Kouvoille viime hetken täydennystä TV-peliin

15.1.2007 Korisliigassa pelaava Kouvot on saanut täydennystä riveihinsä. Kouvot-paidassa nähdään maanantain Urheilukanavan TV-ottelussa kaksi uutta pelaajaa, kun takamiehen tontilla viilettää Brian Collins ja laiturina Albert Myles.

193-senttinen ja 23-vuotias Brian Collins saapui Kouvolaan NBA:n kehitysliigasta (NBDL). Hän valmistui viime keväänä pienestä NCAA I divisioonan Belmont-yliopistosta. Viimeisellä kaudellaan Collins kirjautti keskiarvoikseen 10,8 pistettä, 4,4 levypalloa ja 4,4 koriin johtanutta syöttöä sekä 1,8 riistoa. Hän jäi Belmontin historiankirjoihin tilastoykköseksi niin syötöissä kuin riistoissakin.  

Kouvojen pelinrakentajaksi joulutauolla tullut Daryl Greene on kärsinyt jalkavaivoista.  

Laiturin tontilla viihtyvä 31-vuotias ja 198-senttinen Albert Myles tuuraa pohjelihaksen repeämästä kärsivää Stan Blackmonia. Myles on viimeksi pelannut Portugalin pääsarjassa edustaen CAB Madeiran joukkuetta viiden ottelun ajan vaatimattomin 4,2 pisteen ja 2,2 levypallon keskiarvoin. Viime kaudella mies edusti Sveitsin liigassa Pullya 20,2 pisteen ja 6,0 levyrin tehoilla.

- Sekä Collins että Myles pitävät vauhdikkaasta pelityylistä. Molemmat ovat pelanneen syksyn aikana ja ovat näin heti hyvässä kunnossa. Blackmon menee tämän viikon aikana lääkärintarkastukseen, jolloin saamme päivitettyä tietoa hänen kuntoutumisestaan. Katsomme rauhassa tilanteen kehittymistä ennen kuin teemme mitään lopullisia päätöksiä, valaisi Kouvojen päävalmentaja Jukka Toijala amerikkalaispelaajiensa tilannetta.  

Toijalan mukaan joukkue ei kuitenkaan ole pitämässä kaikkia vahvistuksiaan, joita on tällä hetkellä Kouvojen kirjoilla kuusi. Näistä Stan Blackmon ei ole tällä hetkellä pelikykyinen.  

Kouvot kohtaa maanantaina vieraissa Korihait. Ottelu televisioidaan suorana Urheilukanavalla. Otteluennakko löytyy tästä.



Lisätietoja: /sarjat_tulokset/korisliiga/

Asiat

 
18.4.2026 20:53 Korisliiga

Kataja kavensi Seagullsin johtoa Kantosen ja Harmonin säkenöivällä pelillä – Vilpas yli 50 pisteen voittoon Korihaista

Miesten Korisliigan välierissä tilanne on parhaillaan 2–1 niin Salon Vilppaan kuin Helsinki Seagullsinkin hyväksi.

15.4.2026 21:51 Korisliiga

Korihait tasoitti välierät Vilpasta vastaan – Katajakin kävi lähellä, mutta Seagulls pääsi lopussa ohi

Miesten Korisliigassa pelattiin toinen ottelu kumpaakin välieräsarjaa. Salon Vilpas ja Korihait ovat nyt tilanteessa 1–1, kun taas Helsinki Seagulls johtaa Kataja Basketia vastaan 2–0.

15.4.2026 12:13 Korisliiga

Greg Gibson on KTP-Basketin uusi päävalmentaja

KTP-Basket on tehnyt merkittävän valmentajakiinnityksen solmimalla 2+1-vuotisen sopimuksen kokeneen Greg Gibsonin kanssa.

15.4.2026 12:08 Korisliiga

Riku Laine palaa Vilppaaseen

Riku Laine palaa kahden vuoden tauon jälkeen takaisin Vilppaaseen. 28-vuotias Laine tulee antamaan vahvan panoksen myös seuran junioripuolelle, sillä hän aloittaa pelaamisen ohella työt Vilppaan junioritoiminnan koordinaattorina.

13.4.2026 21:38 Korisliiga

Vilpas vei voiton välieräavauksesta Korihaiden vahvasta pelistä huolimatta

Salon Vilpas vei ensimmäisen välieräottelun nimiinsä luvuin 92–84.

13.4.2026 10:12 Korisliiga

Kalle Mattila ja Pyrintö kahden vuoden sopimukseen

Tampereen Pyrintö on tehnyt kahden vuoden mittaisen sopimuksen Kalle Mattilan, 21, kanssa. Mattila on pelannut Pyrinnön akatemiajoukkueessa syksystä 2024. Opiskeluiden perässä tuolloin Tampereelle muuttanut Mattila nousi kuluneena kautena osaksi Korisliiga-joukkuetta.

12.4.2026 18:59 Korisliiga

Korisliiga-välierät käynnistyivät: Seagulls avasi kotivoitolla

Helsinki Seagullsin ja Kataja Basketin ensimmäinen kohtaaminen päättyi Seagullsin voittoon.

12.4.2026 10:25 Korisliiga

Korisliiga-välierissä mittaa ottavat Vilppaan suomalaistähti Samu Adler ja Korihaiden kaksinkertainen Kuukauden pelaaja Frank Champion – ”Sarja jää kiinni siitä, kuka jaksaa pisimpään, joten minulla on kisassa ikäetu”, toteaa Adler

Tänä keväänä Salon Vilpas voitti ylemmän jatkosarjan reippaalla etumatkalla ja viimeisteli puolivälieräsarjan Tampereen Pyrintöä vastaan voitoin 4–1. Nyt se saa vastaansa Korihait, joka lähti playoffeihin sarjan neljänneltä sijalta ja kaatoi Tapiolan Hongan niin ikään 4–1.

11.4.2026 18:07 Korisliiga

Erotuomarit valittu Korisliigan välieriin

Kauden 2025–2026 Korisliigan välierissä puhaltaa kymmenen erotuomarin joukko.

11.4.2026 09:38 Korisliiga

Korisliiga-välierissä kohtaavat seitsemänneksi ja kuudenneksi sijoittuneet joukkueet: Katajan päävalmentaja Petri Virtanen ja Seagullsin takamies Osku Heinonen avaavat taustat ja analysoivat voimasuhteet

Kataja Basket on rakentanut ja hajottanut läpi koko kauden, ja palaset loksahtivat paikoilleen vasta pudotuspelien koittaessa. Helsinki Seagullsilla puolestaan todellinen valtti, henkinen kovuus, löytyi rajussa takaa-ajoasemassa, kun sitä kipeimmin tarvittiin.

Näytä lisää vastaavia