Kouvoille uusi sentteri

29.9.2009 Korisliigassa pelaava Kouvolan Kouvot on vaihtanut sentteriään. Uusi sentteri on amerikkalainen 206–senttinen Ross Neltner. 24–vuotias Neltner valmistui Vanderbiltin yliopistosta keväällä 2008 ja pelasi ensimmäisen ammattilaiskautensa kovatasoisessa Puolan liigassa.

Älykkäästä pelityylistään tunnettu Vanderbiltin yliopistojoukkue pääsi kaudella 2006-07 jopa maan 16 parhaan yliopiston joukkoon. Monipuolisen Neltnerin keskiarvot viimeiseltä yliopistokaudelta ovat 8,3 pistettä, 5,6 levypalloa, 2,0 syöttöä ja 1,0 riistoa. Korinaluspelaamisen lisäksi hän on myös hyvä kaukoheittäjä, josta esimerkkinä toiseksi viimeisen kauden kolmen pisteen heittojen onnistumisprosentti 39,3.

Viime kaudella Neitner pelasi Puolan pääsarjassa Sokol Znicz Jaroslawin avausviisikossa tehoilla 8,7 pistettä, 7,5 levypalloa ja 1,2 riistoa. Tänä syksynä Neltner ehti piipahtaa Uruguayssa.

- Ross on monipuolinen iso pelaaja ja lisäksi hänellä on hyvä pelikäsitys. Uskon, että hänen myötään hyökkäyspelimme asettuu tasapainoon, kertoo Kouvojen päävalmentaja Jukka Toijala kahtena viime kesänä USA:ssa näkemästään hankinnasta.

- Sentterin vaihto tuli ajankohtaiseksi, koska lääkärimme totesi, että Adrian Hillin polvi ei tule näillä näkymillä kestämään 44 runkosarjapeliä. Uskomme, että nyt meillä on olemassa rakennusainekset hyvää kevättä varten, Kouvojen toimitusjohtaja Jukka Kyöstilä perustelee vaihtotarvetta.

Lisäksi Kouvot on tehnyt sopimukset 19–vuotiaiden omien kasvattiensa, Joona Haajan ja Jussi Kukkosen kanssa.

Korisliiga alkaa Kouvojen osalta vierasottelulla tämän viikon perjantaina viime kauden pudotuspelivastustajaa Tampereen Pyrintöä vastaan. Kotiavaus sarjassa on saman viikonlopun sunnuntaina kun Kouvolaan matkustaa toinen karhu, sarjanousija Kauhajoen Karhu.

Asiat

 
11.4.2026 18:07 Korisliiga

Erotuomarit valittu Korisliigan välieriin

Kauden 2025–2026 Korisliigan välierissä puhaltaa kymmenen erotuomarin joukko.

11.4.2026 09:38 Korisliiga

Korisliiga-välierissä kohtaavat seitsemänneksi ja kuudenneksi sijoittuneet joukkueet: Katajan päävalmentaja Petri Virtanen ja Seagullsin takamies Osku Heinonen avaavat taustat ja analysoivat voimasuhteet

Kataja Basket on rakentanut ja hajottanut läpi koko kauden, ja palaset loksahtivat paikoilleen vasta pudotuspelien koittaessa. Helsinki Seagullsilla puolestaan todellinen valtti, henkinen kovuus, löytyi rajussa takaa-ajoasemassa, kun sitä kipeimmin tarvittiin.

9.4.2026 20:22 Korisliiga

Ottelu numero seitsemän ratkaisi: Seagulls välieriin!

Helsinki Seagulls matkustaa miesten Korisliigan välieriin kohtaamaan Kataja Basketin noustuaan 3–1-takaa-ajoasemasta voittajaksi KTP-Basketia vastaan.

9.4.2026 12:38 Korisliiga

Pieti Poikola on Korihaiden uusi päävalmentaja ensi kaudesta lähtien

Korisliigan välieriin valmistautuva Uudenkaupungin Korihait tiedottaa tulevien kausien päävalmentajasta. Joukkuetta valmentaa ensi kaudesta lähtien kahden vuoden sopimuksella kolminkertainen Suomen mestari Pieti Poikola.

7.4.2026 20:21 Korisliiga

Seagulls tasoitti – Katajan välierävastus ratkaistaan vasta seitsemännessä pelissä torstai-iltana!

Helsinki Seagulls otti kotivoiton KTP-Basketista ja venytti puolivälierät vielä seitsemänteen otteluun. Pöllä pani parastaan korin alla, mutta se ei riittänyt, kun Rougeau ja Ross kirjauttivat komeat tuplatuplat.

7.4.2026 14:36 Korisliiga

Frank Champion toistamiseen Korisliigan kuukauden pelaaja

Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Maaliskuun parhaaksi valittiin upean kuukauden pelannut Korihaiden Frank Champion, joka vei samaisen kunnian myös helmikuussa.

5.4.2026 19:41 Korisliiga

Viimeiset puolivälierät jatkuvat vielä: Seagulls venytti ratkaisua kaventamalla sarjan 3–2:een

Selkä seinää vasten pelannut Helsinki Seagulls otti KTP-Basketista kriittisen vierasvoiton.

4.4.2026 19:51 Korisliiga

Korihait välieriin roimalla voitolla – saa vastaansa Vilppaan

Ville Tahvanainen ja Mikael Aalto johtivat Korihait neljänteen voittoon Tapiolan Hongasta.

3.4.2026 19:17 Korisliiga

Vilpas varmisti paikkansa välierissä

Ylemmän jatkosarjan voittanut Salon Vilpas eteni toisena joukkueena välieriin. Ottelusarja Pyrintöä vastaan päättyi salolaisten voittoon 4-1. Ratkaiseva voitto irtosi kotiyleisön edessä.

2.4.2026 21:39 Korisliiga

Kataja pyyhki pöydän: ennakkosuosikki Kauhajoki kaatui suoraan neljässä ottelussa!

Kauhajoki saapui puolivälieriin jatkosarjojen toiselta sijalta mutta kärsi kriittisellä hetkellä loukkaantumisvaikeuksista. Seitsemänneltä paikalta ponnistanut Kataja voitti pelit 4–0.

Näytä lisää vastaavia