksen seuran kasvatin Veeti Ulanderin kanssa.
Salon Vilpas otti tämän kevään Korisliiga-finaalien ensimmäisen voittonsa lähes 40 pisteen marginaalilla ja päätösjakson tukahduttavalla puolustustyöllä.
Takamies Valtteri Mervola on tehnyt ensi kautta kattavan jatkosopimuksen Pyrinnön kanssa. Sopimus sisältää option kaudesta 2027–2028.
Kotimainen pääsarjakoripallo jatkuu Ruudussa uuden monivuotisen sopimuksen myötä. Sopimus astuu voimaan heti seuraavasta kaudesta alkaen.
Kataja Basket otti toisen voittonsa miesten Korisliigan finaaleissa. Salon Vilpas on edelleen nollilla.
Kataja Basket otti harvinaisen kovan vierasvoiton Korisliiga-finaalien ensimmäisessä ottelussa.