Kouvoille tukku jatkosopimuksia

12.4.2021 10:42 Kouvot on kiinnittänyt riveihinsä tutut pelimiehet, kun sopimukseen nimensä ovat rustanneet Oscar Storgård, Henri Permanto, Ilmari Toikkanen ja Joel Mäntynen.

Kaikkien pelaajien sopimukset kattavat kaksi seuraavaa kautta. Koko nelikko on pelannut Kouvojen organisaatiossa entuudestaan useamman kauden ajan.

Oscar Storgård,19, aloittaa Kouvoissa kolmannen kautensa. Porvoon Tarmon kasvatti tilastoi viime kaudella 18 pelaamassaan ottelussa keskimäärin 4,9 pistettä ja 1,4 levypalloa ottelua kohden. 193-senttinen takamies pelasi päättyneellä kaudella myös Korikouvojen riveissä.

- Jatkan Kouvoissa hyvillä tunnelmilla. Koen, että täällä on minulle parhaat mahdollisuudet kehittyä pelaajana. Odotan myös sitä, että saan pelata Jyrin valmentamassa joukkueessa. Tavoitteena on kehittyä edelleen pelaajana, ansaita isompi pelillinen rooli ja tietysti voittaa mahdollisimman paljon pelejä. Treenataan kovaa koko kesä ja nähdään (toivottavasti) syksyllä hallilla, Storgård sanoo seuran tiedotteessa.

Henri Permanto, 20, on pelannut Korikouvoissa jo neljän kauden ajan. Tuona aikana otteluja kertyi 53 joissa 197-senttinen takamies iski tehot 12,6/3,8/2,0/1,1r. Kouvojen edustusjoukkueessa Peli-Karhujen kasvatti on pelannut viimeisen kahden kauden aikana. Jälkimmäisellä kaudella Permanto tilastoi 4,8 pistettä, 1,0 levypalloa ja 1,1 riistoa ottelua kohden.

- Halusin jatkaa Kouvoissa, koska täällä olen mennyt urallani eteenpäin. Täällä on myös helppo jatkaa, kun tunnen valmentajat ja tiedän, että he tekevät kaikkensa pelaajan kehittämiseksi. Coach Jyrin paluu Kouvoihin oli myös yksi iso tekijä jatkolleni täällä. Seuraavalle kahdelle kaudelle tärkein tavoite on pysyä ehjänä ja pystyä pelaamaan kaikki pelit, siten koko potentiaali tulee toivottavasti näkymään.

Ilmari Toikkanen, 24, aloittaa Kouvoissa jo viidennen kautensa. Päättyneellä kaudella 207-senttinen sisäpelaaja sai runsaasti vastuuta ja se näkyi otteissa positiivisesti. Sykin kasvatti tilastoi 22 ottelussa keskimäärin 5,3 pistettä ja 3,6 levypalloa 21 minuutin peliajalla.

- Olen erittäin iloinen ja kiitollinen Kouvoille kun saan jatkaa pelaamista juuri täällä Kouvolassa. Jyri Lehtosen paluu penkin päähän sekä tutut valmentajat ja staffi helpotti päätöstä jatkaa Kouvoissa. Otetaan tästä kaudesta ne hyvät asiat mukaan ja lähdetään kehittämään vahvuuksia ja heikkouksia kovalla kesätreenillä jotta ollaan valmiina uuden kauden alkaessa.

Joel Mäntynen, 19, toi päättyneellä kaudella, edellisten pelaajien tavoin, nimeään vahvasti korisliigaa seuraavien tietoisuuteen. 199-senttinen takamies iski 12 ottelussa tulostaululle keskimäärin 6,3 pistettä ja 2,5 levypalloa. KTP:n kasvatti on pelannut Korikouvoissa viimeiset kolme kautta. Tällä kaudella Mäntynen teki sarjassa (M1DA) kovaa jälkeä: 21,6 pistettä, 9,8 levypalloa ja 4,2 syöttöä.

- Jatkan Kouvoissa erinomaisin mielin. Kouvot on ollut hyvä yhteisö kasvaa ja kehittyä pelaajana. Jokainen uusi kausi on ollut henkilökohtaisella tasolla paras mitä olen pelannut. Olen motivoitunut harjoittelemaan kovaa ja haluan jatkaa samaa kehitystä. Kausi kerrallaan katsotaan kuinka pitkälle se johtaa.

Kouvot 2021-2022: Henri Permanto, Oscar Storgård, Joel Mäntynen ja Ilmari Toikkanen. Päävalmentajana toimii Jyri Lehtonen.

Asiat

 
19.4.2025 19:24 Korisliiga

Pronssivääntö ratkesi jatkoajalla pisteen turvin: Salon Vilppaalle seurahistorian ensimmäiset pronssimitalit

Salon Vilpas ja Kataja Basket pelasivat Joensuussa miesten Korisliiga-kauden pronssimitaleista.

14.4.2025 20:27 Korisliiga

Helsinki Seagulls Korisliiga-finaaliin – Salon Vilpas kaatui suoraan neljässä ottelussa

Helsinki Seagulls päihitti Salon Vilppaan välierissä ja etenee kolmannen kerran peräkkäin miesten Korisliigan finaaliin.

12.4.2025 19:41 Korisliiga

Levyjen alla dominoinut Kauhajoki laittoi Katajan selän seinää vasten

Kauhajoen ja Katajan välinen välieräsarja Korisliigassa päätyi 3–0-tilanteeseen. Ensi tiistain kohtaaminen voi olla ratkaiseva.

11.4.2025 20:17 Korisliiga

Seagulls vei sarjan katkolle – Vilpas kaatui isolla piste-erolla

Helsinki Seagulls otti Salon Vilppaasta 92–73-kotivoiton ja saa mahdollisuuden ratkaista sarja ensi maanantaina.

10.4.2025 10:14 Korisliiga

Kouvot ja Rasmus Lindberg jatkosopimukseen

Kouvot on solminut kaksivuotisen sopimuksen Rasmus Lindbergin kanssa. Tuleva kausi on Lindbergille toinen Korisliigassa ja Kouvolassa. Lisäksi seura solmi yksivuotisen sopimuksen oman kasvatin Renne Ikäläisen kanssa.

9.4.2025 20:30 Korisliiga

Kauhajoki käänsi toisen välieräottelun vierasvoitoksi Katajan vahvasta alusta huolimatta

Kauhajoki vei välieräsarjan Katajaa vastaan tilanteeseen 2–0.

8.4.2025 20:27 Korisliiga

Seagulls toiseen voittoon Vilppaan vahvoista vaiheista huolimatta

Korisliigan välierissä Helsinki Seagulls otti 2–0-johtoaseman Salon Vilpasta vastaan.

7.4.2025 14:55 Korisliiga

Kauhajoen Andre Gustavson Korisliigan maaliskuun kuukauden pelaaja

Kaudella 2024–25 Korisliigan kuukauden parhaimmat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen.

5.4.2025 20:29 Korisliiga

Seagulls ja Kauhajoki puolustivat kotikenttiään onnistuneesti

Molemmat välieräsarjat avattiin kotijoukkueiden voitoilla. Sekä Seagulls että Kauhajoki siirtyivät ottelusarjoissa 1-0 johtoon.

Näytä lisää vastaavia